Výživa

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Poradňa

Ovocie Vás zbaví stresu

Ovocie Vás zbaví stresuVedeli ste, že niektoré druhy ovocia majú podobné účinky ako utišujúce lieky? Obsiahnuté minerály a vitamíny totiž pomáhajú lepšie zvládať stresové situácie a eliminovať ich vplyv na organizmus. Ak teda cítite napätie, zjedzte kúsok ovocia.
 
V ovocí obsiahnuté látky Vás dokážu upokojiť a zároveň vrátiť tlak a hladinu kortizolu na normálnu úroveň. V tomto smere je skvelý vitamín C, ktorý nielen stres eliminuje, ale tiež posilňuje imunitný systém. Preto si vitamínu C doprajte čo najviac.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravé vitamíny

Zelenina - pre zdravie a chudnutie

Byť či nebyť vegetariánom

 

 

Aké druhy ovocia sú proti stresu najúčinnejšie

Sušené marhule
- obsahujú veľké množstvo horčíka, ktorý je známy ako potlačovateľ stresu a prírodný relaxant svalov.

Avokádo
- je bohaté na draslík a mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak. Živiny z avokáda tiež regulujú hormonálnu činnosť, zvyšujú imunitu a podporujú bunkovú reprodukciu. Taktiež pomáhajú lepšiemu vstrebávaniu vitamínov a minerálov získaných z konzumovaných potravín.

Čučoriedky - nízko kalorické ovocie bohaté na antioxidanty s vysokým obsahom vlákniny a vitamínu C. Všetky tieto látky účinne bojujú proti stresu.

Banány - rýchly a dostupný "liek" pri prvých príznakoch stresu. Podobne ako avokádo, obsahujú značné množstvo draslíka a ako marhule vysoký obsah horčíka. Pojedaním banánov môžete zmierniť bolesti hlavy, ktoré práve stres sprevádzajú. Banán taktiež obsahuje vitamín B6, ktorý stresu predchádza.

Stres väčšinou vyvoláva chuť na sladké. Miesto zákuskov preto radšej zjedzte kúsok ovocia, ktoré vaše chute nielen ukojí, ale zároveň stres zaženie.

 


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Urobte si čas na jedlo
02-Jedlo-a-vyziva Ako si správne rozvrhnúť jedlo počas dňa (noci)?
03-vyziva Čo jesť pred a po cvičení