Poradna

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

FITHALL cvičenie

4 cviky pre štíhle lýtka

4 cviky pre štíhle lýtkaTrojhlavý sval lýtkový (musculus triceps surae) je najsilnejším svalom lýtka. Nájdete ho na zadnej časti dolnej končatiny, a to medzi kolennou jamkou a Achillovou šľachou. Ako sám názov napovedá, sval tvoria tri hlavy - dve hlavy vonkajšieho svalu sa upínajú na dolnú vnútornú a vonkajšiu časť stehennej kosti, zatiaľ čo šikmý sval lýtkový je pripojený k hornému koncu bercovej, holennej a lýtkovej kosti.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zásady pre posilňovanie a tvarovanie zadku a dolných končatín

6 skvelých cvikov na doma, ktoré vám spevnia celé telo

Ako sa zbaviť celulitídy na stehnách a zadku

 

Náplňou práce trojhlavého lýtkového svalu je pomáhať pri behu, chôdzi i skoku, pretože nám umožňuje postaviť sa na špičku nohy (tzv. plantárna flexia).
  
V posilňovni uvidíte na posilňovacích strojoch, ktoré sú určené na tréning lýtok, jedinca ženského pohlavia naozaj veľmi zriedka. Dámy trápia v drvivej väčšine absolútne iné problémové partie, na ktoré sa zameriavajú a lýtka nechávajú odpočívať (ďalšou takou marginalizovanou svalovou skupinou sú svaly predlaktia). Máloktorá žena chce mať svalnaté lýtka s jasne viditeľnými kontúrami svalov, avšak pekne tvarované lýtka, spevnené a pokiaľ možno aj hladké a ľahko opálené, vyzerajú skvele. Mužská časť populácie by mala lýtka posilňovať vždy v rámci tréningu nôh, aby dosiahla vyvážené proporcie postavy.

Síce na precvičenie lýtok nenájdete nepreberné množstvo cvikov, ale tie, ktoré existujú, sú jednoduché a zároveň účinné.

Výpony
- postavte sa na podložku, narovnajte chrbát a uvoľnite ramená. Vtiahnite pupok k chrbtici a s výdychom sa vytiahnite na špičkách čo najvyššie k stropu. S nádychom sa vráťte späť, ale päty neklaďte až na zem. Pre sťaženie cviku pokojne využite stupienok, ktorý vám umožní väčší rozsah pohybu, a teda aj intenzívnejšiu záťaž. V posilňovni na výpony nájdete špeciálny stroj (buď na státie alebo na sedenie), ale doma môžete v sede cvičiť tiež - stačí, keď si na kolená položíte niečo ťažké. S touto alternatívou cviku vždy rady pomáhajú deti, ktoré poslúžia ako závažie.

Chôdza po špičkách
- skúste chodiť doma cez deň po špičkách a uvidíte, že večer budete lýtka poriadne cítiť. Také jednoduché precvičenie lýtkových svalov vám nezaberie absolútne žiadny čas a navyše nevyžaduje ani špeciálnu prípravu.

Beh po špičkách
- či už beháte vonku alebo na bežeckom páse, došľapujte najprv na špičky a až potom na päty. Takýto štýl behu je najprirodzenejší, pretože keď človek kluše naboso, pokladá takto chodidlo úplne automaticky. Dnes máme síce k dispozícii odpružené tenisky, ktoré chránia kĺby, ale zvádzajú nás k dopadaniu na päty, takže lýtka potom trochu zaháľajú.

Zatínanie - maximálne spevnite lýtka, napočítajte aspoň do desať a potom povoľte. Na cvičenie sa sústreďte a vnímajte, ako svaly pracujú. Týmto spôsobom lýtka precvičíte bez toho, aby ste sa museli zdvihnúť z pohovky.

Po posilňovaní nezabudnite lýtka dôkladne pretiahnuť, pretože majú sklony ku skracovaniu.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
00_tipi_cviceni Naďa a jej cviky na dolné končatiny - kompletné video
01-Cvicenia-a-trendy Ako správne posilňovať dolné končatiny a zadok
01-Cvicenia-a-trendy Poznáte svaly dolných končatín? A viete, ako ich posilňovať?