Chitosan: Prírodná vláknina, ktorá pomáha pri chudnutí

pexels-terje-sollie-566345
Článok zverejnený: 2.6.2022 , dátum aktualizácie: 25.8.2022

Veľa ľudí sa snaží schudnúť, ale aj napriek všetkej snahe majú často pocit, že by im to mohlo ísť aj lepšie. V takej chvíli môžu začať skúmať najrôznejšie prostriedky na chudnutie, ktoré by mohli ich snahy vhodne podporiť. Jedným z týchto pomocníkov je chitosan. Viete, čo všetko vám môže ponúknuť?

Kto sa niekedy pokúšal schudnúť, ten vie, že to nie je vždy úplne ľahké. Jeden deň vám váha ukazuje o niečo menej, ďalší sa zase tvári, že ste niečo pribrali. (V skutočnosti ale nie je možné za jeden deň pribrať tri kilá tuku, takže až sa vám to nabudúce stane, môžete zostať v pokoji.) Niečo tiež váži svaly, takže hoci vaša postava vyzerá v zrkadle na prvý pohľad lepšie, na vašej celkovej váhe sa to nemusí nijako prejaviť.

Aj tak ale nie je chudnutie tuku ľahké, pretože jedno kilo obsahuje cca 7700 kcal. Keď vezmeme do úvahy, že sa v jedálničku odporúča len mierny kalorický deficit (ktorý sa môže pohybovať okolo 100-200 kcal) a nemôžete cvičiť každý deň do úmoru, tak sa ukáže, že zbaviť sa jedného obyčajného kila môže byť pre mnohých veľká osobná výzva .

V čom presne by vám mohol v tomto pomôcť chitosan, o ktorom je tu dnes reč?

Čo je chitosan?

Chitosan: Prírodná vláknina, ktorá pomáha pri chudnutí

Chitosan je polysacharid, ktorý sa získava z vonkajších kostier kôrovcov. Dá sa teda povedať, že je prírodného pôvodu . Je na ňom zaujímavé to, že má schopnosť na seba nadväzovať ťažké kovy, vďaka čomu si ho obľúbili napríklad v čističkách vody. V poslednej dobe sa tiež častejšie pridáva do doplnkov stravy na podporu chudnutia.

Mohlo by vás zajímat:  7 tipov na fitness večeru s receptami

Ako presne to funguje?

Chitosan by mal fungovať tak, že sa vo vašom žalúdku premení na gél. Ako prechádza zažívacím traktom, mal by k sebe sťahovať nadbytočný tuk s cholesterolom. Ten by potom mal ľahšie odchádzať z tela, pretože sa v priebehu trávenia nevstrebe. Z rovnakého dôvodu sa odporúča doplnky stravy s chitosanom užívať tesne pred jedlom , pretože v opačnom prípade by na seba nemal čo viazať. Jeho mechanizmus ešte nebol úplne pochopený, ale kvôli obsahu vlákniny by mal byť pre telo prínosný aj v prípade, že by k nadviazaniu tuku v tráviacom trakte nedošlo. (Vláknina udržuje dlhší pocit plnosti a podporuje vyprázdňovanie.)

Benefity chitosanu

Redukcia hmotnosti

Chitosan: Prírodná vláknina, ktorá pomáha pri chudnutí

Chitosan na chudnutie skutočne funguje. Najlepšie výsledky ale docielite, pokiaľ sa nebudete spoliehať len naň, ale budete ho kombinovať aj so zdravým jedálničkom a (aspoň trochu pravidelným) pohybom.

Hladina cholesterolu

Veľkým benefitom chitosanu, ktorý podľa niektorých dokonca prevyšuje jeho vplyv na chudnutie, je jeho vplyv na cholesterol, ktorý stojí za množstvom civilizačných chorôb. Dlhodobé užívanie chitosanu viedlo u mnohých ľudí k poklesu zlého aj celkového cholesterolu. Z toho dôvodu sa dá domnievať, že chitosan môže byť súčasťou dlhodobého plánu na jeho zníženie.

Užívanie

Chitosan: Prírodná vláknina, ktorá pomáha pri chudnutí

Chitosan snažia ľudia pri užívaní dobre, až na výnimky. Niektorí citlivejší jedinci môžu zaznamenať miernejšie problémy, medzi ktoré patrí nevoľnosť a podráždený žalúdok. Je teda potrebné vyskúšať, ako naň bude vaše telo reagovať.

Ďalej si dávajte pozor na:

  • Alergiu na kôrovce
  • Alergiu na huby
  • Potenciálnu interakciu s niektorými vitamínmi rozpustnými v tukoch (D, E, K a A)
  • Potenciálnu interakciu s horčíkom a vápnikom

Tiež by sa mu mali vyhnúť ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi. Aj v ich prípade by mohlo dôjsť k ich nežiaducemu ovplyvneniu.

Mohlo by vás zajímat:  Vákuum cvik: Tréning, ktorým posilníte svoje brucho

Čo z toho vyplýva?

Že doplnky stravy s chitosanom môžu byť prospešné pre rad ľudí, ktorí sa snažia zdravo schudnúť . Počítajte ale s tým, že musíte chitosan podporiť aj zdravším životným štýlom. Potom možno očakávať, že jeho prvé výsledky zaznamenáte na svojom tele rýchlejšie.

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Chitosan – Chitosan (slovensky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-625/chitosan – Všetko o chitosane (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/chitosan-supplements – Čo je chitosan? (anglicky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares