Trápi vás neustála vyčerpanosť a už neviete, čo by ste s ňou mohli skúsiť urobiť? Nevysvetliteľná únava môže mať mnoho (úplne racionálnych) príčin. Preto sa s nimi v dnešnom článku zoznámime a povieme vám, čo s nimi môžete robiť. Ak ste pripravení, môžeme začať!
Večná únava a ospalosť sú veľmi nepríjemné problémy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na našu celkovú spokojnosť, zdravie a produktivitu počas dňa. Tiež je potrebné venovať dvakrát väčšiu pozornosť tomu, čo sa okolo nás deje, pretože totálne vyčerpanie organizmu zvyšuje pravdepodobnosť (často fatálnych) nehôd.
Neviete, odkiaľ by mohla vaša únava prameniť a ako na doplnenie energie? Na to sa pôjdeme spoločne hneď pozrieť!
Obsah článku
Anémia
Jednou z možných príčin vašej dlhodobej únavy môže byť anémia. Tento termín označuje nedostatok železa, ku ktorému môže dôjsť z mnohých rôznych dôvodov. U žien môže byť anémia spôsobená silným menštruačným krvácaním. Pozor si tiež dajte na zle zostavený jedálniček, v ktorom nie je dostatok železa a vitamínu C. (Ten totiž podporuje jeho lepšiu vstrebateľnosť do organizmu.)
Zlá regenerácia a nekvalitný spánok
Cítite sa unavení, ale nemôžete vypnúť av noci pokojne spať? V tom prípade máte vážny problém, pretože dlhodobá spánková deprivácia zvyšuje riziko ďalších vážnych civilizačných chorôb v blízkom budúcnosti. Tiež môže viesť k prejedaniu nezdravými potravinami, z ktorých sa telo snaží získať viac energie pre svoje bežné fungovanie.
Či už je vaším problémom úzkosť, zvýšená hladina stresu alebo neschopnosť poriadne relaxovať, jednou z dostupných metód môže byť užívanie ašvagandy. Nielen, že ide o adaptogén, ale aj o bylinku, ktorá podporuje spánok a uvoľnenie. Dobrou voľbou pre vás môže byť napríklad doplnok stravy Ašva, Ktorý obsahuje vysoké percento withanolidov v každej kapsuli.
Skrytá hormonálna nerovnováha
Na spánok a jeho kvalitu môže mať negatívny vplyv aj skrytá hormonálna nerovnováha, ktorá sa môže objaviť v súvislosti s ochorením alebo špecifickým životným obdobím.
Napríklad ženy v menopauze môžu trpieť nočnými návalmi tepla a potenia, ktoré môžu podporovať nespavosť. Pozor si ale dávajte aj na funkciu štítnej žľazy, ktorá môže mať veľký vplyv na hormonálny balans v celom tele.
Preto je vhodné kontaktovať lekára a nechať si urobiť krvné testy na zistenie hladiny hormónov.
Preťaženie organizmu toxíny
Pokiaľ veľa pijete, fajčíte, alebo dokonca užívate nejaké iné drogy, telo musí tvrdo pracovať na tom, aby sa ich zbavilo. Tiež asi nemusíme pripomínať, že nadmerné pitie vo večerných hodinách znižuje kvalitu spánku, takže nie je vôbec divu, že sa ráno prebúdzate unavení a bez energie.
Črevný mikróbiom
V neposlednom rade si dávajte veľmi dobrý pozor na stav svojej črevnej mikroflóry, o ktorej sa bez preháňania hovorí, že je takým naším druhým mozgom. A pretože to, ako črevná mikroflóra pôsobí na našu celkovú vitalitu, zaujíma aj vedcov, intenzívne sa jej v posledných rokoch venujú. Niektoré výsledky skúmania sú veľmi prekvapivé. Vedci napríklad zistili súvislosť medzi závažnosťou príznakov únavy účastníkov testu a hladinou špecifických druhov črevných baktérií, predovšetkým Faecalibacterium prausnitzii.
Čo to ale znamená pre vás v bežnom živote? Predovšetkým to, že je dôležité užívať probiotiká a prebiotiká a dodržiavať zdravý životný štýl, ktorý prispieva k tomu, aby sa priateľským mikroorganizmom v našich črevách páčilo a mohli sa ďalej množiť.
Ďalšie tipy na energiu
Na nedostatok energie môžu dobre pôsobiť aj vitamíny a ďalšie živiny na podporu energie. Patria k nim napríklad vitamíny skupiny B, koenzým Q10 alebo napríklad tyrozín. Preto sa viac starajte o to, aby ste ich mali vo svojom jedálničku dostatok.
Tiež vás trápi nevysvetliteľná a dlhodobá únava? Ak áno, čo vám na ňu pomáha?
Zdroj
https://www.mayoclinic.org/symptoms/fatigue/basics/causes/sym-20050894 – Všetko o únave (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia – Anémia (anglicky)
https://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body – Vplyv spánkovej deprivácie na telo (anglicky)
https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-hormone-imbalance – Hormonálna nerovnováha (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/me-cfs-how-the-gut-microbiome-may-impact-the-immune-response#Fatigue-and-butyrate – Črevný mikróbiom (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/best-supplements-for-energy – Najlepšie živiny na energiu (anglicky)