Poradna

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Radíme

Koľko času venovať cvičeniu, aby malo efekt?

Koľko času venovať cvičeniu, aby malo efekt?



Všetkého veľa škodí a o cvičení to platí takisto. Málo pohybu ale tiež ešte nikomu lepšie zdravie ani kondíciu neprinieslo - treba nájsť zlatú strednú cestu, na ktorej konci bude čakať vytúžená postava.

Čo je veľa alebo málo je relatívne. To, čo pre jedného môže predstavovať takmer nadľudský fyzický výkon, je pre iného ako prechádzka ružovým sadom. Určité pravidlá je aj napriek tomu definovať možné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Kedy cvičiť? Ráno alebo večer?

Čo jesť pred športom a po ňom?

Čo piť pred športom a po ňom?

 

Keď opomenieme individuálne odlišnosti našich tiel, výšku, hmotnosť, vek či kondíciu, ale tiež to, či máme viac pomalých (vytrvalostných) alebo rýchlych (silových) svalových vlákien, je dobré riadiť sa rokmi preverenými cvičebnými postupmi a technikami.

Kýženým efektom aeróbneho tréningu je zlepšenie kardiovaskulárnej kapacity organizmu, spaľovanie podkožného tuku a v neposlednom rade prečistenie hlavy a navodenie dobrej nálady. Aby malo cvičenie zmysel, odporúča sa vykonávať aeróbny tréning 3 - 6x týždenne, po dobu 45 - 90 minút. Podmienkou efektivity je stráženie tepnovej frekvencie, ktorá by nemala prekročiť tzv. aeróbny prah. Je tiež otázkou, čo je tým chceným efektom - aby ste sa prevetrali po sedavom dni v kancelárii, stačí vybehnúť do lesa na 20 minút. Pokiaľ má byť výsledným efektom úbytok tuku, 20 minút určite stačiť nebude.

Klasické kardio cvičenie je časom nutné predlžovať, pretože sa organizmus na záťaž postupne adaptuje a tréning potom prestane niesť ovocie. Z tohto dôvodu sa v poslednej dobe veľmi presadzuje intervalový tréning, ktorý je časovo menej náročný, trénovať sa dá kdekoľvek a ukazuje sa, že je efektívnejší aj v oblasti chudnutia. Stačí sa mu venovať 20 - 30 minút 3 - 6x týždenne a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Ak je vaším cieľom budovanie svalovej hmoty, zamerajte sa na silový tréning. Posilňovať bohato stačí 3 dni v týždni, nie dlhšie, ako 45 minút (+ úvodné a záverečné pretiahnutie v prípadne aeróbnej záťaže aj po silovom cvičení). Precvičovať svaly viackrát týždenne môže byť kontraproduktívne. Svaly sú potom preťažené, nemajú čas regenerovať a namiesto toho, aby rástli, sú vyčerpané a štrajkujú. Dlhšie a častejšie silové tréningy sú vhodné pre pokročilých športovcov, ktorí majú presne zmapované, ako ich telo funguje a riadi sa určitým tréningovým plánom.

Cvičenie, ako je joga alebo pilates, možno praktizovať denne.
Joga je veľmi zdravá, je šetrná ku kĺbom a dokáže v sebe skombinovať jemné posilňovanie s pretiahnutím zároveň. Telo potom nie je preťažené jednostrannou záťažou a je schopné sa rýchlo zregenerovať.

Ak ste sa vrhli na cvičenie s predstavou, že čím viac času mu venujete, tým lepšie, žiadne zázraky nečakajte. Telo potrebuje odpočinok, správnu výživu a presne dávkovanou záťaž, aby bolo schopné podávať stále lepšie výkony a meniť sa podľa vašich želaní. Nezabúdajte ani, že aj malý pokrok je stále pokrok a každý ubehnutý kilometer, každá zdvihnutá činka a aj najmenšie zapojenie svalov sa počíta.

Nepodceňujte ani prirodzený pohyb, ako sú prechádzky, chôdza do schodov, vynesenie ťažkej tašky s nákupom alebo nosenie detí. Ľudské telo je zložitý mechanizmus a nikdy nemožno dopredu povedať, ako bude práve vaše telo na tú či onú záťaž reagovať. Reakcie svojho organizmu je potrebné študovať, tréningový aj stravovací plán prispôsobovať a stále hľadať cestu, ktorá bude vyhovovať len a len vašim potrebám.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Nestačí iba začať cvičiť
01-Cvicenia-a-trendy Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie
01-Cvicenia-a-trendy Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!