Ako začať s kardio cvičením: Aké má výhody a nevýhody?

rsz_1fitness-aerobics-and-weight-loss-concept-overwei-2023-11-27-05-11-52-utc
Článok zverejnený: 10.6.2024 , dátum aktualizácie: 13.6.2024

Uvažujete o tom, že od tejto chvíle budete robiť kardio doma, ale zatiaľ neviete, ako ho správne uchopiť? Prípadne jeho štart stále odsúvate a hľadáte motiváciu, prečo k nemu vôbec pristúpiť? Všetko o jeho kladoch a najlepšie tipy na cviky vám ponúkneme v našom dnešnom článku!

Aeróbne cvičenie je akákoľvek aktivita, pri ktorej sa vám rozprúdi krv a pracujú veľké svalové skupiny. Vzhľadom na to, že nebýva (v porovnaní so silovým cvičením) tak vysiľujúce, je možné sa mu venovať aj po dlhší časový úsek. Cardio sa navyše dá prevádzkovať v miernej, strednej i svižnej intenzite, takže cvičenie môžete prispôsobiť svojej aktuálnej kondícii. A akonáhle vám príde príliš ľahké, môžete trochu pridať. Vďaka tomu by vám ani po čase nemala chýbať toľko potrebná motivácia k pohybu.

Ako ale s kardio cvičením začať? A prečo?

Kardio – najlepšie cvičenie pre naše telo

čo je kardio cvičenie

Slovo „kardio“ pochádza z gréckeho slova „kardia“, čo znamená srdce. Jednoducho povedané, cvičenie sa obvykle považuje za kardio, ak zahŕňa zámerné koordinované fyzickej činnosti, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu po dlhšiu dobu.

Pri dobrom kardiovaskulárnom tréningu budete dýchať rýchlejšie ako v pokoji. Výsledkom je viac kyslíka v krvi, ktorú srdce pumpuje do zvyšku tela. Niekedy sa tomuto druhu pohybu tiež hovorí aeróbne cvičenie. Tento termín zdôrazňuje, že počas tohto druhu pohybovej aktivity dochádza k väčšiemu prísunu kyslíka, ktorý má vplyv aj na produkciu energie.

Najväčšie výhody kardio cvičenia

Zdravé srdce

Pravidelné kardio cvičenie, ktoré je súčasťou celkového zdravého životného štýlu, môže viesť nielen k zníženiu pokojového krvného tlaku a srdcovej frekvencie, ale vďaka týmto základným zmenám nemusí vaše srdce neustále ťažko pracovať. Udržiavanie správnej kardio rutiny tiež pomáha zlepšiť hladinu dobrého cholesterolu a zároveň znižuje hladinu krvných tukov. To môže samo o sebe prispieť dokonca aj k dlhovekosti.

Čulý mozog

Jedna štúdia uvádza, že fyzická aktivita môže znížiť riziko demencie bez ohľadu na vek. Kardio cvičenie môže podporiť napríklad normálnu cirkuláciu krvi, čo môže znížiť riziko náhlej mozgovej príhody (ľudovo povedané mŕtvice). Tiež môže podporiť schopnosť učenia. Niekedy sa tiež uvádza, že pohyb môže do určitej miery zabraňovať úpadku mentálnych schopností vo vyššom veku.

Pohybový aparát

Pohybové ústrojenstvo sa potrebuje premazávať kĺbovou tekutinou, čo sa deje napríklad pri chôdzi, pri športe alebo počas iných činností, počas ktorých niečo robíme. (Teda, napríklad aj pri nákupe v obchode, kedy tlačíme vozík.) Pohybová aktivita, a zvlášť v neskoršom veku, potom môže prispieť aj k podpore normálnej hustoty kostnej hmoty, takže ide o skvelý prostriedok proti osteoporóze.

Ďalšie výhody cvičenia

Medzi ďalšie výhody kardio cvičenia ďalej patrí krajšia pokožka. Vďaka lepšiemu prekrveniu by sa na nej mali oveľa pomalšie ukazovať prvé známky starnutia. Tiež nezabúdajte na to, že kardio je skvelé na budovanie svalov, je prospešné pre pľúca či pre trávenie a normálne vyprázdňovanie. Zabúdať by sa nemalo ani na kvalitnejší spánok, na väčšie množstvo energie počas dňa, na lepšiu náladu alebo na silnejšiu imunitu. Ako teda vidíte, správne vybrané kardio dokáže urobiť s ľudským telom naozaj divy.

Najlepšie cvičenie pre každého

Hľadáte spôsob, ako schudnúť? Potom by pre vás mohlo byť ideálne HIIT cvičenie, ktoré je výhodné aj vďaka tomu, že je vysoko intenzívne a trvá kratšiu dobu. (Napríklad len 20 minút namiesto 40-60.) Je ale pravda, že silový tréning je na budovanie väčšieho množstva aktívnej svalovej hmoty oveľa lepší. Tu teda veľmi záleží na tom, aký konkrétny výsledok chcete svojim snažením presne dosiahnuť.

Teraz sa ale pozrieme s tým, ako s kardio cvičením, a to napríklad aj doma, vôbec začať.

Skvelé je napríklad skákanie cez švihadlo, Ktorému nepotrebujete nič ako dobré topánky a švihadlo, ktoré stoja pár korún. Skákať potom môžete na dvore alebo napríklad vonku v parku. Veľa obľúbené je aj behanie. Nemáte ho radi? Potom bude dobrou voľbou aj chôdza, ktorej sa môžete (cez prekvapenie mnohých) venovať aj doma.

Určite nič nepokazíte ani drepovaním. Vzhľadom k tomu, že na YouTube existujú drepovacie videá, ktoré netrvajú dlhšie ako 10 minút, budete mať čoskoro splnené!

Aké je vaše najobľúbenejšie kardio cvičenia? A pomohlo vám jeho prevádzkovanie v osobnom živote?

Mohlo by vás zajímat:  Slnečnicové semienka: Nielen zdravé, ale aj chutné
Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares