Čo mi môže povedať index telesnej hmotnosti alebo BMI?

Index
Článok zverejnený: 20.8.2014 , dátum aktualizácie: 24.11.2022

Index telesnej hmotnosti alebo BMI je index telesnej hmotnosti, ktorý meria pomer medzi telesnou hmotnosťou (hmotnosťou) a výškou človeka. Ak máte nadváhu, hodnota tohto indexu je veľmi dôležitá, pretože určuje, aké vysoké je riziko obezity, a lekárom prezradí viac o vašom tele.

Najskôr sa pokúsme pochopiť, čo to vlastne obezita je, kde sú jej hranice?

Najmä ženy sa obávajú o svoju hmotnosť, väčšina z nich sa z času na čas sťažuje, že sú tučné. Avšak mierna nadváha a obezita je rozdiel. Obéznych ľudí je veľa, ale nie toľko ako ľudí s miernou alebo strednou nadváhou.

Do ktorej kategórie patríte, vám však ukáže výpočet indexu telesnej hmotnosti.

Vypočítajte si index telesnej hmotnosti

Vzorec BMI nie je zložitý. Výpočet je jednoduchý: hmotnosť v kilogramoch delená výškou v metroch na druhú. Normálna hmotnosť sa určuje podľa BMI v rozmedzí 18,5 až 25. Ak je váš BMI nižší, máte podváhu, ak je vyšší, máte nadváhu. Obezita sa však prejavuje až od čísla 30. Na internete nájdete kalkulačky BMI, do ktorých stačí zadať údaje a výsledok získate rýchlo a jednoducho bez akejkoľvek námahy.

BMI a riziko ochorenia

Index telesnej hmotnosti je tiež veľmi dôležitým ukazovateľom kardiovaskulárnych ochorení, najmä u zdravých ľudí. Aby bol výsledok BMI presný, odporúča sa pridať aj obvod pása.

V prípade osteoporózy je však vzťah k výpočtu BMI trochu komplikovanejší. Týmto ochorením trpia najmä ženy, ktoré už majú miernu nadváhu. Vyšší BMI tiež odďaľuje nástup hormonálnej nerovnováhy u žien. Súvislosť s ochorením dýchacích ciest a BMI tiež ešte nie je úplne objasnená.

Lekári tiež upozorňujú, že výsledný BMI nie je úplne spoľahlivým ukazovateľom nadváhy u mladých žien alebo naopak u starších ľudí. Ide o to, že výpočet je stále rovnaký, ale významnú úlohu zohráva aj veková kategória.

Mohlo by vás zajímat:  Dôvody, prečo jesť potraviny bohaté na bielkoviny

Stručne povedané, rovnako ako mnohé iné parametre, ani BMI nie je dokonalý a všemocný. Ukáže vám, ako ste na tom s hmotnosťou, ale nedá sa presne dodržiavať. Viac vám poradia odborníci na výživu alebo váš lekár.

Stále však neexistuje iný spôsob výpočtu nadváhy alebo obezity ako pomocou BMI, preto je to jeden z veľmi dôležitých ukazovateľov. Index telesnej hmotnosti sa preto stále používa vo všetkých štúdiách zameraných na riziká určitých ochorení a v ordináciách lekárov.

Podrobný opis BMI

Pozrime sa bližšie na rôzne výsledky BMI, ktoré môžete získať.

Číslo pod 20 znamená podváhu. Ide teda o nezdravý stav, ktorý je opakom obezity. Hoci je štíhla línia moderným trendom, nič sa nemá preháňať. Ak máte číslo menšie ako 20, skúste sa zamyslieť, či nemáte problém s anorexiou alebo podvýživou. Pri podváhe sa môže vyskytnúť osteoporóza, reprodukčné problémy a iné problémy.)

Ak vám vyjde číslo medzi 20 a 25, je to normálne a svedčí to o tom, že vaša hmotnosť je v poriadku a pre vaše telo neexistujú žiadne závažné riziká.

25 – 30 znamená miernu nadváhu, ktorá mierne zvyšuje zdravotné riziká. Nie je to nič alarmujúce, ale toto číslo vám hovorí, že je čas zamyslieť sa nad úpravou stravy a cvičenia.

Číslo 30 – 40 znamená obezitu. Tu už existuje riziko vážnych zdravotných problémov. Je vhodné navštíviť dietológa a začať pracovať na svojom životnom štýle a pravidelnom cvičení. Tento stav začína byť dosť znepokojujúci.

Ak váš BMI dosiahne 40, situácia je už kritická a je vhodné kontaktovať odborníkov. Človek s takouto vysokou nadváhou si zvyčajne nedokáže pomôcť, alebo zvyčajne dosiahne len jojo efekt. Tu je potrebné úplne zmeniť stravu, dodržiavať zásady správnej výživy, zaradiť do života pohyb, aj keď spočiatku len mierny. Ak s obezitou nič nerobíte, môžu sa objaviť vážne, život ohrozujúce komplikácie.

Mohlo by vás zajímat:  Rámcový jedálniček pre diabetikov
Značky:,

SÚVISIACE PRÍSPEVKY

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Predchádzajúci príspevok Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

0 shares