4 tipy, ako a čím je možné zlepšiť pamäť aj koncentráciu

pexels-dominika-roseclay-895228
Článok zverejnený: 29.11.2022 , dátum aktualizácie: 15.12.2022

Či už študujete, alebo pracujete, potrebujete mať dostatočnú pamäť a duševné schopnosti, ktoré vám umožnia doťahovať úlohy až do úspešného konca. Čo ak ale tieto vaše schopnosti v poslednej dobe pokrivkávajú? V tom prípade vám poradíme, čo ich môže podporiť.

Pokiaľ sa nesústredíte na to, čo práve čítate v knihe alebo sledujete v televízii, je veľmi nepravdepodobné, že niekoľkohodinové nasávanie informácií k niečomu bude. Pri teste alebo pri dôležitej pracovnej schôdzke si totiž nebudete môcť na nič spomenúť. Že to hrozí predčasne ukončeným vzdelaním, alebo dokonca vyhadzovom z práce, asi nemusíme hovoriť, preto sa pozrieme na to, čo by vám mohlo pomôcť vás zase trochu nakopnúť.

Menej pridaného cukru

4 tipy, ako a čím je možné zlepšiť pamäť aj koncentráciu

Možno si budete ťukať na čelo a myslieť si niečo o tom, že tieto dve veci spolu predsa nemôžu vôbec nijako súvisieť. Opak je ale pravdou. Pridaný cukor v potravinách bol označený za jedného z vinníkov ustupujúcich kognitívnych schopností. Z toho dôvodu by ste ho mali dobrovoľne vyškrtnúť, alebo jeho objem aspoň značne znížiť.

Meditácia

Hovorí sa, že meditácia udržuje bystrú myseľ a prináša do nášho života pokoj. Okrem iného, má aj množstvo ďalších benefitov, medzi ktoré možno zaradiť aj zníženie krvného tlaku. Pravidelná meditácia navyše udržuje šedú kôru mozgu, takže je to o dôvod viac, prečo si ju aspoň čas od času dopriať.

Zdravá hmotnosť

Pre mozog, koncentráciu a pamäť je veľmi dôležitá aj zdravá hmotnosť, takže sa zamerajte na zdravý jedálniček a pravidelný šport.

Doplnky stravy

4 tipy, ako a čím je možné zlepšiť pamäť aj koncentráciu

V poslednej dobe je na podporu pamäti a duševnej bdelosti veľmi obľúbená bylinka, ktorej sa hovorí ašvaganda . (Ktoré sa tiež hovorí withanie snodárna alebo indický ženšen.) Táto bylinka sa tradične spája aj s podporou spánku, redukciou úzkosti a stresu, takže by mohla vyhovovať aj tým, ktorí sú nervózni pred nejakým konkrétnym výkonom. (Treba pred prezentáciou pred väčším počtom ľudí.) Pri výbere doplnku stravy s ašvagandou sa ale neriaďte podľa ceny, ale podľa počtu withanolidov.

Zdroje informácií

Mohlo by vás zajímat:  Neviete, čo na podráždenú pankreas? Pomôže diéta alebo bylinky

https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-improve-memory – 14 tipov, ako zlepšiť pamäť (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitov ašvagandy (anglicky)

Značky:, , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares