Prerušovaný pôst, alebo aj intermittent fasting, je stravovací smer, od ktorého si mnoho ľudí sľubuje úbytok prebytočných kíl. Na akom princípe ale funguje? A naozaj sám o sebe stačí na úspešné chudnutie?
Na svete v tejto chvíli existuje toľko rôznych stravovacích smerov a diét, že je niekedy ťažké sa medzi nimi správne orientovať. Zatiaľ čo bezozvyšková diéta sa považuje skôr za zdravotnú úpravu jedálnička, k prerušovanému pôstu väčšinou pristupujú ľudia, ktorí majú záujem o redukciu kíl.
Naozaj ale prerušovaný pôst funguje tak, ako to od neho čakáte? A nemá náhodou negatívne dopady na zdravie? Na to sa pôjdeme spoločne hneď pozrieť!
Obsah článku
Čo je prerušovaný pôst?
Prerušovaný pôst znamená, že deň (24 hodín) delíme na etapy, počas ktorých jeme, a na tie, počas ktorých hladujeme. Vzorce sa od seba môžu líšiť, ale medzi najobľúbenejšie schémy patrí 16/8 (16 hodín bez jedla a 8 hodín s jedlom) a 14/10. Niektorým začiatočníkom potom môže vyhovovať aj počiatočný pomer 12/12.
Ako naň nabehnúť?
Pokiaľ nie ste na hladovanie zvyknutí, môže pre vás byť na začiatku ťažké prerušovaný pôst dodržiavať. Preto sa odporúča začať menej drasticky av prípade potreby čas pôstu postupne zvyšovať.
Tiež môže mať zmysel najprv prerušovaný pôst dodržiavať iba jeden deň v týždni. Akonáhle si začnete byť viac istí v kramflekoch, môžete počet dní zase navýšiť.
Je vhodný pre každého?
Prerušovaný pôst nie je delená strava. Jeho dodržování má tedy některá omezení. Například se uvádí, že tento stravovací styl nemusí být vhodný pro ženy, které by měly dodržovat jeho mírnější podmínky. Má se totiž za to, že hladovění by mohlo negativně ovlivnit ženský hormonální systém. Následkem toho by se mohly objevit problémy s menstruačním cyklem a s plodností.
Naozaj je dobrý na chudnutie?
Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. V prípade, že dodržiavate zásady zdravej životosprávy a vyberáte si diétne potraviny a nápoje, prerušovaný pôst na chudnutie mať vplyv môže.
Pokiaľ sa však pokúsite do povoleného okna zmestiť čo najväčší počet kalorických potravín s tým, že vďaka následným hodinám hladovania schudnete, potom vám musíme povedať, že táto stratégia rozhodne nebude fungovať.
Zároveň je veľmi dôležité vo vybranom okne konzumovať kvalitné potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny, vitamíny, minerály a podobne. Ak by ste ich jedli málo, telu by mohli začať rýchlo chýbať.
A čo pitie?
Aj keď počas hodín pôstu nemôžete jesť, neznamená to automatický zákaz pitia tekutín. Na druhú stranu je ale dôležité voliť také, ktoré neobsahujú pridané cukry, pretože potom bude pôst kontraproduktívny. Vyhnúť sa snažte limonádam, sladeným nápojom a alkoholu.
Má nejaké prínosy?
Podľa niektorých má prerušovaný pôst pre ľudské telo mnoho zaujímavých výhod. Ktoré to ale sú?
Má k nim patriť napríklad:
- Podpora normálnej hladiny krvného cukru (pretože sa môže zvýšiť citlivosť tela na inzulín)
- Väčšia odolnosť voči stresu
- Podpora dlhovekosti
Mnohé z týchto potenciálnych benefitov však ešte neboli dostatočne potvrdené vedeckým bádaním.
Stačí to na schudnutie?
Čo si z toho vziať? Napríklad to, že prerušovaný pôst môže byť pre niekoho funkčný aj v prípade, že sa ho rozhodne dodržiavať iba jeden deň v týždni. Zároveň ale nejde o priepustku, ktorá vám umožní stravovať sa v povolenom časovom okne nezdravo a bez obmedzení.
Pozor si naň navyše musia dať predovšetkým ženy, ktoré musia pred jeho vyskúšaním zvážiť jeho potenciálne negatívne dopady na svoj hormonálny systém.
Máte s prerušovaným pôstom osobnú skúsenosť? Ak áno, ako vám vyhovoval?