Naši predkovia boli veľmi vzdelaní v tom, čo im ponúka okolitá príroda. Zvlášť, pokiaľ sa to týkalo zdravotných účinkov rastlín a ďalších prírodných prostriedkov, ktoré boli dlhú dobu tým jediným, čo poskytovalo pomoc pri riešení zdravotných problémov. Dnes sa pozrieme, na čo sa používala sasanka hájnika.
V dnešnej dobe sa len málokto z nás orientuje v bylinkách a ďalších čisto prírodných prostriedkoch. Pravdepodobne je to kvôli tomu, že pre nás ich znalosť už nepredstavuje rozdiel medzi životom a smrťou.
Aj napriek existencii moderných liečiv sa ale oplatí účinky niektorých bylín a rastlín poznať. Nikdy totiž neviete, kedy pre vás budú tieto informácie kľúčové.
Dnes vám ponúkneme zaujímavosti o sasanke hájnikov.
Obsah článku
Čo je sasanka hájna?
Latinský názov sasanky hájnikov je Anemone nemorosa. Ide o rastlinu z čeľade iskerníkovitých . Oproti iným druhom ide o vytrvalú bylinu, ktorej výška obvykle nepresahuje 30 cm. V prírode sa s ňou môžete stretnúť na začiatku jari. Pravdepodobne vás na nej najviac upúta jej nápadne biely kvet. Najviac sa jej darí v listnatých lesoch , v ktorých je veľa svetla a dostatok vlhkosti.
Obsiahnuté látky
O rastlinách sa nehovorí, že sú liečivky, len tak. Obvykle obsahujú látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na ľudský organizmus.
Čo sa týka priamo sasanky hájnikov, v nej by sme našli:
- Glykozidy
- Saponíny
- Protoanemonín
Pokiaľ sasanku hájni niekde uvidíte, pokiaľ neviete, čo s ňou máte robiť, radšej ju nechajte na mieste. Prečo? Pretože je jedovatá a pri zlom zaobchádzaní s ňou by ste si mohli privodiť otravu.
Otrava sasankou hájňou
Otravu sasankou hájni spoznáte celkom ľahko. Postihnutý človek obvykle zvracia . Tiež sa u neho môže prejaviť bolesť brucha , hnačka alebo zápal obličiek . V niektorých prípadoch (u dospelého po požití cca 30 rastlín) môže byť následkom otravy aj smrť .
Pri kontakte šťavy s očami môže dôjsť k ich podráždeniu. Nezvyčajný nie je ani zápal spojiviek. Po kontakte šťavy s kožou sa vám na nej môžu urobiť zle sa hojace pľuzgiere. Kvôli toxicite sa sasanka hajní priemyselne nespracováva.
Na čo je sasanka hájnika dobrá?
Sasanka hájna sa používala predovšetkým v ľudovom liečiteľstve. Bežne ako sušená. Pretože následkom sušenia stráca časť svojej jedovatosti.
Naši predkovia ju najčastejšie používali na:
- Astma
- Oneskorenú menštruáciu
- Dnu
- Čierny kašeľ
- Reumatizmus
Dnes sa už sasanka hajná kvôli už vyššie spomínanej jedovatosti v ľudovom liečiteľstve nepoužíva. Z toho dôvodu by sme vám v žiadnom prípade neodporúčali s ňou akokoľvek experimentovať. Veríme ale, že pokiaľ ju niekedy uvidíte vo voľnej prírode, napríklad počas výletu, alebo prechádzky s rodinou a známymi, budete im môcť povedať o tejto na prvý pohľad atraktívnej rastline niečo viac.
Je celkom možné, že vás očarí natoľko, že sa začnete o účinky liečivých rastlín (a napríklad aj tých menej nebezpečných) zaujímať cielene.
Videli ste niekedy vo voľnej prírode sasanku hájniku? Ak áno, spoznali ste ju?
Zdroje informácií
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-178/wood-anemone – Sasanka hájniku (anglicky)