Outkovka pestrá: Účinky na zdravie + možná zámena pri zbere

Outkovka pestrá
Článok zverejnený: 18.2.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Na celom svete nájdeme úctyhodné množstvo byliniek, húb a ďalších ingrediencií, o ktorých sme nikdy predtým nepočuli. Patrí medzi ne huba outkovka pestrá, ktorá si získala obľubu v niektorých typoch ľudového liečiteľstva. Aké benefity môže outkovka pestrá človeku ponúknuť? A dá sa pomýliť s nejakou inou hubou?

Ľudia, ktorí nemali lieky a ďalšie vymoženosti modernej doby, sa museli vo veľkom uchyľovať k prírodným prostriedkom. Ani ich použitie ale nebolo úplne jednoduché, pretože neexistoval internet, na ktorom by sa dalo ľahko vyhľadať, aké je ich správne dávkovanie a použitie.

Keď sa pozrieme za hranice, veľkej popularite sa tešila (a stále ešte teší) huba, ktorá nesie meno outkovka pestrá alebo Yunzhi či tiež Coriolus versicolor .

Outkovka pestrá: Účinky na zdravie + možná zámena pri zbere

Na všetko, čo s ňou súvisí, sa pozrieme nižšie.

Čo je outkovka pestrá?

Outkovka pestrá je huba, ktorá patrí do čeľade chorošovitých. Keby ste sa o nej chceli niečo dozvedieť zo zahraničných zdrojov, v angličtine sa jej hovorí turkey tail, v japončine kawaratake av čínštine yun zhi. (Čo má v preklade znamenať tráva ríše nebies .)

Táto huba sa bežne nachádza aj v Európe. Asi nikoho neprekvapí, že podľa mnohých cudzojazyčných názvov rastie aj v Ázii av Japonsku.

Tento typ huby sa dá vo voľnej prírode nájsť na odumretých častiach dreva. Zriedkavo rastie aj na kmeňoch niektorých ihličnanov. (Pre predstavu, obvykle rastie na dube, čerešni, hrabu, buku atď)

Prečo ju vyskúšať?

Outkovka pestrá: Účinky na zdravie + možná zámena pri zbere

Ako už bolo povedané, outkovka pestrá je v niektorých krajinách neoddeliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva . Z toho sa dá pomerne jednoducho odvodiť, že jej konzumácia môže mať pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

Mohlo by vás zajímat:  Sedmero byliniek proti stresu a úzkosti

O tejto hube sa hovorí, že:

  • Obsahuje antioxidanty
  • Podporuje imunitný systém
  • Môže podporiť imunitu ľudí, ktorí sa liečia s niektorými druhmi rakoviny (v takom prípade by ale mala byť doplnkom konzervatívnej liečby)
  • Podporuje normálny stav žalúdka
  • Môže redukovať zápaly
  • Môže podporiť atletické výkony
  • Môže zlepšiť inzulínovú rezistenciu

Aj keď to znie skvele, treba myslieť na to, že niektoré benefity vyšli najavo v priebehu testov na zvieratách. To znamená, že efekt na človeka nemusí byť rovnaký.

Je bezpečná?

Väčšina ľudí znáša konzumáciu outkovky pestrej dobre. U citlivejších jedincov sa ale môžu objaviť nežiaduce účinky. Patrí medzi ne plynatosť, nadúvanie a tmavá stolica. U ľudí, ktorí majú rakovinu, sa môže objaviť zvracanie a nechutenstvo. Z bezpečnostných dôvodov sa pred začiatkom užívania tejto huby vždy poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

Riziko zámeny

Outkovka pestrá: Účinky na zdravie + možná zámena pri zbere

Outkovce pestré sa podobajú huby, ktoré sú z rovnakej skupiny. Možno ju zameniť napríklad za outkovku pásovanú . (Jej výskyt ale nie je až taký častý.) Tiež sa jej podobá outkovka chlpatá , ktorá má srstnatý povrch.

Spôsob použitia

Výťažok z tejto huby sa používa v ázijskej ľudovej medicíne. V našich domácich podmienkach sa dá outkovka pestrá zohnať v doplnkoch stravy. Ďalej sa môže používať ako podpora klasickej liečby rakoviny . V takom prípade je ale dôležité, aby pacient konzultoval svoj zámer so svojím ošetrujúcim lekárom.

Máte nejakú osobnú skúsenosť s užívaním outkovky pestré? Ak áno, bola dobrá alebo zlá?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/turkey-tail-mushroom – 5 účinkov outkovky pestré (anglicky)

Značky:, , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares