Hovorí sa, že láska je ako droga. A pravdepodobne na tom niečo je. Okrem toho, že s nami šmýkajú hormóny, nasadáme na kolotoč emócií. Keď sme s milovanou osobou, sme šťastní. Keď ale odíde, prichádza prudký prepad, ktorý môže skončiť u veľmi vážnych chmúr. Akú úlohu v tom zohráva droga lásky fenylethylamín?
Ľudské telo je ovládané hormónmi. Vďaka nim je možné docieliť reprodukčné správanie. Hormóny ovplyvňujú aj našu náladu, spánok alebo chuť do jedla. V neposlednom rade s nami clúmajú v období zamilovanosti.
Počas tejto fázy máme na očiach ružové okuliare a náprotivok vidíme len v tých najjasnejších farbách. Tiež naň musíme neustále myslieť a jeho fyzická prítomnosť v nás vyvoláva doslova extázu.
Dnes si preto povieme o fenylethylamíne, ktorému sa hovorí droga lásky.
Obsah článku
Čo je fenylethylamín?
Fenylethylamín (FEA) je po stránke štruktúry najjednoduchším, ale zároveň veľmi účinným hormónom a alkaloidom z rodiny amfetamínu. Odvodzuje sa od neho niekoľko sto veľmi podobných zlúčenín organického, ale aj anorganického pôvodu s (obvykle) psychotropnými účinkami . Často sa fenylethylamínu hovorí droga zamilovaných .
Kde ho nájdeme?
Fenylethylamín dokáže produkovať ľudské telo samo. Ako inak, než v období zamilovanosti. Prekvapivo je ale obsiahnutý aj v niektorých potravinách, ktoré sa bežne vyskytujú v našom každodennom jedálničku.
Nájdeme ho napríklad v:
- Čokoláde
- Listoch kapusty zelenej (kapusta, karfiol, …)
Kvôli tomu sa predpokladalo, že tieto potraviny môžu (zvlášť, ak sú konzumované vo väčšom množstve) ovplyvniť naše správanie. Neskôr sa ale ukázalo, že telo ich dokáže spracovať skôr než začnú masívne pôsobiť na mozog.
Na čo má fenylethylamín vplyv?
Fenylethylamín má na ľudské telo veľmi zaujímavé účinky. Preto sa môže v niektorých (opodstatnených) prípadoch podávať externe.
V takom prípade sa najčastejšie používa na:
- Depresia
- Zlepšenie športových výkonov
- Zlepšenie nálady
V súčasnej dobe ale neexistujú žiadne vedecké záznamy (s výnimkou liečby depresiou) o tom, že by malo používanie fenylethylamínu na ľudské telo efekt. Z toho dôvodu musí byť podrobený ďalšiemu skúmaniu.
Nežiaduce účinky
Oproti tomu máme celkom dobrú predstavu o tom, aké má fenylethylamín na ľudské telo negatívne účinky. Je napríklad známe, že jeho užívanie je aj pre zdravých ľudí potenciálne nebezpečné.
U užívateľov môže vyvolať:
- Zrýchlenie tlkotu srdca
- Úzkosti
- Rozrušenosť
Keďže nám o ňom mnoho informácií stále ešte chýba, mali by sa mu vyhnúť tehotné a dojčiace ženy . Je tiež úplne nevhodný pre pacientov s bipolárnou depresívnou poruchou . U nich môže podanie tejto látky spôsobiť manickú fázu, pre ktorú je typické spoločensky problematické správanie (hazard, promiskuita, …)
Fenylethylamín sa nesmie podávať ani pacientom so schizofréniou . Mohol by totiž podporiť vznik halucinácií a ďalších potenciálne nebezpečných stavov, počas ktorých nemá chorý kontrolu nad tým, čo robí.
Keďže môže mať táto látka vplyv na centrálnu nervovú sústavu, nemala by sa brať v čase výkonu operatívneho zákroku. Pokiaľ ju beriete, konzultujte postup vysadenia s lekárom. Všeobecne sa ale odporúča fenylethylamín vysadiť minimálne 2 týždne pred plánovaním zákroku.
Užívate z nejakého dôvodu drogu lásky, alebo si jej vie vaše telo zaobstarať dostatok?
Zdroje informácií
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1274/phenethylamine-pea – Všetko o droge lásky (anglicky)