Sasanka hajná: Anemone nemorosa – liečivá bylina

wood-anemone-3959908_1920
Článok zverejnený: 28.7.2021 , dátum aktualizácie: 26.1.2023

Naši predkovia boli veľmi vzdelaní v tom, čo im ponúka okolitá príroda. Zvlášť, pokiaľ sa to týkalo zdravotných účinkov rastlín a ďalších prírodných prostriedkov, ktoré boli dlhú dobu tým jediným, čo poskytovalo pomoc pri riešení zdravotných problémov. Dnes sa pozrieme, na čo sa používala sasanka hájnika.

V dnešnej dobe sa len málokto z nás orientuje v bylinkách a ďalších čisto prírodných prostriedkoch. Pravdepodobne je to kvôli tomu, že pre nás ich znalosť už nepredstavuje rozdiel medzi životom a smrťou.

Aj napriek existencii moderných liečiv sa ale oplatí účinky niektorých bylín a rastlín poznať. Nikdy totiž neviete, kedy pre vás budú tieto informácie kľúčové.

Sasanka hajná: Anemone nemorosa – liečivá bylina

Dnes vám ponúkneme zaujímavosti o sasanke hájnikov.

Čo je sasanka hájna?

Latinský názov sasanky hájnikov je Anemone nemorosa. Ide o rastlinu z čeľade iskerníkovitých . Oproti iným druhom ide o vytrvalú bylinu, ktorej výška obvykle nepresahuje 30 cm. V prírode sa s ňou môžete stretnúť na začiatku jari. Pravdepodobne vás na nej najviac upúta jej nápadne biely kvet. Najviac sa jej darí v listnatých lesoch , v ktorých je veľa svetla a dostatok vlhkosti.

Obsiahnuté látky

Sasanka hajná: Anemone nemorosa – liečivá bylina

O rastlinách sa nehovorí, že sú liečivky, len tak. Obvykle obsahujú látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

Čo sa týka priamo sasanky hájnikov, v nej by sme našli:

  • Glykozidy
  • Saponíny
  • Protoanemonín

Pokiaľ sasanku hájni niekde uvidíte, pokiaľ neviete, čo s ňou máte robiť, radšej ju nechajte na mieste. Prečo? Pretože je jedovatá a pri zlom zaobchádzaní s ňou by ste si mohli privodiť otravu.

Otrava sasankou hájňou

Otravu sasankou hájni spoznáte celkom ľahko. Postihnutý človek obvykle zvracia . Tiež sa u neho môže prejaviť bolesť brucha , hnačka alebo zápal obličiek . V niektorých prípadoch (u dospelého po požití cca 30 rastlín) môže byť následkom otravy aj smrť .

Mohlo by vás zajímat:  Medovkový sirup: Účinky a recept

Pri kontakte šťavy s očami môže dôjsť k ich podráždeniu. Nezvyčajný nie je ani zápal spojiviek. Po kontakte šťavy s kožou sa vám na nej môžu urobiť zle sa hojace pľuzgiere. Kvôli toxicite sa sasanka hajní priemyselne nespracováva.

Na čo je sasanka hájnika dobrá?

Sasanka hajná: Anemone nemorosa – liečivá bylina

Sasanka hájna sa používala predovšetkým v ľudovom liečiteľstve. Bežne ako sušená. Pretože následkom sušenia stráca časť svojej jedovatosti.

Naši predkovia ju najčastejšie používali na:

  • Astma
  • Oneskorenú menštruáciu
  • Dnu
  • Čierny kašeľ
  • Reumatizmus

Dnes sa už sasanka hajná kvôli už vyššie spomínanej jedovatosti v ľudovom liečiteľstve nepoužíva. Z toho dôvodu by sme vám v žiadnom prípade neodporúčali s ňou akokoľvek experimentovať. Veríme ale, že pokiaľ ju niekedy uvidíte vo voľnej prírode, napríklad počas výletu, alebo prechádzky s rodinou a známymi, budete im môcť povedať o tejto na prvý pohľad atraktívnej rastline niečo viac.

Je celkom možné, že vás očarí natoľko, že sa začnete o účinky liečivých rastlín (a napríklad aj tých menej nebezpečných) zaujímať cielene.

Videli ste niekedy vo voľnej prírode sasanku hájniku? Ak áno, spoznali ste ju?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-178/wood-anemone – Sasanka hájniku (anglicky)

 

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares