Výživa

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Poradňa

Ako vyzrieť na pálenie záhy

Ako vyzrieť na pálenie záhyPod odbornými pojmami pyróza či gastroesofageálny reflux sa skrýva obyčajné pálenie záhy. Tento nepríjemný pocit za hrudnou kosťou postihuje v našich podmienkach takmer každého štvrtého dospelého človeka a u tehotných žien je percento ešte vyššie. V tehotenstve je pálenie záhy normálne a samo s pôrodom spravidla odznie.

Pocit pálenia záhy vyvolávajú žalúdočné šťavy, ktoré sú veľmi agresívne. Tieto šťavy stúpajú z žalúdka nahor do pažeráka, kde začnú dráždiť a narušovať jeho sliznicu a potom sa vracajú do žalúdka späť. Tento nepríjemný proces má z časti na svedomí tzv. kardia - tú si môžete predstaviť ako tesnenie medzi žalúdkom a pažerákom. Keď kardia dobre netesní, žalúdočné šťavy majú potom do pažeráka zaistený voľný prístup.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Ovocie Vás zbaví stresu

Čo je to celiakia

Zelenina - pre zdravie a chudnutie

 
Ak sa reflux vyskytuje len ojedinele, nie je potrebné situáciu nijako zvlášť riešiť. Ak ale bojujete s nepríjemnými pocitmi často, bolo by vhodné zistiť, čo je vlastne príčinou. Najčastejšie súvisí pálenie záhy so stravou a životným štýlom vôbec. Nepravidelný jedálenský režim, prejedanie sa veľkými porciami, jedenie neskoro večer a konzumácia nezdravých potravín sú pre niektorých jedincov takmer zárukou, že sa pálenie skôr či neskôr dostaví. Medzi jedlá, ktoré vyvolávajú pyrózu, patria hlavne jedlá tučné, vyprážané, fritované, ale tiež príliš studené, horúce alebo korenené. Do hitparády "záhopálnych" potravín sa tiež radia strukoviny, vajcia, čerstvý chlieb, káva, alkohol, víno a kyslé potraviny a nápoje vôbec.

Ľudia s nadváhou sú vystavení páleniu záhy oveľa častejšie, pretože hmotnosť, ktorá tlačí na žalúdok, tlačí aj na kardiu, a tá potom nezatvorí pažerák a žalúdočné šťavy sa môžu vracať do pažeráka späť.

Ďalším faktorom, ktorý zohráva úlohu pri pálení záhy je stres. Ak ste vystavení chronickej záťaži, nielen, že je vyššia pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov, ale aj problémov s pálením. Reflux môžu tiež vyvolávať niektoré lieky, ale aj fyzické problémy, ako je napríklad tzv. hyátová prietrž.

Keď zhodnotíte svoj životný štýl v súvislosti s refluxom žalúdočných štiav, nájdete ľahko sami riešenia. Je nutné redukovať nadbytočné kilogramy, obmedziť pitie kávy a alkoholu a začať zdravo a pravidelne jesť. Nájdite si čas na relaxáciu, vyhýbajte sa jedeniu tučných jedál a občas sa venujte aj športu.

Proti páleniu záhy sa často odporúča po jedle vypiť pohár vody, chvíľu sa nepredkláňať a nelíhať si. Z potravín, ktoré tlmia nepríjemné pocity možno potom menovať zeleninu a ovocie všeobecne, zemiaky, čaj (z mäty, medovky či púpavy), mandle alebo mlieko a kyslomliečne výrobky. Pokiaľ ani tie nepomôžu, pokojne siahnite po jedlej sóde alebo niektorom z voľne predajných liekov proti páleniu záhy z lekárne. Hovorí sa im antacidá a znižujú kyslosť obsahu žalúdka, takže dokážu priniesť úľavu takmer okamžite.

Časté pálenie záhy nie je dobré podceňovať. Zanedbaný stav totiž môže viesť k závažnému poškodeniu sliznice pažeráka a hrozí dokonca vyššie riziko vzniku nádoru tejto oblasti. Skúste páleniu predchádzať režimovými opatreniami, ale ak ani potom ťažkosti neustúpia, neváhajte navštíviť lekára.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Urobte si čas na jedlo
02-Jedlo-a-vyziva Čo jesť pred a po cvičení
02-Jedlo-a-vyziva Ako si správne rozvrhnúť jedlo počas dňa (noci)?