Poradna

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Radíme

Ako spoznať, kedy je cvičenia príliš?

Ako spoznať, kedy je cvičenia príliš?Známe príslovie hovorí, že všetkého veľa škodí, a presne to platí aj o cvičení. Ľudia mávajú často v snahe schudnúť, spevniť postavu alebo nabrať svaly, tendenciu tréning preháňať a v kútiku duše dúfajú, že im nadmerná aktivita prinesie viditeľnejšie a rýchlejšie výsledky. Nič však nebráni pokroku v tréningu toľko, ako pretrénovanie.
 
Nemožno všeobecne povedať, koľko hodín týždenne toho či onoho športu je veľa alebo málo. Vrcholoví a profesionálni atléti trénujú až 2x denne a niekedy je pre nich aj táto frekvencia nedostatočná. Iní idú naopak na lekciu aerobiku 1x za dva týždne a týždeň potom sa nemôžu ani pohnúť. Veľmi teda záleží na tom, ako je človek trénovaný, ako rýchlo sa organizmus zregeneruje, ale tiež akému športu sa dotyčný venuje.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako voliť záťaž počas Vášho cvičenia?

Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!

Cvičenie s vlastnou váhou tela alebo ide to aj bez činiek

 

Pretrénovanie sa spočiatku chová veľmi nenápadne - môžete mať pocity únavy, byť častejšie prechladnutí, trpieť virózami, horšie spať alebo byť protivní na svoje okolie. Takéto symptómy si bežne človek s nadmernou fyzickou aktivitou spojí málokedy.

Výkonnosť začne stagnovať a ľudia preto v tréningu ešte pritvrdia. Potom sa začne rozvíjať syndróm pretrénovania, prejavujúci sa ďalším veľmi výrazným znížením fyzickej aj psychickej výkonnosti, pocitmi napätia, podráždenosti, nechutenstvom, nezáujmom o činnosti a chudnutie.

To, ako rýchlo sa syndróm rozvinie, je opäť vysoko individuálne. Niekoho môžu nepríjemné stavy sprevádzať mesiace, u iného dôjde k zrúteniu organizmu zo dňa na deň.

Skúste sa preto zamyslieť nad tým, či Vám šport stále prináša radosť a uspokojenie, alebo či chodíte cvičiť len preto, že máte pocit, že by ste mali, pretože je to predsa zdravé.

Z pohybu sa nesmie stať neurotická potreba, ktorá keď nie je naplnená, je sprevádzaná výčitkami svedomia a sebaobviňovaním. Nedovoľte, aby sa cvičenie premenilo v povinnosť, ale snažte sa, aby zostalo predovšetkým potešením!

Zbystrite, ak ste si vedomí toho, že si neviete dopriať voľno, máte pocity viny po vynechaní tréningu, ste neustále nespokojní s dosiahnutými výsledkami, zvyšujete ustavične záťaž, ste nevrlí a podráždení, horšie spíte a netešíte sa zo života ako predtým - rútite sa do veľkých problémov. Skúste zastaviť, uvedomiť si motiváciu svojho konania a začnite pracovať na náprave.

Starajte sa o svoje telo i psychickú pohodu a pamätajte na prevenciu pretrénovania. Nezvyšujte neprimerane množstvo ani intenzitu Vášho tréningu, odpočívajte bez pocitov viny, dobre jedzte, občas vyskúšajte úplne iný druh pohybu a z cvičenia sa radujte.

Úplne všeobecne možno povedať, že pre priemerne trénovaného, zdravého človeka je optimálne posilňovať 3x týždenne 60 minút, cvičiť v aeróbnom pásme 4x týždenne po dobu 40 minút a jogu alebo pilates si doprajte 5x týždenne v rozsahu 60 minút. Bohato pritom stačí, keď si na jeden deň naplánujete len jednu pohybovú aktivitu, a keď Vám energia ostane, pokojne vyrazte ešte na svižnú prechádzku.

Aby regenerácia organizmu prebiehala tak ako má, strážte si príjem komplexných sacharidov, bielkovín i zdravých tukov. Bez kvalitnej výživy bude aj ten najlepšie zostavený tréningový plán neúspešný. Majte stále na pamäti svätú trojicu - tréning, výživu a odpočinok a pretrénovanie sa Vám potom vyhne veľkým oblúkom.


Buďte v pohode a schudnete!

Odborníci na výživu tvrdia, že ak chcete naozaj schudnúť potrebujete dostatok pokoja a pravidelnú stravu. Jedine duševná a telesná pohoda spolu s prísunom základných živín Vám umožní zbaviť sa nadbytočných kíl. Vystresovaný a podvyživený organizmus totiž na redukčné diéty reaguje úplne opačne.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Stres zažeňte pohybom!
01-Cvicenia-a-trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
01-Cvicenia-a-trendy Cvičte a bude sa vám lepšie spať