Reflexná terapia: Pseudoterapia, alebo účinná procedúra?

pexels-anete-lusina-5240677
Článok zverejnený: 13.7.2022 , dátum aktualizácie: 13.10.2022

Veľa ľudí sa v dnešnej dobe uchyľuje k rôznym alternatívnym metódam liečby svojich zdravotných problémov. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch veda potvrdzuje ich účinnosť (čo sa často týka problematiky byliniek), iné oblasti sú stále v šedej zóne a veľa sa toho o nich nevie. Ako je na tom reflexológia? Má zmysel ju skúšať, alebo je to strata času?

Hľadať pomoc v prírode nemusí byť vždy zlá voľba. Napríklad u ľubovníka bodkovaného vieme, že má pozitívny vplyv na zmierňovanie depresií a na podporu dobrej nálady. (Niektorí ľudia si na ňu ale musia dávať pozor, pretože môže znižovať účinnosť niektorých liekov. Typicky hovoríme napríklad o hormonálnej antikoncepcii.)

Veľa ľudí si tiež obľúbilo rôzne alternatívne procedúry, medzi ktoré patrí akupunktúra a akupresúra. V priebehu týchto terapií dochádza k pôsobeniu tlaku, alebo k vpichu ihličiek, do miest, ktorými má pretekať životná energia. Jej odblokovanie by potom malo harmonizovať celý systém.

Čo si ale myslieť o reflexnej terapii? A čo v jej priebehu máte vlastne očakávať?

Čo je reflexná terapia?

reflexná terápia

Reflexná terapia, alebo aj reflexológia, je takzvaná zónová terapia, ktorá má mnoho spoločného s akupresúrou. Z toho dôvodu ju radíme do kategórie alternatívnej medicíny. V porovnaní s inými metódami sa reflexná terapia zameriava predovšetkým na stláčanie bodov na rukách a na nohách.

Pôsobením na tieto body terapeut očakáva, že dôjde k ovplyvneniu činností orgánov, pod ktoré majú jednotlivé reflexné body patriť. Prirodzene možno reflexológiu praktizovať aj chôdzou naboso. Rovnako ako u niektorých iných alternatívnych disciplín však neexistujú dôkazy o tom, že by bola reflexná terapia skutočne účinná. (Pri liečbe nejakého konkrétneho ochorenia.)

Potenciálne benefity reflexnej terapie

To, že reflexná terapia pravdepodobne nepomáha s liečbou vážnejších problémov neznamená, že nemôže záujemcom priniesť zopár pozitív.

Mohlo by vás zajímat:  Eleuterokok ostnitý a jeho účinky na ľudské zdravie

Reflexológia môže mať dobrý vplyv na:

  • Redukciu stresu a úzkosti
  • Redukciu bolesti
  • Zlepšenie nálady
  • Celkový pocit pohody a spokojnosti

benefity reflexnej terapie

Čo na to hovorí veda?

V súčasnej dobe neexistuje mnoho štúdií, ktoré by sa reflexológiou nejako hlbšie zaoberali. Tie, ktoré navyše existujú, odborníci hodnotia ako štúdie nižšej kvality. To vyústilo v roku 2014 do stanoviska, že reflexológia nie je účinným riešením pri liečbe žiadneho medicínskeho problému.

Na druhú stranu, aby sme reflexnú terapiu šmahom neodsudzovali, niektorí ľudia sa domnievajú, že by sa k nej malo pristupovať ako k masáži, ktorá dokáže človeku zdvihnúť náladu a prispieť k jeho lepšiemu pocitu. (Zatiaľ existujú menšie výskumy, ktoré ukazujú, že reflexológia dokázala zmierniť príznaky nepohodlia u žien, ktoré podstupovali chemoterapiu pri rakovine prsníka. U niektorých žien tiež došlo k zmierneniu príznakov PMS. Mechanizmus fungovania tohto javu ale nebol zatiaľ uspokojivo objasnený.)

Kontroverzia

terápia

Asi najkontroverznejšia je v reflexológii skutočnosť, že sa prišlo na to, že mapy reflexných bodov na nohách a na rukách nie sú rovnaké. Z toho možno odvodzovať, že ľudia, ktorí túto terapiu ponúkajú, nemusia zdieľať rovnaké presvedčenie o tom, ako sa má reflexológia robiť správne.

Čo sa týka bezpečnosti, reflexná terapia sa nehodí pre:

  • Ľudí s cukrovkou
  • Ľudí s žilovou nedostatočnosťou a históriou žilovej trombózy
  • Pacientov s dnom
  • Ľudí s epilepsiou
  • Ľudí s otvorenými ranami na rukách a na nohách
  • Ľudí s atletickou nohou, plesňami nôh a podobne
  • Ľudia s vredmi predkolenia

A podobne.

Skúšali ste niekedy reflexnú terapiu? Ak áno, akú ste s ňou mali skúsenosť?

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Reflexológia – Reflexológia (slovensky)

https://www.healthline.com/health/what-is-reflexology – Všetko o reflexnú terapiu (anglicky)

Značky:, , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares