Poradna

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Radíme

Prečo je dôležitý silový tréning pri chudnutí

Prečo je dôležitý silový tréning pri chudnutíPosilňovanie zo ženy neurobí obryňu - nadmerné veľkosti majú zvyčajne na svedomí skôr šišky, ako činky. Silový tréning má nespočetné množstvo výhod a prináša telu veľa benefitov, preto je obrovská chyba sa mu vyhýbať.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

7 problémov, ktoré vás môžu stretnúť pri chudnutí

Môže aeróbny tréning uškodiť?

Crossfit pre dokonalé a pevné telo

 

Formovanie postavy - prvou výhodou silového cvičenia je formovanie postavy. Svaly sú to, čo dáva nášmu telu tvar a bez posilňovania ich nie je možné dostatočne stimulovať a tvarovať. Behanie, jazda na kolieskových korčuliach alebo svižné prechádzky sú síce fajn a majú priaznivý vplyv na zdravie, ale okrúhle a pevné pozadie takými aktivitami nedosiahnete. Aeróbne cvičenie páli totiž nielen tuky, ale aj svaly.

Silné kosti - bolo preukázané, že vďaka silovému tréningu silnejú tiež kosti. Pohybom a prácou svalov sa do kostí ľahšie dostávajú minerálne látky i živiny a kosti sú potom pevné. Posilňovanie je teda veľmi vhodné tiež pre seniorov, ktorí majú kostru krehkú, náchylnú k artróze alebo zlomeninám.

Vyšší bazálny metabolizmus
- svaly predstavujú metabolicky aktívne tkanivo, ktoré má schopnosť spáliť energiu. Z toho logicky vyplýva, že keď máte vyšší podiel svalovej hmoty, môžete beztrestne viac jesť bez toho, aby ste si tvorili tukové rezervy okolo pása. Aby ste svaly správne vyživili, netrápte ich rýchlym občerstvením, polotovarmi ani cukrovinkami.

Sila a kondícia - zdvíhaním činiek si jednoznačne zvýšite silu aj zlepšíte kondíciu. V bežnom živote sa vám to bude hodiť pri nosení tašiek s nákupom, zdvíhaní detí aj dobiehaní električky. Dnes sa za príťažlivú nepovažuje vychudnutosť, ale byť fit a zdravá.

Precvičenie srdca - pri silovom tréningu donútite srdce prepumpovať viac krvi. Stimulujete kardiovaskulárny systém a trénujete srdce bez toho, aby ste museli tráviť hodiny na bežeckom páse. Keď skrátite pauzy medzi jednotlivými sériami a znížite záťaž, spálite posilňovaním tiež trochu tuku.
 
Tréning vôle - prekonávanie svojich limitov aj seba samého je princípom väčšiny športov. Pri posilňovaní sa môžete neustále zlepšovať, vytyčovať si nové ciele a sledovať, čo všetko vaše telo dokáže. Snažte sa byť zakaždým o trošku lepší, ako minule, svoje úspechy si zapisujte a radujte sa z každého drobného pokroku.

Môžete si zamaškrtiť - po skončení úsilia v posilňovni nastáva doba, kedy si môžete bez výčitiek dopriať niečo sladké. Asi 15 minút po posilňovaní vzniká tzv. glykemické okno, ktoré vyslovene vyžaduje, aby ste doplnili cukry, a to pokojne aj tie jednoduché. Ak máte často chuť na sladké, zbaľte si obľúbený muffin alebo koláčik do tašky s cvičením a pri ceste domov sa odmeňte. Budete mať istotu, že si môžete dopriať, ale zároveň nepriberiete.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Prvá návšteva posilňovne - Návod ako na to!
01-Cvicenia-a-trendy Svaly - čo o nich viete?
01-Cvicenia-a-trendy Prečo potrebujete svaly