Bolesť svalov po cvičení: 8 tipov, ktoré vám s ňou pomôžu

pexels-jonathan-borba-3076516
Článok zverejnený: 19.1.2023 , dátum aktualizácie: 23.2.2023

Cvičenie je rozhodne záslužná činnosť, pretože okrem toho, že podporuje redukciu hmotnosti a dobrú náladu, udržuje aktívnu svalovú hmotu. Problém je v tom, že keď to preženieme, na druhý deň sa nemôžeme ani pohnúť. Dá sa od tohto problému nejako oslobodiť? Pokiaľ chcete vedieť viac, v tom prípade určite pokračujte v čítaní.

Svalová bolesť už aspoň raz prekvapila každého. Keď bola veľmi veľká, dosť zásadne znížila našu chuť v pohybovej aktivite pokračovať. To je chyba, pretože ako sa svaly začnú viac trénovať, častá a intenzívna bolesť mnohokrát ustúpi. Navyše, keď svoje úsilie rýchlo vzdáte, nemôžete očakávať, že sa v dohľadnej dobe dopracujete k vysnívanej (štíhlej) línii.

Keďže vás môže bolesť prekvapiť ešte v ten istý deň, alebo na druhý deň ráno, je dobré vedieť, čo máte v takejto situácii robiť. Následne pre vás bude rekonvalescencia a ďalšie cvičenia oveľa jednoduchšie.

Ak ste pripravení, tak môžeme ísť na to.

Naťahovanie

Bolesť svalov po cvičení: 8 tipov, ktoré vám s ňou pomôžu

Najlepšou vecou, ktorú pre seba môžete urobiť, je to, že sa rozhodnete venovať dôkladnému naťahovaniu. Vzhľadom na to, že boľavý sval je v bolestivej kontrakcii, pretiahnutie mu pomôže v tom, aby sa vrátil po pohybovej aktivite späť do kľudového režimu. Pokiaľ sa na preťahovaní necítite, pomôže vám aj chôdza s plávaním.

Odpočinok

Pokiaľ sa cítite naozaj zle, nemali by ste posúvať limity svojej tolerancie, zvlášť, pokiaľ na ne ešte nie ste pripravení. Z toho dôvodu sa často odporúča, aby ste si trochu oddýchli a pokračovali ste v pohybovej aktivite až vo chvíli, keď bolesť pomaly ustupuje.

Teplý obklad

S týmto tipom by ste mali zaobchádzať veľmi opatrne, pretože nie vždy ide o najlepšie riešenie. Do úvahy pre vás môže obklad prichádzať, pokiaľ bolesť pretrváva aj po 48 hodinách. Teplo dokáže stimulovať prekrvenie svalu, čo vedie k jeho lepšej a rýchlejšej regenerácii.

Masáž

Bolesť svalov po cvičení: 8 tipov, ktoré vám s ňou pomôžu

Ďalším spôsobom, ako môžete odstrániť nepohodlie po cvičení , ktoré je spôsobené stiahnutím svalov, je jemná masáž boľavého miesta. Opäť navyše dôjde k zvýšenému prekrveniu tkaniva, čo podporí svalovú regeneráciu.

Liek na bolesť

V prípade, že je bolesť naozaj neznesiteľná, môže pre vás prichádzať do úvahy užitie lieku na bolesť. Malo by však ísť až o posledné možné riešenie.

Hydratácia

Aby svaly fungovali správne, je dôležité, aby ste v priebehu cvičenia a po ňom pili dostatočné množstvo (vhodných) tekutín. V takom prípade prispejete k lepšej hydratácii organizmu, ktorá je dôležitá aj pre svaly. Do úvahy pre vás môžu prichádzať športové nápoje, zelený čaj alebo napríklad voda s čerstvým ovocím a bylinkami.

Jedálny lístok

Bolesť svalov po cvičení: 8 tipov, ktoré vám s ňou pomôžu

Pokiaľ bolo cvičenie naozaj náročné, do pol hodiny od jeho skončenia by ste mali zjesť nutrične hodnotné jedlo. Jeho súčasťou by malo byť dostatočné množstvo proteínov, sacharidov a vitamínov . (Čo môže byť napríklad grécky jogurt s hrsťou lesného ovocia.)

Spánok

Organizmu pri rekonvalescencii po cvičení pomôže aj to, keď nebudete zanedbávať dĺžku a kvalitu svojho nočného spánku. Nezabúdajte na to, že počas spania dochádza k oprave tkanív, ich obnove a rastu, čo platí aj pre svaly.

Kedy ísť radšej k lekárovi

Niekedy môže za bolesťou stáť skutočnosť, že ste si pri cvičení spôsobili úraz. V prípade, že bolesť nepoľavuje niekoľko hodín (cca 48/72), trpíte vážnymi opuchmi, nemôžete sa vôbec hýbať (nieto sa treba postaviť na nohy) a podobne, nemali by ste otáľať a mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Môže ísť napríklad o pretrhnutý väz alebo o úraz svalu. Preto nepreceňujte svoje možnosti a nakladajte si na seba len toľko, koľko ste schopní zvládnuť.

Ako bojujete proti bolesti svalov po cvičení vy?

Mohlo by vás zajímat:  Trápi vás nadmerné vypadávanie vlasov? S jeho riešením vám pomôže náš univerzálny sprievodca!

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-dont-stop-exercising – Boľavé svaly po cvičení (anglicky)

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-after-workout – 5 tipov, čo na bolesť svalov po cvičení (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/fitness/quick-fixes-for-sore-muscles.aspx – Tipy na boľavé svaly po cvičení (anglicky)

 

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares