6 vyskúšaných spôsobov ako vyplaviť kyselinu močovú z tela

pexels-helena-lopes-1796698
Článok zverejnený: 5.11.2021 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Ľudské telo obsahuje celý rad látok. Pokiaľ sú však prítomné vo väčšom množstve, môžu začať robiť problémy. Medzi také látky patrí aj kyselina močová, ktorá sa často spája s ochorením, ktoré nazývame dna. Dnes sa pozrieme, aké tipy vám môžu pomôcť udržať ju na uzde.

Keď sa pozrieme na definíciu kyseliny močovej, zistíme, že ide o kryštalickú látku, ktorá má bod topenia na ťažko uveriteľných 400 °C. Prakticky sa nerozpúšťa vo vode a ani v iných rozpúšťadlách. V našich telách sa kyselina močová vyskytuje úplne prirodzene. Je totiž vedľajším produktom trávenia purínov . Pokiaľ je kyseliny močovej veľa, okrem dni vám môže spôsobovať aj väčšiu náchylnosť k obličkovým kameňom.

Dôvody, prečo máte v tele väčšie množstvo kyseliny močovej, sú rôzne. Niekedy je na vine genetika . Inokedy za to “vďačíme” nevhodne zostavenému jedálničku , stresu či obezite . Úplne vylúčiť ale nejde ani vplyv niektorých chorôb (cukrovka, ochorenie obličiek, znížená funkcia štítnej žľazy…)

pexels-pixabay-533325

Keďže nie je skoro nikdy neskoro na to pre seba niečo urobiť, nižšie vám ponúkneme niekoľko tipov, ako dostať množstvo kyseliny močovej v tele pod kontrolu.

Obmedzte potraviny bohaté na puríny

V prvom rade by ste sa mali zamerať na podobu vášho jedálnička. Ako už totiž bolo povedané, jedným z faktorov, ktorý hrá v tejto problematike úlohu, je vaša každodenná strava . Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na puríny radíme mäso z vnútorných orgánov, karfiol, zelený hrášok, sušené fazule, bravčové mäso či huby. Z toho dôvodu by ste mali jesť tieto potraviny iba občas, alebo vôbec. (Zvlášť, ak už trpíte niektorou z vyššie uvedených chorôb.)

Mohlo by vás zajímat:  Popraskaný jazyk: Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Vyškrtnite cukry

Aj keď je kyselina močová spájaná hlavne s potravinami, ktoré sú bohaté na proteíny, v poslednej dobe sa ukazuje, že ďalším podozrivým by mohli byť aj cukry. Z toho dôvodu obmedzte konzumáciu potravín s pridanými cukrami . Vhodné nie sú ani spracované cukrovinky a sladené nápoje.

Alkohol

Určite vás to nepoteší, ale je potrebné si posvietiť aj na alkohol. Ten totiž taktiež môže mať negatívny vplyv na zvýšenie hladiny kyseliny močovej v tele. Napríklad o pive sa vie, že má celkom vysoký obsah purínov. V prípade iných alkoholických nápojov má zase negatívny vplyv väčšia námaha obličiek.

Obezita a nadváha

Pokiaľ máte výrazne vyššiu telesnú hmotnosť, opäť sa vám môžu zvýšiť hladiny kyseliny močovej. Preto je dôležité do vášho každodenného života prepašovať pohyb, ktorý vám pomôže redukovať nadbytočný tuk a zlepšiť ďalšie segmenty vášho zdravotného stavu. Hovoríme napríklad o menšom zaťažení kĺbov .

Stavte na vlákninu

Dobrým pomocníkom, ktorý vás podporí v znížení hladiny purínov v krvi, je nepochybne vláknina. Okrem iného môže mať pozitívny vplyv na hladinu krvného cukru a podporuje normálny stav trávenia. Pokiaľ neviete, po ktorej potravine siahnuť, skúste ovsené vločky, sušené, čerstvé alebo mrazené ovocie, či čerstvú zeleninu.

kyselina močová

Redukujte stres

Posledným, avšak nemenej dôležitým bodom je nepochybne redukcia stresu. Stres totiž pôsobí ako na psychické, tak na fyzické zdravie a môže zhoršovať široké spektrum chorôb. Začať môžete tak, že si osvojíte relaxačné techniky, budete sa venovať tomu, čo vás baví a každú noc si doprajete poriadnu dávku spánku.

Riešili ste niekedy zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi?

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_močová – Kyselina močová (slovensky)

https://www.healthline.com/health/how-to-reduce-uric-acid – Tipy, ako znížiť kyselinu močovú v krvi (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares