Pestovanie paradajok na balkóne sa stalo v posledných niekoľkých rokoch obľúbenou kratochvíľou mnohých jedincov. V prípade, že sa o ne dobre staráte, vaša snaha sa môže zúročiť v podobe bohatej úrody, ktorá dokáže ľahko zásobovať váš stôl. V prípade, že zatiaľ nemáte s pestovaním paradajok v kvetináči, v vedre alebo v skleníku zatiaľ žiadnu skúsenosť, všetko dôležité, čo sa tejto témy týka, si povieme v našom dnešnom článku.
Paradajky sú veľmi obľúbené a často ich používame pri varení. Vo svojej podstate sa dá povedať, že je to ovocie a zelenina , pretože neustále existuje spor, do ktorej z týchto dvoch kategórií paradajka vlastne patrí.
Vo svojej podstate je to asi jedno, pretože rýchly obed , ale aj zdravé raňajky, s nimi bude chutiť rovnako dobre. Dôležité je, aby (ak si paradajky pestujete svojpomocne) vyšla dobre úroda. Aj keď sú paradajky na pestovanie pomerne dosť nenáročné, existuje zopár hriechov, ktoré môžu znižovať úspešnosť vášho snaženia.
Obsah článku
Odrody paradajok
Odrôd paradajok existuje nespočet. Líšiť sa môžu napríklad farbou (existujú napríklad paradajky žlté a červené), ako aj veľkosťou (klasické a cherry paradajka) a tvarom (guľaté, oválne…) Okrem toho, že tieto paradajky môžu mať iné požiadavky na pestovanie, môžu aj trochu inak chutiť, preto sa obvykle hodí pre iné spôsoby spracovania.
Medzi populárne druhy paradajok patria napríklad:
- Goldkrone (žltá okrúhla paradajka, má sladkastú chuť)
- San Marzano (červená paradajka, skôr podlhovastého a šišatého tvaru, ideálna pre skleník)
- Red cherry (malá červená paradajka, sladšia, vhodná do šalátov)
- Roma (červená, skôr podlhovastá a šišatá paradajka, vhodná na varenie a výrobu kečupov)
- Koralík (kríčková odroda červenej rajčiny, veľmi silná paradajková chuť, vhodné jesť surové)
To samozrejme nie sú všetky existujúce odrody, ide ale minimálne o malý prierez tým, čo všetko vám môžu jednotlivé odrody paradajok ponúknuť.
Pestovanie paradajok
Na balkóne
V prípade, že máte balkón, na pestovanie paradajok to bude v mnohých prípadoch bohato stačiť. Nesmiete ale zabúdať na pár základných pravidiel, inak sa môžete snažiť ako chcete, ale v budúcnosti so svojimi pokusmi nakoniec nezaznamenáte ani jeden úspech. V prvom rade je dôležité, aby ste si vybrali niektorú z odrôd, ktorá je prispôsobená pestovaniu na balkóne. Vymenovať môžeme napríklad Aztek, Balkón Star alebo Bajaja. Ďalej je dôležité, aby bol balkón na slnečnej strane a bolo tam teplo. Paradajky určite nedávajte von skôr ako v máji, keď už je pomerne stabilné, teplé a slnečné počasie. Pozor ale na príliš dlhý a intenzívny slnečný svit, ktorý môže paradajka popáliť, a na vietor, ktorý môže zlámať jeho stonky. Zalievať by sa mala tak akurát, ani málo, ani veľa. Substrát je vhodný ten, ktorý je priamo na paradajky.
V záhone av skleníku
Ak máte záhradu so skleníkom, môžete paradajky vysadiť aj tam. Počítajte ale s tým, že niektorým odrodám budete musieť pripraviť tyčku. (U kríčkových paradajok nemusí byť.) Aby tyčkové paradajky prospievali, pravidelne odstraňujte prebytočné bočné výhonky, ktoré paradajka zbytočne vysiľujú. Kríčkové paradajky toto nepotrebujú, nemali by sa ale pestovať v skleníku, pretože rastú veľmi do šírky a nemusela by mať pre svoj rozvoj dostatok miesta. Aby bola úroda bohatá, paradajky môžete prihnojovať domácim kompostom.
Najčastejšie hriechy pri pestovaní paradajok
Ako už bolo uvedené vyššie, v niektorých prípadoch sa nevedomky dopúšťame hriechov, ktoré paradajkám príliš nesvedčia. Preto sa pozrieme, čím môžete sabotovať svoje inak dobre mienené úsilie.
Snažte sa zaistiť:
- Dobrý prístup paradajok k slnku
- Ochranu paradajok pred vetrom
- Dostatok vápnika (ak je ho málo, môže sa objaviť abiotická nekróza)
- Dostatok fosforu (preto sa snažte vysádzať paradajky až v čase, keď už nie sú mrazy)
- Dostatok vlahy
Možno tomu nebudete chcieť veriť, ale pokiaľ sú paradajky dlhšiu dobu vystavené suchu a potom príde dostatok vlahy, môžu začať praskať, čo môže podporiť následný vznik plesní, ktorý zhatí celú vašu úrodu. Z toho dôvodu je extrémne dôležité, aby bola zálievka paradajok čo najviac konzistentná.
Prílišné premokrenie však môže spôsobovať zvýšené riziko hniloby a ďalších ťažkostí, preto zalievajte s mierou. Vďaka tomu už váš domáci kečup, šalát alebo omáčka na cestoviny bude mať vždy perfektnú kvalitu.
Pestovali ste niekedy paradajky na balkóne? Ak áno, aká bola vaša úroda?