Poradna

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Radíme

Môže aeróbny tréning uškodiť?

Môže aeróbny tréning uškodiť?Keď chce človek schudnúť, pravdepodobne upraví svoj jedálniček tak, aby bol zdravý a ľahko kaloricky deficitný a začne sa viac hýbať. Na spaľovanie podkožného tuku sa vždy najviac odporúčal dlhotrvajúci aeróbny tréning, ale v poslednej dobe objavujú správy o tom, že možno až tak účinný nie je.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Vnadné krivky do plaviek - začnite cvičiť už teraz

Komplexné cviky na posilnenie svalov celého tela

Majú ženy počas cvičenia rovnakú výdrž ako muži?

 

Pri aeróbnom cvičení prebieha práca svalov aj metabolické procesy za prítomnosti kyslíka. Aby bol potom proces spaľovania tukov i energie efektívny, je nutné cvičiť dlhšiu dobu (min. 30 - 40 minút), stredne intenzívne - tzn. tak, aby tepová frekvencia vyskočila do aeróbneho páma (to sa pre každého líši podľa veku a kondície). Keď teda napríklad bežíte cez park, telo využíva kyslík k premene tukov a glukózy na látku zvanú adenozíntrifosfát (ATP), čo je základný zdroj energie pre bunky. Aeróbna aktivita by mala trvať dlhšie, pretože ako prvá ide na rad glukóza a až po nej tuk.

V tomto samotnom princípe môže byť zádrhel chudnutia. Ľudský organizmus je nesmierne adaptívny, a keď budete behať alebo jazdiť na rotopede denne rovnaký časový úsek, telo si skrátka zvykne, naučí sa s energiou hospodáriť a prestane reagovať (chudnúť).

Pre účinnejšie využívanie tuku sa odporúča vysokointenzivny intervalový tréning, ktorý vám dá niekoľko desiatok sekúnd poriadne zabrať, ale potom nasleduje malá pauza na oddych. Tu sa strieda aeróbna a anaeróbna činnosť, čo organizmus stále prekvapuje, stimuluje a nenechá ho na si záťaž zvyknúť.

Medzi trénermi i samotnými športovcami sa vedú spory, ktorý systém tréningu je lepší. Jednoduchá odpoveď ale neexistuje, pretože narážame opäť na individualitu každého jedinca. Niekto chudne, keď behá dlhé trate pokojným tempom, inému viac zaberá meranie intervalov.

Odporúčanie pre zbavovanie sa faldíkov preto znie - striedajte aeróbne, vytrvalostné cvičenie s tým intenzívnym, intervalovým a budete mať istotu, že pre seba robíte maximum. Sami na sebe vyskúšajte, na čo vaše telo reaguje.

To isté platí o aeróbnom tréningu nalačno - vedecké dôkazy pre väčší prínos cvičenia s prázdnym žalúdkom nie sú, ale niektorým ľuďom to tak funguje a vyhovuje, tak prečo sa toho nedržať?

Aeróbny tréning môže, okrem svojej nízkej účinnosti v niektorých prípadoch, uškodiť tiež tzv. oxidačným stresom.
Okysličovaním tkanív totiž vznikajú tzv. voľné radikály, ktoré môžu v extrémnych prípadoch viesť až k ateroskleróze, srdcovým zlyhaniam a aj chronickému únavovému syndrómu. Ohrození sú tí, ktorí trénujú viac ako dve hodiny denne, majú nadváhu a ľudia starší ako 45 rokov.

Proti voľným radikálom možno bojovať potravinami, a to takými, ktoré obsahujú antioxidanty. Ak teda cvičíte a ste aktívni, nezabudnite do svojho jedálnička zakomponovať vitamín C a E, beta-karotén, zinok, selén (z para orechov), flavonoidy a antokyany (z čučoriedok, čiernych ríbezlí a zeleného čaju), ginko bilobu, korenie kurkuma alebo kyselinu ellagovú (nájdete ju v paradajkách, vlašských orechoch).

Nebojte sa aeróbneho tréningu - vždy vám prinesie skôr viac výhod, než negatív. Keď vás jazdiť na bicykli, na korčuliach alebo behať po lese baví, robte to a užívajte si svoju dobrú kondíciu aj príjemný pocit.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhu
Koš (ke smazání) Seriál o behaní
01-Cvicenia-a-trendy Chôdza alebo beh?