Poradna

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Radíme

Aeróbna aktivita v tehotenstve - áno alebo nie?

Aeróbna aktivita v tehotenstve - áno alebo nie?Tehotenstvo nie je choroba, ale úplne prirodzený fyziologický stav ženského organizmu. Na druhú stranu to nie je stav úplne normálny, pretože telo aj psychika prechádzajú búrlivými premenami, ktoré sú zapríčinené rastom hladiny hormónov, pribúdaním hmotnosti, zmenou vzhľadu tela i rodinného a životného kontextu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Cvičenie pre tehotné - cviky na lopte

Cvičiť môžete aj v tehotenstve. Skúste jogu alebo pilates!

Chcem otehotnieť. Ako zmeniť životosprávu?

 

Na rozdiel od dôb minulých, dnes už vieme, že pohyb v období gravidity nie je na škodu, ba práve naopak. Aj napriek tomu sa však neodporúča ženám, ktoré nie sú zvyknuté pravidelne cvičiť, s cvičením v tehotenstve začínať.

Ak je žena na pravidelnom pohybe závislá a robí jej dobre, môže byť v prvom trimestri zaskočená obrovskou únavou a nechuťou čokoľvek robiť. Často je potom vrcholným športovým výkonom aj obyčajné vyskladanie riadu z umývačky. Prvé tri mesiace sú navyše vysoko rizikové, čo sa týka možnosti potratu, takže je naozaj lepšie zostať v pokoji.

V treťom trimestri dorastá bruško do takých rozmerov, že sa akákoľvek aktivita (nielen aeróbna), stane takmer nemožnou.

Ak chcete v tehotenstve precvičovať váš kardiovaskulárny systém, vytvoriť si endorfíny pre dobrú náladu a pretiahnuť sa, optimálnou dobou je druhý trimester, kedy sa ustáli hladina hormónov, ženám nebýva už toľko zle a brucho nie je zatiaľ tak objemné.

Druh aktivity ale vyberajte starostlivo. Určite nejazdite na bicykli alebo na korčuliach, pretože tu hrozí riziko pádu (mnohokrát nie vašou vinou), vyhnite sa tenisu, squashu a loptovým hrám vôbec, aby vás nezranila lopta, ale nevrhajte sa ani na náročné hodiny aerobiku alebo spinningu. Veľmi obľúbené je plávanie, ale tu zase hrozí, že vás v preplnenom bazéne niekto môže kopnúť.

Celkom bezpečný aj príjemný šport je beh alebo rýchla chôdza. Rešpektujte však signály vášho tela a neprepínajte sa. Dajte si pozor na prílišné otrasy, pichanie a nepríjemné pocity v podbrušku, prehrievanie organizmu, smäd, motanie hlavy aj lapanie po dychu.

Zadýchanie je počas tehotenstva veľmi časté. Tým, že v tele koluje krv rýchlejšie, je nutné ju tiež rýchlejšie okysličovať. Keď sa k takému nároku pridá pohyb, dych nestačí. Kyslíkom navyše nezásobuje tehotná žena len svoju krv a orgány, ale aj bábätko, ktoré sa aj pri najmenšej aktivite svojho prídelu domáha a dych potom zákonite dochádza.

Pri akejkoľvek fyzickej námahe počas gravidity platí heslo "všetko s mierou". Nesnažte sa zabehnúť svoju obľúbenú trasu v čase, ktorý ste dosahovali mimo tehotenstva. Nesnažte sa zdvíhať tak ťažké váhy, ani cvičiť tak často a dlho. Dôležitá je kvalita pohybu a pocit, aký z neho máte. Šport v tehotenstve nemá za úlohu zbavovať vás nadbytočných kilogramov, ani by ste nemali chcieť lámať rekordy a neustále sa zlepšovať. Berte cvičenie skôr ako prostriedok na dosiahnutie fyzickej i psychickej pohody - vašej aj vášho bábätka.

Tým, že sa pohybu nebudete vyhýbať, sa ľahšie dostanete do kondície po pôrode, spevníte chrbtové svaly a zabránite opúchaniu nôh.

Vhodnosť aeróbnej aktivity konzultujte s lekárom, necvičte nalačno ani bez príjmu tekutín a vyhnite sa horúcemu či vlhkému prostrediu. Nezabudnite ani na dôkladné pretiahnutie - svaly aj šľachy bývajú počas gravidity uvoľnené a ľahko tak môže dôjsť k úrazu.

Aeróbneho cvičenia sa v priebehu očakávaní prírastku do rodiny nebojte a hlavne rešpektujte signály vášho tela!

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Cviky, ktoré vás dostanú po pôrode do formy
01-Cvicenia-a-trendy Fit po pôrode
02-Jedlo-a-vyziva Ako sa stravovať pri dojčení