Parafínové zábaly na ruke, alebo na chrbát? – Postup ako na to

Parafínové zábaly
Článok zverejnený: 11.1.2022 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Pokiaľ ste boli v minulosti na nejakej kozmetickej procedúre, medzi ktoré sa radí napríklad manikúra, jej súčasťou mohol byť parafínový zábal na ruke, po ktorom sú dokonale jemné. Existujú aj nejaké ďalšie dôvody, prečo sa parafínové zábaly používajú? A na čo si dať pozor?

Komu na sebe aspoň trochu záleží, ten sa stará o to, aby bol za všetkých okolností pestovaný. Každý mesiac by sme mali dochádzať ku kaderníkovi, ktorý skráti zničené končeky a oživí farbu vlasov. Ženy by mali chodiť raz za mesiac aj ku kozmetičke, ktorá špeciálnymi postupmi vyčistí pokožku a dodá jej extra starostlivosť.

Ignorovať by sa ale nemala ani manikúra s pedikúrou . Pedikérka zbaví vaše nohy mozoľov, otlakov a odumretej kože. Tiež môže prispieť k tomu, aby vám nezarastali nechty palcov na nohách. (Čo môže v pokročilých fázach celkom veľa bolieť.) Manikérka sa zase postará o to, aby boli vaše nechty perfektne tvarované, nalakované a občas aj jemné. Veľakrát u nej totiž absolvujete parafínový zábal na ruke.

Majú parafínové zábaly nejaké pozitíva? A dajú sa vykonávať aj doma?

Niečo o parafíne

Parafínové zábaly na ruke, alebo na chrbát? – Postup ako na to

Parafín je látka, ktorá má najčastejšie bielu až žltkastú farbu. Nemá žiadnu vôňu a nerozpúšťa sa vo vode. Mnoho ľudí sa mu vyhýba, pretože ide o vedľajší produkt spracovania ropy . Parafín je dobre rozpustný, k jeho skvapalneniu dochádza už pri dosiahnutí teploty medzi 42 °C a 65 °C. (Závisí to od toho, či je použitý parafín mäkký, alebo tvrdý.)

Parafín sa vďaka svojim vlastnostiam často používa v/vo:

  • Kozmetike
  • Kúpeľníctvo
  • Sviečkach
  • Priemyslu

Benefity parafínového vosku

Keď sa ukáže, že za pôvodom niektorej látky stojí ropa, väčšinou je potrebné sa pripraviť na vášnivú debatu, počas ktorej sa ľudia snažia prísť na to, aká má daná vec pre a proti. To isté platí aj o využití parafínového vosku, ktorému sa niektorí z nás vyhýbajú na sto honov. Naozaj je ale potrebné na parafínový vosk hľadieť s dešpektom?

Mohlo by vás zajímat:  Makový olej a jeho účinky: 4 spôsoby, ako ho použiť

Medzi hlavné pozitíva parafínového vosku patria:

Parafínové zábaly na ruke, alebo na chrbát? – Postup ako na to

Pokiaľ hovoríme o pohybovom aparáte, parafínové zábaly na chrbát (a prípadne aj na ďalšie časti tela) sa používajú v priebehu tepelnej terapie . V praxi to znamená, že vám terapeut nanesie na boľavú časť tela teplý parafínový zábal, ktorý podporí prekrvenie tkanív a uvoľnenie svalov. Tiež môže mať pozitívny vplyv na uvoľnenie stuhnutých kĺbov. Ako teda vidíte, parafín vám môže celkom veľmi uľaviť.

Na toto si dajte pozor

Zahriaty parafínový vosk nemusí byť vhodný pre ľudí s citlivou pokožkou . (Môže spôsobiť vyrážku z tepla.) Parafínové zábaly nie sú vhodné ani pre ľudí s horšou cirkuláciou krvi , cukrovkou , otvorenými ranami a vyrážkami a necitlivosťou končatín . Parafínovým zábalom by sa mali vyhnúť aj ľudia, ktorí majú alergiu na chemické prípravky (aviváž, prací prášok…). V neposlednom rade myslite na teplotu, ktorá by nemala byť príliš vysoká (všeobecne sa odporúča teplota, ktorá nepresahuje 51 °C).

Domáci parafínový zábal

Domáci parafínový zábal si doprajete ľahko. Na trhu existujú špeciálne kontajnery, v ktorých si môžete namáčať ruky. Tieto zariadenia sú najvhodnejšie, pretože sa u nich je možné držať priloženého návodu.

Čo sa týka postupu, treba zahriať parafínový vosk (v žiadnom prípade nemajte nalakované nechty) vo vodnom kúpeli. Voda by nemala mať príliš vysokú teplotu. Do vosku pridajte minerálny olej. Akonáhle je parafínový vosk rozpustený, veľmi opatrne ho nalejte do vymastenej plastovej nádoby. Následne počkajte, až sa na hladine vosku začne robiť škralúp. Potom ešte skontrolujte teplotu vosku teplomerom. (Na to sa skvele hodí bezkontaktný teplomer.)

Parafínové zábaly na ruke, alebo na chrbát? – Postup ako na to

Pred použitím parafínového zábalu by ste si mali do kože votrieť malé množstvo olivového oleja. (Tým myslíme tam, kam budete svoj zábal dávať.) Následne na niekoľko sekúnd ponorte ruky/nohy do nádoby a počkajte, až sa okolo vloženej časti tela urobí film.

Mohlo by vás zajímat:  Trápi vás strie v tehotenstve? Tieto 3 tipy poradia ako na ne

Nechajte vosk uschnúť. To poznáte podľa toho, že stratí svoj lesk. Následne končatiny znovu ponorte do nádoby s voskom. Tentokrát ale nie tak hlboko. Opakujte desaťkrát. Potom si časť tela s voskom zabaľte na cca 15-20 minút do plastového vrecka, ktorý ešte zakryjete uterákom.

Nakoniec ľahko utrite svoje telo vreckovkou a použijete vyživujúci krém.

Skúšali ste niekedy parafínový zábal? Ak áno, boli ste spokojní s výsledkom?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/paraffin-wax – Parafínové zábaly (anglicky)

Značky:, , , , , ,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Zdravie máme iba jedno. Preto je dôležité poznať svoje telo a venovať sa prevencii. Aspoň to je moje nepísané krédo, ktorým sa pokúšam riadiť každý deň. Tiež je to prístup, ktorý sa snažím dostať do každého jedného článku. Verím, že aspoň jedného z vás motivuje k tomu, aby sa k sebe správal s väčším rešpektom.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares