7 vianočných rád, ako si užiť kúzelné Vianoce

ako si užiť kúzelné Vianoce
Článok zverejnený: 6.12.2021 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Vianoce sú pre mnoho ľudí sviatkami konzumu, stresu a zadlžovania. Možno je to ale dané tým, že vlastne nevieme, akými inými spôsobmi by sme ich mali osláviť. Preto vám dáme pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť prežiť tohtoročné sviatky v pokoji a pohode. Teda, ak chcete.

Vianoce sú magický čas, počas ktorého obdarúvame svojich najbližších. Tiež ide o čas, kedy sa ľudia obvykle zomknú a konajú dobré skutky. Nie nadarmo stoja na uliciach pokladničky, do ktorých sa vyberajú peniaze pre ľudí bez domova. Tiež sú v prevádzke dobročinné projekty, ktoré plnia priania deťom bez domova a seniorom.

Kúzlo Vianoc sa ale môže kvôli súčasnému štýlu života rýchlo stratiť. Zvlášť, ak lipnete na tom, že všetko musí byť perfektné a každý musí dostať presne to, o čo žiadal vo svojom vianočnom zozname.

Nižšie vám ukážeme, ako Vianoce osláviť a mať z nich o niečo lepší pocit.

Kto je pripravený, nie je zaskočený

7 vianočných rád, ako si užiť kúzelné Vianoce

V tomto bode sa budeme venovať nakupovaniu darčekov. V ideálnom prípade by sme vám odporučili nakupovať darčeky s väčším predstihom. Napríklad už od septembra, či od októbra. Vďaka tomu budete vedieť, že máte najneskôr v polovici decembra hotovo a nemusíte sa stresovať vianočným zhonom v obchodných domoch. (Alebo tým, že vám nedorazila zásielka.)

Okrem iného, včasným nákupom darčekov predídete tomu, že zrazu vyčerpáte svoje finančné limity. Vždy je lepšie rozdeliť výdavky do niekoľkých menších platieb, ktoré sa ľahko stratia vo vašom rozpočte, namiesto jednej veľkej platby, kvôli ktorej vám nezostane na jedlo .

Mohlo by vás zajímat:  Ako sa brániť proti manipulácii? Osvojte si týchto 5 techník!

Nie je to o cene

Je úplne pochopiteľné, že chcete svojim najbližším splniť všetky priania. Možno je ale čas vaše okolie naučiť, že cena daru nie je podstatná . Cena totiž nevyjadruje to, ako veľmi si dotyčného vážite.

Pokiaľ má niekto z vášho okolia rád čítanie klasických kníh, pri finančnej tiesni je možné zabrúsiť do obchodov s lacnými knihami, v ktorých nájdete obľúbené tituly za veľmi priateľskú cenu. Dokonca v nich nájdete aj také, ktorých ste si v klasickom kníhkupectve nevšimli a ktoré budú obdarovaného zaujímať. (Knihy o móde, o módnych návrhároch, svetové romány, príbehy slávnych osobností histórie…) Tiež je dobré sa zamyslieť nad niečím personalizovaným. Super sú kreatívne sady, dobroty, ktoré je možné namixovať presne na mieru podľa chutí obdarovaného a podobne. (Mimochodom, variant zostavenia svojpomocne býva často cenovo dostupnejší ako niečo, čo sa už predáva ako hotové.)

Ježiško sa narodil v chlieve

Nehovoríme, že máte mať doma neporiadok. Nikto vás ale nebude súdiť za to, že ste nestihli umyť všetky okná a vyprať záclony. Jednoducho raz upracte trochu dôkladnejšie, ale zase to veľmi nepreháňajte. Do upratovania by sa navyše mali zapojiť všetci členovia rodiny.

Nerobte to, čo nechcete

7 vianočných rád, ako si užiť kúzelné Vianoce

Nechcete mať dvadsať druhov vianočných cukroviniek, alebo dokonca nemáte čas upiecť ani jeden? Nevadí. Ak niečo nechcete, alebo na to nemáte čas, tak to jednoducho nerobte. Na tohtoročné Vianoce môžete mať napríklad len perníčky a vanilkové rožky. Alebo si vopred objednáte vianočné pečivo od šikovnej pani, s ktorou sa poznáte.

Majte svoje tradície

Pokiaľ nenávidíte kapra, je pochopiteľné, že ho nebudete chcieť prechovávať vo vani. Nieto ešte zabíjať, aby ste ho mohli zjesť. Namiesto toho si dajte na večeru napríklad filé, bravčový rezeň alebo pečeného lososa. Dokonca nemusíte mať ani klasický zemiakový šalát , ale nejakú z jeho odľahčených verzií.

Mohlo by vás zajímat:  Čo stojí za záchvatmi hnevu u malých detí vo dne alebo v noci?

Ak nechcete držať pôst, nemusíte. Osobne máme podozrenie, že zlaté prasiatko je rovnako len halucináciou z hladu. Poznáme ľudí, ktorí majú na Štedrý deň tradíciu špeciálnych vianočných chlebíčkov. A poznáme aj ľudí, ktorí si pod stromček dávajú darčeky v priebehu dňa. (S tým, že večer pribudnú pod stromček tie najväčšie.) Aké si to urobíte, také to budete mať.

Stretávajte sa s tými, s ktorými chcete

Veľa ľudí sa sťažuje, že počas vianočných sviatkov nemajú ani chvíľu pokoj. Je totiž potrebné, aby sa všetci navštívili navzájom. Ak sa o to nechcete ochudobniť, strávte dôležité momenty vianočných sviatkov spoločne. (Treba v rámci nádielky. Spolu si tiež môžete dať sviatočnú kačicu.) Prípadne sa z „povinných“ návštev ospravedlňte a absolvujte ich inokedy.

Nezabudnite na dobročinnosť

7 vianočných rád, ako si užiť kúzelné Vianoce

Ľudstvo by bez dobročinných skutkov nedošlo veľmi ďaleko. To, že máte kde bývať a celkom vám slúži vaše zdravie je obrovské šťastie, ktoré si mnoho z nás ani neuvedomuje. Z toho dôvodu je dobré sa na Vianoce zastaviť a trochu sa zamyslieť, či by sme mohli niekomu pomôcť. (Alebo mu aspoň urobiť malú radosť.) Dobrým tipom je darovanie nocľaženky , ktorá stojí pár korún a niekomu bez domova umožní prespať na bezpečnom a teplom mieste.

Ježiškove vnúčatá zase zverejňujú priania opustených seniorov. Krabice od topánok vám zase umožnia do krabice od topánok zabaliť pár drobností pre deti a dospelých. Aj keby to bola len lacná kniha, sada hygienických potrieb a lak na nechty, niekomu to urobí dozaista radosť. Pretože by od nikoho nič také za normálnych okolností nedostal.

Akým spôsobom si užívate vianočné sviatky vy?

Značky:, ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares