Fenylethylamín alebo droga lásky a jej 3 účinky na vaše zdravie

pexels-shamia-casiano-1148572
Článok zverejnený: 6.9.2021 , dátum aktualizácie: 5.1.2023

Hovorí sa, že láska je ako droga. A pravdepodobne na tom niečo je. Okrem toho, že s nami šmýkajú hormóny, nasadáme na kolotoč emócií. Keď sme s milovanou osobou, sme šťastní. Keď ale odíde, prichádza prudký prepad, ktorý môže skončiť u veľmi vážnych chmúr. Akú úlohu v tom zohráva droga lásky fenylethylamín?

Ľudské telo je ovládané hormónmi. Vďaka nim je možné docieliť reprodukčné správanie. Hormóny ovplyvňujú aj našu náladu, spánok alebo chuť do jedla. V neposlednom rade s nami clúmajú v období zamilovanosti.

Počas tejto fázy máme na očiach ružové okuliare a náprotivok vidíme len v tých najjasnejších farbách. Tiež naň musíme neustále myslieť a jeho fyzická prítomnosť v nás vyvoláva doslova extázu.

Fenylethylamín alebo droga lásky a jej 3 účinky na vaše zdravie

Dnes si preto povieme o fenylethylamíne, ktorému sa hovorí droga lásky.

Čo je fenylethylamín?

Fenylethylamín (FEA) je po stránke štruktúry najjednoduchším, ale zároveň veľmi účinným hormónom a alkaloidom z rodiny amfetamínu. Odvodzuje sa od neho niekoľko sto veľmi podobných zlúčenín organického, ale aj anorganického pôvodu s (obvykle) psychotropnými účinkami . Často sa fenylethylamínu hovorí droga zamilovaných .

Kde ho nájdeme?

Fenylethylamín dokáže produkovať ľudské telo samo. Ako inak, než v období zamilovanosti. Prekvapivo je ale obsiahnutý aj v niektorých potravinách, ktoré sa bežne vyskytujú v našom každodennom jedálničku.

Nájdeme ho napríklad v:

  • Čokoláde
  • Listoch kapusty zelenej (kapusta, karfiol, …)

Kvôli tomu sa predpokladalo, že tieto potraviny môžu (zvlášť, ak sú konzumované vo väčšom množstve) ovplyvniť naše správanie. Neskôr sa ale ukázalo, že telo ich dokáže spracovať skôr než začnú masívne pôsobiť na mozog.

Fenylethylamín alebo droga lásky a jej 3 účinky na vaše zdravie

Na čo má fenylethylamín vplyv?

Fenylethylamín má na ľudské telo veľmi zaujímavé účinky. Preto sa môže v niektorých (opodstatnených) prípadoch podávať externe.

Mohlo by vás zajímat:  10 najčastejších následkov dlhodobého užívania antidepresív

V takom prípade sa najčastejšie používa na:

  • Depresia
  • Zlepšenie športových výkonov
  • Zlepšenie nálady

V súčasnej dobe ale neexistujú žiadne vedecké záznamy (s výnimkou liečby depresiou) o tom, že by malo používanie fenylethylamínu na ľudské telo efekt. Z toho dôvodu musí byť podrobený ďalšiemu skúmaniu.

Nežiaduce účinky

Fenylethylamín alebo droga lásky a jej 3 účinky na vaše zdravie

Oproti tomu máme celkom dobrú predstavu o tom, aké má fenylethylamín na ľudské telo negatívne účinky. Je napríklad známe, že jeho užívanie je aj pre zdravých ľudí potenciálne nebezpečné.

U užívateľov môže vyvolať:

  • Zrýchlenie tlkotu srdca
  • Úzkosti
  • Rozrušenosť

Keďže nám o ňom mnoho informácií stále ešte chýba, mali by sa mu vyhnúť tehotné a dojčiace ženy . Je tiež úplne nevhodný pre pacientov s bipolárnou depresívnou poruchou . U nich môže podanie tejto látky spôsobiť manickú fázu, pre ktorú je typické spoločensky problematické správanie (hazard, promiskuita, …)

Fenylethylamín sa nesmie podávať ani pacientom so schizofréniou . Mohol by totiž podporiť vznik halucinácií a ďalších potenciálne nebezpečných stavov, počas ktorých nemá chorý kontrolu nad tým, čo robí.

Keďže môže mať táto látka vplyv na centrálnu nervovú sústavu, nemala by sa brať v čase výkonu operatívneho zákroku. Pokiaľ ju beriete, konzultujte postup vysadenia s lekárom. Všeobecne sa ale odporúča fenylethylamín vysadiť minimálne 2 týždne pred plánovaním zákroku.

Užívate z nejakého dôvodu drogu lásky, alebo si jej vie vaše telo zaobstarať dostatok?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1274/phenethylamine-pea – Všetko o droge lásky (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares