Poradna

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka

Pohybová aktivita a jej vplyv na človekaAk sa pravidelne venujete nejakej pohybovej aktivite, potom sa nemusíte báť, že po tabuľke čokolády ihneď priberiete. Okrem toho cvičenie má pre organizmus aj ďalšie pozitívne účinky, pre ktoré rozhodne stojí zato zostať pohybovo aktívny až do neskorého veku. Budete sa cítiť fajn nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke.
 
Pohybová aktivita je dôležitá najmä, ak chcete znížiť svoju hmotnosť dlhodobo alebo dokonca trvalo. Počas prísnje redukčnej diéty, alebo dokonca hladovky, budete síce spočiatku znižovať hmostnosť pomerne rýchlo, ale takéto chudnutie je nevýhodné a neudržateľné, keďže sa tak zbavujete aktívnej telesnej hmoty. Navyše býva najčastejšou príčinou tzv. jo-jo efektu, kedy po krátkodobej redukčnej diéte síce schudnete, ale čoskoro sa zase vrátite na svoju pôvodnú váhu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Očistná kúra, áno či nie?

Nestačí iba začať cvičiť

Svaly - čo o nich viete?

 
O účinku pohybovej aktivity na organizmus rozhoduje predovšetkým frekvencia, trvanie a intenzita:
 
Frekvencia - najčastejšie sa odporúča aktívne sa pohybovať min. každý druhý deň, teda 3 - 4x týždenne. Pre diabetikov je vhodná dokonca každodenná pohybová aktivita. Pre začiatok ale postačí nájsť si čas na dve aktivity počas pracovného týždňa a jednu cez víkend.
 
Doba trvania - aktivita by mala trvať minimálne 30 min., optimálne však 50 až 60 min. vrátane zahrievacej a preťahovacej fázy. Zvlášť na začiatku je vhodné si vypracovať plán (najlepšie na 4 až 6 týždňov dopredu) postupného navyšovania doby, počas ktorej budete vykonávať konkrétnu aktivitu.
 
Intenzita - jej správne stanovenie nie je jednoduchá záležitosť. Existuje totiž celý rad odporúčaní a výpočtov optimálnej tepovej frekvencie. Najlepšie však je, ak sami na sebe vysledujete, kedy je pre vás najvhodnejšie intenzitu mierne zvýšiť.
 
Nesnažte sa ale aktivitu za každú cenu zvyšovať. Nemá to zmysel, pretože pri vysokých intenzitách sa prednostne metabolizujú cukry, a nie tuky (tie sa metabolizujú pri nižších intenzitách). Ďalej platí, že pri nižších intenzitách je potrebné adekvátne predlžovať dobu trvania pohybovej aktivity.
 
Akú aktivitu zvoliť?
Pri redukčnej diéte sa vám môže zdať chôdza ako nedostačujúci pohyb, ale opak je pravdou. Ak budete navyše prevádzkovať tzv. nordic walking, zvýšite účinok o 20 - 25%. Pokiaľ sa ale nemôžete chôdzi aktívne venovať, skúste vhodnú alternatívu, napr. rotopéd a pod.
 
Účinky pohybovej aktivity
Krátkodobá (hodiny) - znižuje hladinu cukru a krvný tlak.
Strednodobá (týždne) - zvyšuje aktívnu hmotu (svalstvo), znižuje tukové zásoby, zmenšuje obvod pása.
Dlhodobá (mesiace) - znižuje hmotnosť, dlhodobo znižuje krvný tlak, zlepšuje fyzickú zdatnosť a psychický stav.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
Koš (ke smazání) Novoročné predsavzatie schudnúť - pomôžeme vám ho dodržať
01-diety 7 omylov v dietológii
01-Cvicenia-a-trendy Tepová frekvencia