5 vecí, ktoré významne ovplyvňujú kvalitu vášho spánku

čo ovplyvňuje kvalitu spánku
Článok zverejnený: 12.4.2022

Ku koncu každého dňa sa položíme do postele a oddáme sa spánku. Lenže, nie vždy je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Na zaspávanie a spánok pôsobí náš životný štýl a psychické rozpoloženie. A potom aj celý rad ďalších faktorov, ktoré môžeme ľahko ovplyvniť. Čo teda robiť, aby sa nám spalo lepšie?

Na spánok má veľký vplyv hormón melatonín , ktorému sa kvôli tomu často hovorí hormón spánku. Telo ho produkuje predovšetkým v nočných hodinách, vďaka čomu má schopnosť regulovať chronobiologické rytmy .

Problém je v tom, že niektorí ľudia ho majú málo (obvykle ide o starších jedincov), alebo je jeho fungovanie narušené niečím v našom okolí. Kvôli tomu sa môže prejaviť problém so zaspávaním, alebo napríklad problém s častým nočným budením.

čo ovplyvňuje kvalitu spánku

Čo všetko môžete urobiť, aby sa kvalita vášho spánku v dohľadnej dobe aspoň trochu zlepšila?

Prečo je kvalitný spánok dôležitý?

Veľa ľudí sa snaží prísť na to, prečo každú noc spíme. Vďaka tomu máme k dispozícii mnoho dôkazov o tom, čím všetkým je pre nás spánok prospešný.

V prvom rade, počas spánku dochádza k regenerácii tela ak jeho odpočinku. Vďaka tomu sa ráno prebúdzame s novou energiou, ktorá nám umožňuje vykonávať naše bežné denné aktivity. Zo spánku ťaží aj ľudský mozog . V priebehu noci dochádza k jeho reorganizácii, ktorá má dobrý vplyv na pamäť, schopnosť učiť sa, na sústredenosť, kreativitu a na mnoho ďalších dôležitých schopností.

Spánok ďalej potrebujeme kvôli normálnemu emočnému zdraviu , kvôli normálne fungujúcej imunite a inzulínu, kvôli zdraviu srdca a kvôli kontrole váhy.

Mohlo by vás zajímat:  Čo stimulovať pred tréningom?

Modré svetlo

Spánok je dôležitý kvôli emočnému zdraviu a energii. Jeho nedostatok sa môže prejaviť napríklad pri práci.

Zdá sa, že pred modrým svetlom nie je úniku. Pritom je to práve modré svetlo, ktoré môže narúšať kvalitu nášho nočného odpočinku. Pokiaľ sa mu vystavíte počas nočných hodín, dôjde k poruche cirkadiánneho rytmu. Kvôli tomu si bude váš mozog myslieť, že je ešte stále deň a dôjde k redukcii melatonínu, ktorý vám naopak pomáha zaspať.

Posteľ

Ak máte malú posteľ, alebo posteľ so zlým matracom, nemožno očakávať, že sa každú noc kvalitne vyspíte. Naopak čakajte dlhé prevaľovanie, bolesť chrbta a mnoho ďalších nepríjemností, ktoré budú zabraňovať tomu, aby ste konečne zabrali.

čo ovplyvňuje kvalitu spánku

Pohyb

Pri pohybe je zvláštne, že by ho v priebehu dňa nemalo byť príliš, ale ani málo. Malá pohybová aktivita síce vedie k únave, ale organizmus nemusí mať počas dňa dostatok stimulov, ktoré by mu pomohli vypnúť. (Môžete večer treba viac premýšľať.) Nadmerná pohybová aktivita zase môže viesť k pretiahnutiu, ktoré vám taktiež môže znemožňovať zaspať. Zvlášť, pokiaľ vás bolí svaly, ktoré vám znemožňujú nájsť správnu spánkovú polohu.

Kofeín

Ľudia sú rôzni, takže medzi nami nájdeme aj takých, ktorí si dajú v neskorých večerných hodinách nápoj s obsahom kofeínu, a potom sa čudujú, že nemôžu spať. (Nezabúdajte na to, že kofeín je stimulant.) Z toho dôvodu nepite neskoro popoludní kávu, energetické nápoje a čaje s obsahom kofeínu.

Jedlo

Nedá sa očakávať dobrý spánok ani potom, čo ste si pred spaním dali naozaj veľkú porciu jedla. Tým skôr, ak bolo veľmi korenené, sladké, alebo tučné. Také jedlá môžu spôsobovať pocit plného žalúdka a nevoľnosť. Po položení sa do horizontálnej pozície vás navyše môže začať páliť záha. Preto si na noc dávajte len niečo malé a ľahké.

Mohlo by vás zajímat:  Eleuterokok ostnitý a jeho účinky na ľudské zdravie

S kvalitou spánku pomáhajú aj bylinky

Niekedy ani zmeny životného štýlu nevedú k lepšiemu zaspávaniu. Preto môžete vyskúšať aj niektoré bylinky. Na podporu spánku sa používa medovka, valeriána lekárska, harmanček a mučenka. Mnoho ľudí upokojuje aj vôňa levandule.

Aké sú vaše tipy pre lepší spánok? Budeme radi, keď nám ich napíšete do komentárov pod článkom.

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Melatonín – Melatonín (slovensky)

https://www.milujspanek.cz/poruchy-spanku/ – Poruchy spánku + ako zlepšiť spánok (slovensky)

https://www.healthline.com/health/why-do-we-sleep – Prečo spíme? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better – 17 tipov, ako zlepšiť spánok (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares