Výživa

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Poradňa

Kosti potrebujú minerály

Kosti potrebujú minerályAby vaše kosti mohli byť zdravé a pevné, potrebujú dostatok minerálov a vitamínov. Viete, čo by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, aby ste netrpeli osteoporózou? Samotný vápnik totiž nestačí.
 
Vápnik je potrebný pre vývoj kostí a zubov. Najviac je známa dôležitá úloha vápnika pri prevencii osteoporózy.
 
Horčík
je nevyhnutný pre funkciu buniek, podporuje svalovú aktivitu, upokojuje nervový systém. V kombinácii s vápnikom chráni kosti pred osteoporózou.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Prečo potrebujete svaly

Nenechajte svoje obličky v lete na suchu

Cvičte a bude sa vám lepšie spať


Zinok pomáha zabudovávať vápnik do kostí. Zinok často chýba fajčiarom, pretože ho vytesňujú z kostí toxickým kadmiom. Hladina zinku tiež  klesá s vekom, najmä u žien v menopauze.
 
Meď ovplyvňuje pevnosť kostí (obrana straty kostnej hmoty, ktorá by viedla k osteoporóze). Pomáha pri hojení zlomenín.
 
Mangán
patrí k radu prvkov, bez ktorých by sa vápnik do organizmu horšie vstrebal. Keď vedci umelo navodili u laboratórnych zvierat nedostatok mangánu, spôsobili im deformáciu kostí.
 
Bór je nekovový prvok v ľudskom organizme a v potrave v stopovom množstve. Bór ovplyvňuje metabolizmus vápnika, horčíka, medi, fosforu a vitamínu D. Predbežné štúdie poukazujú, že by bór mohol ovplyvňovať zdravie kostí a šliach. Bór by mal redukovať vylučovanie vápnika močom. Tento efekt môže viesť k zníženiu rizika osteoporózy, ale iba vtedy, ak majú ľudia dostatočný prísun horčíka.
 
Vitamín D3 - už viac než storočie vedci uznávajú, že vitamín D3 je zapojený do zdravia kostí. Výskumy dokumentujúce úlohu vitamínu D3 v znížení rizika zlomenín stále pribúdajú. Vitamín D3 je nevyhnutnou podmienkou pre príjem vápnika. Uľahčuje transport vápnika do krvi a umožňuje jeho ďalšie využitie v tele. Nedostatok vitamínu D3 v strave a nedostatočné vystavovanie sa slnečnému žiareniu má za následok vznik krivice-osteomalácia alebo rednutie kostí-osteoporózy.
 
Vitamín K je nevyhnutný pre proces mineralizácie kostí. Nedostatok vitamínu K ďalej súvisí s rednutím kostí u žien po menopauze. Dochádza k pomalšej obnove kostí a nedostatočnému zabudovaniu vápnika do kostí. Kosti potom nie sú dostatočne pevné a odolné, ľahko sa lámu. Nedostatok vitamínu K zvyšuje riziko osteoporotickej zlomeniny.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
Upoutavky Princípy zdravého stravovania
02-Jedlo-a-vyziva Buďte fit s vašou mamou - Ako sa v starobe správne stravovať
02-Jedlo-a-vyziva Urobte si čas na jedlo