Poradna

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

FITHALL cvičenie

Časté chyby pri posilňovaní hrudníka a paží

Časté chyby pri posilňovaní hrudníka a pažíPri posilňovaní hrudníka, prsných svalov a ramien možno napáchať veľa chýb. Potom sa tréning stáva kontraproduktívnym, pretože namiesto toho, aby ste týmto partiám cvičením pomáhali, môžete im uškodiť.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Pretiahnite si telo

Zásady pre posilňovanie svalov hrudníka a paží

Koniec ovisnutým pažiam

 

Chybou číslo jedna je zanedbávanie určitých svalových skupín na úkor iných. Ľudia majú často tendenciu cvičiť také cviky, ktoré im idú, alebo ktoré majú z nejakého dôvodu obľúbené. Potom ale zabúdajú na tie partie, ktoré by posilnenie potrebovali. Tým vznikajú nielen svalové disbalancie, ktoré môžu viesť k bolestiam a skracovaniu svalov, ale tiež k nerovnomernému vývoju svalov, čo je potom na úkor funkčnosti i estetiky.

Aj keď určité cviky radi nemáte alebo vám nejdú, cvičte ich. Jedine tréningom docielite to, že vám časom pôjdu a potom pri cvičení nebude nič, čo by vás mohlo nepríjemne prekvapiť. Ťažšími cvikmi svoj tréning zahájte - na začiatku máte ešte dosť síl aj motiváciu odpor prekonať. Konkrétne u paží býva nepopulárne upažovanie s jednoručkami v miernom predklone, pri ktorom sú namáhané väčšinou oslabené zadné strany ramien. Ženy tiež často nevyhľadávajú kľuky, pretože im skrátka nejdú. Tým, že sa im ale budete vyhýbať, nepôjdu o nič lepšie.

Ďalšou chybou je, keď zaberáte jednou polovicou tela viac, než tou druhou. V prípade paží sa pri zdvíhaní činiek sústreďte na pomalé a precítené opakovania na pravú aj ľavú ruku. Opäť sa odporúča začať tou, ktorá je slabšia. Ak cvičíte s váhou vlastného tela, fľašami s vodou alebo gymnastickými gumičkami, riaďte sa rovnakým pravidlom. Pokročilí cvičenci, ktorí dobre poznajú svoje telo, sa tejto chybe ľahko vyhýbajú, ale ak s posilňovaním začínate, myslite na to a skúste zapájať obe polovice tela rovnako. Pri precvičovaní bicepsov zvoľte radšej dlhú spojenú tyč, ako dve samostatné činky.

Veľkou chybou pri snahe zosilniť oblast paží a hrudníka môže byť tiež nedostatočný tréning chrbtových svalov. Tým, že budete usilovne pracovať na svojich prsných svaloch, ale zanedbávať svaly medzi lopatkami i pozdĺž chrbtice, si môžete privodiť bolesti chrbta a chybné držanie tela. To platí aj pre posilňovanie paží - pokiaľ je chrbát slabý a vy sa snažíte posilniť ramená, bicepsy a tricepsy, je pravdepodobné, že sa chrbtové svaly do tréningu budú zapájať a aj kvôli tomu, že sú zanedbávané, môže opäť dochádzať k bolestiam chrbtice a chrbta vôbec.

Predovšetkým muži mávajú veľké rezervy v preťahovaní sa. Po posilňovaní ramien a hrudníka je ale strečing nevyhnutný, pretože ak ho vynecháte, svaly sa skracujú a deformuje sa držanie tela. Skrátené prsné svaly vedú k "hrbeniu" a bolestiam chrbta, skrátené svaly paží k celkovej neflexibilite a stuhnutosti. Určite sa každému vybaví typický postoj kulturistov, ktorí majú skrátené prsné svaly a chodia tak nejak toporne. Cvičenie by ale malo viesť k ladnému pohybu aj držaniu tela.

Ďalšou funkciou preťahovania paží i prsných svalov je urýchlenie regenerácie namáhaných svalových skupín.

Častou chybou mužov je uprednostňovanie tréningu hornej polovice tela na úkor tej spodnej a chybou žien je naopak vynechávanie posilňovania paží i hrudníka.
Cvičenie by malo byť komplexné a rozvíjať všetky partie rovnomerne, preto akákoľvek nevyváženosť nikdy nemôže viesť ku chcenému výsledku.

 


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Nezabúdajte na paže. Ochabnuté paže nikoho nezaujmú.
01-Cvicenia-a-trendy Ako správne posilňovať paže
00_tipi_cviceni Naďa a jej cviky na horné končatiny - kompletné video