Čím ďalej častejšie sa stretávame s javom, ktorý by sa dal popísať ako vyhýbanie sa klasickému mlieku. Dôvody niektorých ľudí sú čisto etické. Nechcú totiž piť niečo, čo je potravou pre mláďatá iných živočíchov. Iné zase motivujú zdravotné komplikácie, ktoré im pitie klasického mlieka neumožňujú. Mohlo by týmto ľuďom vyhovovať mlieko bez laktózy?
Starší ľudia sa hromadne vyjadrujú k tomu, že toľko rôznych alergií predtým nebývalo. Je len otázka, či to bolo tým, že bola populácia zdravšia. Alebo jednoducho tým, že v tom čase nebola taká podchytená diagnostika.
Každopádne , skutočnosť je taká , že zatiaľ čo niekto sa úzkostlivo vyhýba lepku , morským plodom a orechom , iný trpí intoleranciou laktózy . To môže byť pomerne veľký problém. Pretože takému človeku sa môže urobiť zle aj po konzumácii smotanovej omáčky, pudingu, syra alebo jogurtu.
Keďže ale život bez mlieka za mnoho nestojí, pozrieme sa, aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi (ne)mliek.
Obsah článku
Mlieko s nízkym obsahom laktózy a bez laktózy – aké sú rozdiely?
Klasické mlieko obsahuje laktózu. Ako je to ale s mliekom, ktoré má znížený obsah laktózy as mliekom, ktoré je úplne bez laktózy? Mlieko s nízkym obsahom laktózy obsahuje jej nižšie percento. V preklade to znamená, že na 100 ml mlieka môže pripadať menej ako 1 g laktózy . (Obsah laktózy sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.)
Čo sa týka mlieka bez laktózy, ide o klasický mliečny výrobok. Len s tým rozdielom, že neobsahuje laktózu, ktorú v sebe mlieko normálne má. Do takého mlieka sa pridáva enzým zvaný laktáza . Aj keď sa ale tento druh mlieka najviac podobá normálnemu mlieku a dá sa použiť napríklad pri pečení, niektorým ľuďom jeho konzumácia ani napriek úpravám z nejakého dôvodu nevyhovuje.
Materské mlieko a laktóza
Keď hovoríme o mlieku, nesmieme vynechať materské mlieko. To sa považuje za najcennejšiu výživu čerstvo narodených aj trochu starších detí. (Všeobecne sa odporúča plne dojčiť minimálne do pol roka dieťaťa.) Čo ale obsahuje?
Prvé mlieko (kolostrum) obsahuje trochu menej laktózy . Po niekoľkých dňoch od pôrodu ale vyzreje a postupne sa menia jeho hodnoty. Aj v závislosti na potrebách dieťaťa. V prípade, že zistíte, že dieťa neznáša dojčenie dobre, poraďte sa s lekárom o ďalšom vhodnom postupe. Bábätku totiž nemôžete podávať všetko, čo vám príde pod ruku. A to sa týka aj umelej výživy.
Je v kozom alebo v ovčom mlieku laktóza?
Kravské mlieko nie je jediným druhom zvieracieho mlieka, s ktorým sa dá stretnúť na pultoch našich obchodov. Pokiaľ zájdete do obchodu so zdravou výživou, alebo do nejakej z mnohých farmárskych predajní, narazíte aj na kozie, alebo ovčie mlieko. Je ale možné, aby tieto mlieka konzumovali ľudia, ktorí majú intoleranciu alebo alergiu na laktózu? (Pozor, nie je to to isté!)
Bohužiaľ, odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Tiež veľmi záleží na tom , či máte naozaj alergiu na laktózu a nie na mliečnu bielkovinu , ktoré sa hovorí kazeín . Samozrejme, môžete vyskúšať vypiť malé množstvo jedného alebo druhého typu mlieka. Je ale potrebné sa najskôr poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom. A tiež si na tento deň nič neplánovať. Pretože je možné, že aj naozaj malé množstvo ovčieho alebo kozieho mlieka spôsobí silnú alergickú reakciu.
Rastlinné mlieka – zdravá alternatíva mliek bez laktózy
Áno, nájsť vyhovujúci typ mlieka bez mliečnej bielkoviny a bez laktózy, je často beh na dlhšiu trať, ktorý má navyše dosť neistý výsledok. Našťastie, moderná doba otvára dvere novým možnostiam. Stačí, keď namiesto klasického mlieka v obchode zabrúsite do regálu s rastlinnými mliekami.
Hoci nejde o tekutinu, ktorá by bola z hľadiska výživy zhodná s tradičným mliekom, ide o svetlo sfarbené nápoje s orechovou, alebo inou príjemnou (napríklad ovsenou) príchuťou. Čo ich robí ideálny na prípravu rôznych kaší, ovocných smoothies či na pečenie.
Ak vám v tejto oblasti chýba rozhľad, môžete skúsiť:
- Sójové mlieko
- Mandľové mlieko
- Kokosové mlieko
- Ovsené mlieko
- Ryžové mlieko
- Kešu mlieko
- Makadamové mlieko
Aj keď sú ale tieto druhy rastlinných mliek chutné a majú široké spektrum použitia, pred prvým nákupom musíte dávať veľmi dobrý pozor na jednu potenciálne rizikovú vec. A tou je ďalšia (pridružená) potravinová alergia.
Toto riziko najviac hrozí pri orechových a pri sójových mliek. Z toho dôvodu si pri prvej konzumácii počínajte s čo najväčšou opatrnosťou. Pokiaľ sa u vás počas niekoľkých hodín neobjavia príznaky alergickej reakcie, malo by pre vás byť pitie a používanie rastlinného mlieka bezpečné.
Aké sú pre a proti užívaniu mlieka bez laktózy?
Názory na pitie klasického, ale aj rastlinného mlieka, sa v populácii rôznia. Nie vždy celkom jednoznačné sú aj odborné štúdie a prieskumy. Ako teda správne vyhodnotiť, čo pre vás osobne bude lepšie?
Pokiaľ máte alergiu na laktózu, alebo na kazeín, je situácia jasná. Klasické mlieko jednoducho piť nemôžete. Pretože by vám bolo okamžite zle. V takom prípade sa musíte zmieriť s tým, že buď prežijete život s mliekom bez laktózy, alebo s jeho rastlinnými alternatívami. Dávajte si ale pozor na chýbajúce živiny. Predovšetkým potom na vápnik . (Jeho bohatým zdrojom je napríklad mak.) Tiež nezabúdajte na proteíny a na ďalšie pre telo dôležité látky.
Pijete mlieko s laktózou, mlieko bez laktózy alebo rastlinné mlieka?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/lactose-free-milk – Mlieko bez laktózy (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/lactose-free-milk – Ako sa mlieko bez laktózy líši od mlieka s laktózou (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/does-goat-milk-have-lactose – Obsahuje kozie mlieko laktózu? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/best-milk-substitutes – 9 náhradiek mlieka (anglicky)