Záhada zamilovanosti: Prečo mate mužov aj ženy, ako dlho trvá

love-2024-09-22-13-37-41-utc
Článok zverejnený: 10.10.2024 , dátum aktualizácie: 24.10.2024

Poznáte ten vzrušujúci pocit, keď stretnete niekoho, s kým si rozumiete, a okamžite vám začnú poletovať motýlikovia v bruchu? V tom prípade na vás zrejme pôsobí zamilovanosť. Vzhľadom na to, že mieša v tele špecifický chemický koktail, niektorí jedinci sa môžu stať na pocite zamilovanosti dokonca aj závislí. Ako sa zamilovanosť prejavuje? Čo to vlastne je? Ako dlho to trvá? A ako pôsobí na mužov a ženy?

Láska a zamilovanosť je ospevovaná mnohými umelcami naprieč históriou. A má to svoje dôvody. Pokiaľ sa stretnete s niekým, kto vo vás vyvolá potrebnú odozvu, v tele sa začne miešať komplikovaný chemický koktail. Ten potom spôsobuje, že na druhého myslíme v jednom kuse. A niekedy tiež robíme veci, ktoré by sme inak vôbec nerobili.

Ľudia sa snažia zamilovanosť a lásku dlhodobo analyzovať a pochopiť. Stále toho o nich ale ešte veľa nevieme.

Ako zamilovanosť pôsobí na náš mozog

ako na nás pôsobí zamilovanosť

V roku 2005 viedla Helen Fisher výskumný tím, ktorý publikoval prelomovú štúdiu, ktorá zahŕňala prvé snímky mozgu osôb v romantickom milostnom vzplanutí urobené pomocou funkčnej magnetickej rezonancie.

Jej tím analyzoval 2 500 snímok mozgu vysokoškolských študentov, ktorí si prezerali obrázky niekoho, kto je pre nich výnimočný, a porovnal ich so snímkami zhotovenými, keď si študenti prezerali obrázky známych. Fotografie ľudí, ktoré romanticky milovali, spôsobili, že sa mozog účastníkov aktivoval v oblastiach bohatých na dopamín, čo neurotransmiter dobrého pocitu.

Dve z oblastí mozgu, ktoré vykazovali aktivitu pri skenovaní pomocou fMRI, boli kaudátne jadro, oblasť spojená s detekciou a očakávaním odmeny a integráciou zmyslových zážitkov do sociálneho správania, a ventrálna tegmentálna oblasť, ktorá je spojená s potešením, sústredenou pozornosťou a motiváciou usilovať sa o odmenu a získavať ju.

Keď sa zamilujeme, zaplaví náš mozog chemické látky spojené s okruhom odmeny, čo vyvolá množstvo fyzických a emocionálnych reakcií – búšenie srdca, spotené dlane, začervenané tváre, pocity vášne a úzkosti. Počas počiatočnej fázy romantickej lásky sa zvyšuje hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý mobilizuje naše telo, aby sa vyrovnalo s vzniknutou „krízou“.

So stúpajúcou hladinou kortizolu sa vyčerpáva hladina neurotransmiteru serotonínu. Nízka hladina serotonínu urýchľuje to, čo Schwartz opísal ako „vtieravé, šialene zamestnávajúce myšlienky, nádeje, hrôzy počiatočnej lásky“ – obsedantno-kompulzívne správanie spojené so zamilovanosťou.

Ako dlho zamilovanosť trvá?

ako dlho trvá zamilovanosť

Je to prípad od prípadu, ale bežne sa uvádza horizont medzi šiestimi mesiacmi a tromi rokmi. Práve v tomto období máme často ružové okuliare a druhý sa nám javí ako dokonalý.

Líši sa zamilovanosť u mužov a žien?

Aj keď sme všetci ľudia, vplyvom kultúrnych a evolučných dynamík môže dochádzať k tomu, že muži a ženy prežívajú a vyjadrujú zamilovanosť rozdielnym spôsobom.

Napríklad až toľko neplatí, že ženy bývajú zamilované ako prvé. (Hoci ide o častý jav vo filmoch, seriáloch i literatúre.) V praktickom živote sa muži obvykle zamilovávajú rýchlejšie a tiež častejšie vyjadrujú lásku. Muži sa zároveň zamilovávajú do žien o niečo skôr. Zdržanlivosť žien môže do určitej miery brzdiť nízka dôvera v to, či muž zvládne urobiť vo vzťahu k nej potrebný záväzok.

Na druhú stranu, keď si žena ujasní, aký je jej postoj k mužovi, potom obvykle vo vzťahu oveľa častejšie hovorí, že druhého miluje.

Muži môžu zase oveľa častejšie zaznamenávať lásku na prvý pohľad a neopätovanú lásku. Ženy sa navyše pri pocite zamilovanosti fixujú na jednu, prípadne na menší počet osôb, ako je tomu u mužov. Ženy navyše pri výbere partnera často až tak neriešia vizuálnu stránku. U dlhodobých partnerov ale muži aj ženy obvykle vyhľadávajú podobné kvality (inteligencia, pochopenie…).

V neposlednom rade sa však ženy dokážu s prípadným koncom vzťahu, ktorý navyše môžu sprevádzať rôzne problémy, ľahšie vyrovnať. Muži môžu mať tendenciu na ňom aj napriek existujúce problémy lipnúť.

Nevýhody zamilovanosti

zamilovanosť nevýhody

Pocit zamilovanosti je krásny a dokáže v nás prebudiť nový záujem o život. Na druhú stranu je ale potrebné vnímať aj jeho možno negatíva, kvôli ktorým sa nesprávame normálne. Niekedy navyše môže tento cit spôsobiť vážnejšie problémy, ktoré môžu ohroziť život a zdravie.

Medzi možné negatíva patria:

  • Neschopnosť sa sústrediť
  • Obsesívne správanie
  • Nespavosť
  • Nechutenstvo
  • Impulzívne konanie
  • Úzkosti a strach z odmietnutia
  • Zmeny povahy a správania
  • Strata sebakontroly
  • Závislosť

Stalo sa vám niekedy, že sa vám zamilovanosť vymkla z ruky?

Mohlo by vás zajímat:  Sociálna deprivácia: Ako sa prejavuje? A dá sa nejako zvládnuť?

Zdroj

https://hms.harvard.edu/news-events/publications-archive/brain/love-brain – Láska a mozog (anglicky) https://www.bustle.com/wellness/differences-between-how-men- women-fall-in-love-according-to-science – 11 rozdielov medzi zamilovanosťou mužov a žien (anglicky) https://www.medicalnewstoday.com/articles/324459 – Odvrátená strana zamilovanosti a lásky (anglicky)

Značky:, ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares