Možné prekyslenie organizmu rieši veľké množstvo ľudí. Hoci je za rovnováhu zodpovedná homeostáza, ktorá sa zasadzuje o udržiavanie stabilného vnútorného prostredia, spoločne sa pozrieme na to, ako ju môže podporiť jedálniček a niekoľko ďalších jednoduchých krokov.
Čaj na odkyslenie organizmu, ktorý je možné kúpiť v každej lepšej lekárni, snáď nikdy nezažil takú obľubu, ako v dnešnej dobe. Niektorí ľudia ale zase dávajú prednosť doplnkom stravy v kapsulovej forme, takže mnohokrát volia tablety na odkyslenie organizmu, ktoré by im mali taktiež pomôcť s touto úlohou.
Ako dlho trvá odkyslenie organizmu je u každého človeka individuálne, pretože každý začne s riešením prekyslenia inak skoro. Prípadne, nie každý má silnú vnútornú motiváciu zmeniť svoj dlhodobý životný štýl. Vzhľadom na to, že veľkú úlohu hrajú napríklad potraviny, ktoré každý deň jete, čo pijete a podobne, v prípade, že sa pre odkyslenie rozhodnete, čím viac sa toho rozhodnete pre seba urobiť, tým lepšie.
Obsah článku
Príčina prekyslenia organizmu
Telo dokáže vybalansovať pH mnohými rôznymi spôsobmi. Avšak, niekedy sa môže prekyslenie prejaviť napríklad vo forme problémov so žalúdkom, v ktorom môže byť príliš kyslé prostredie. Medzi hlavné spúšťače tohto problému potom patrí stres, prejedanie, nadváha, fajčenie a nadmerné pitie alkoholu . Vynechať nemôžeme ani nevhodnú skladbu potravín.
V hlavnej úlohe jedálniček
Vaším prvým krokom by mala byť úprava vášho každodenného jedálnička. V ideálnom prípade by v ňom mali prevládať predovšetkým zásadité a neutrálne potraviny a nápoje. Úplnou samozrejmosťou by mala byť zvýšená konzumácia ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Naopak sa snažte vyhnúť výrobkom z bielej múky, alkoholu a vysoko spracovaným potravinám. Dobrou voľbou nie je ani sladká sóda a kofeín.
Čaj na odkyslenie
Už sme sa o tomto tipe zmienili vyššie, ale pozrieme sa na to, aké konkrétne bylinky by v takom čaji nemali chýbať. V zložení sa snažte hľadať list púpavy, túžobník, nechtík, list jaseňa a ďalšie. Niektoré bylinky podporujú normálnu činnosť obličiek, ďalšie podporujú normálny stav trávenia.
Jablčný ocot
Jablčný ocot má tiež široké spektrum využitia. Jedným z nich je práve odkyslenie organizmu. V jeho prípade si ale musíte dávať dobrý pozor s množstvom, inak by vám mohol ľahko ublížiť. Jeho užívanie sa odporúča ráno, keď jednu lyžicu rozmiešate v pohári s vlažnou vodou. Po vypití vody si poriadne vypláchnite ústa, inak hrozí, že dlhodobé pitie octu poškodí vašu zubnú sklovinu.
Kapsule na odkyslenie organizmu
Kto má záujem vziať si na pomoc doplnok stravy na odkyslenie organizmu, ten môže vyskúšať kapsule, ktoré obsahujú vitamín D, vitamíny skupiny B (B2, B6 a B9), mangán, horčík a ďalšie. Vitamíny skupiny B sú dôležité pre zníženie miery vyčerpania, ktorá môže prekyslenie organizmu občas sprevádzať. V neposlednom rade sa tiež podieľa na normálnej funkcii metabolizmu.
Pozor na náhlenie!
Ďalším dobrým tipom, ktorý vám môže v priebehu boja s prekysleným organizmom pomôcť, je zníženie rýchlosti konzumácie potravín. V preklade to znamená, že by ste svoje jedlo nemali hltať, namiesto toho si naň urobte aspoň dvadsať minút. Na začiatku to možno bude zložité, pretože vám bude pripadať, že jete príliš pomaly. Časom si ale na toto tempo zvyknete. Keďže mozgu trvá asi dvadsať minút, kým si “uvedomí”, že už nemáme hlad, je celkom dobre možné, že toho nakoniec zjete aj trochu menej a tým pádom aj schudnete.
Pohyb
Úplnou samozrejmosťou by pre vás mal byť aj pravidelnejší fyzický pohyb. Okrem toho, že podporuje zdravie, pomôže vám so stratou prebytočných kíl, ktoré mávajú na prekyslenie organizmu negatívny vplyv. Na začiatok môžete začať s kondičnými prechádzkami, neskôr môžete pridať aj plávanie, beh, silové cvičenia a ďalšie náročnejšie aktivity. Hlavné je, aby vás vybraný typ pohybu bavil a dokázali ste sa mu dlhodobo venovať.
Redukcia stresu
V neposlednom rade tiež nezabúdajte na to, že by ste mali znížiť svoju stresovú záťaž. Nemá zmysel sa snažiť na niekoľkých frontoch, keď sa v priebehu dňa nedokážete aspoň trochu uvoľniť. Prvá pomoc môže predstavovať meditácie, cvičenie jogy a dychové cvičenia.
Skúšali ste niekedy odkysliť organizmus? Ak áno, akú z metód ste si vybrali?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/acidosis – Metabolická acidóza (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/the-alkaline-diet-myth – Alkalická diéta (anglicky)