Medovkový sirup: Účinky a recept

Medovkový sirup
Článok zverejnený: 27.4.2022 , dátum aktualizácie: 11.8.2022

Hustý medovkový sirup si mnoho ľudí obľúbilo piť v čase pred spaním. O medovke lekárskej sa totiž hovorí, že má upokojujúce účinky, ktoré podporujú ničím nerušený spánok. Aké má tento sirup, ktorý je možné piť za studena, výhody? A ako presne sa dá doma pripraviť? To všetko vám prezradíme nižšie.

Ako už bolo povedané, medovkový sirup a jeho účinky na spánok, už mnohí poznajú. V skutočnosti to ale nie je jediná výhoda, ktorú vám môže ponúknuť. Niektorí ľudia ho používajú na kašeľ, ale v tomto prípade nemusí byť medovkový sirup až taký prospešný.

Medovkový sirup: Účinky a recept

Ako s ním teda správne zaobchádzať, aby ste z neho dostali maximum? A existujú aj nejaké zaujímavejšie receptúry na prípravu medovkového sirupu, ktoré obsahujú aj ďalšie ľahko dostupné bylinky?

Použitie medovkového sirupu

Keď pominieme skutočnosť, že medovkový sirup pijú niektorí z nás pred spaním , dá sa využiť aj pri mnohých ďalších problémoch, s ktorými sa dá v bežnom živote stretnúť.

Medovka, a sirup z nej, môže mať pozitívny vplyv na:

 • Redukciu stresu
 • Redukciu úzkostí
 • Zlepšenie kognitívnych funkcií
 • Trávenie
 • Nevoľnosť
 • Menštruačné kŕče

Medovkový sirup: Účinky a recept

Pokiaľ sa navyše rozhodnete, že si z medovky urobíte balzam , môžete ho pravidelne aplikovať aj na opary. Medovkový olej je možné zase použiť na zmiernenie bolesti zubov. Stačí ho trochu aplikovať na vatovú tyčinku a potrieť ním ďasno.

Myslite ale na to, že niektorí citlivejší ľudia môžu po požití medovky pociťovať nežiaduce účinky. Patrí medzi ne bolesť hlavy , vracanie, bolesť brucha a alergická reakcia. Pozor si na ňu musia dať aj užívatelia niektorých liekov. (Sedatíva, barbituráty, lieky na štítnu žľazu…)

Mohlo by vás zajímat:  Uhorkový šalát recept: Ako na zálievku a ako ho dochutiť?

Pokiaľ vás medovka zaujala, nižšie vám poradíme, s čím sa dá medovka pri príprave sirupu kombinovať.

Recept na medovkový sirup

Základný medovkový sirup

Budete potrebovať:

 • 1 hrnček cukru
 • 1 hrnček vody
 • 1 hrnček čerstvých lístkov medovky

V dostatočne veľkom hrnci zahrejte vodu spolu s cukrom a pridajte do nej umyté lístky medovky. Tekutinu priveďte do varu a za občasného miešania ju nechajte prebublávať asi 1 minútu. Počkajte, až sa cukor rozpustí a tekutina získa tiahlejšiu konzistenciu a následne sirup odoberte z platne. Potom ho nechajte asi 30 minút stáť. Pred uchovaním sirup sceďte cez sitko, alebo cez čisté plátno do čistej zbernej nádoby, a dajte ho do chladničky.

Medovkový sirup s mätou

Medovkový sirup: Účinky a recept

Budete potrebovať:

 • 2 hrsti čerstvých lístkov mäty
 • 2 hrsti čerstvých lístkov medovky
 • 1 kg cukru
 • 2 citróny
 • 1 l vody

Očistite lístky mäty a medovky pod tečúcou vodou a následne bylinky nakrájajte na menšie kúsky. V dostatočne veľkom hrnci dajte variť vodu s cukrom a počkajte, až sa cukor rozpustí. Akonáhle sa tak stane, dajte do hrnca aj bylinky a nechajte ich chvíľku variť.

Po niekoľkých minútach odoberte hrniec z platne a do cukrového rozvaru pridajte nakrájané kolieska citróna. Zmes nechajte stáť cez noc. Ráno ju znova povarte a nakoniec ju prefiltrujte cez sitko, alebo cez čisté plátno do zbernej nádoby, ktorú potom môžete uchovávať v chladničke.

Máte nejaký vlastný recept na domáci medovkový sirup? Pokiaľ áno, budeme radi, keď nám ho napíšete do komentárov pod článkom.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/lemon-balm-uses – Všetko o medovke (anglicky)

https://www.southernliving.com/recipes/lemon-balm-simple-syrup-recipe – Recept na medovkový sirup (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares