Poradna

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

FITHALL cvičenie

Pretiahnite si telo

Pretiahnite si teloStrečing sa netýka iba športovcov. Vďaka nemu môžu byť pružnejší úplne všetci. Teda aj vy. Aj ten najväčší lenivec by mal poznať základy preťahovania. A čo vy?

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Keď vás bolí chrbát

Využite každú chvíľu k pohybu, napríklad aj v MHD

Sedíte správne?

Každý tým získa
Preťahovanie po športovej aktivite je pre mnohých z nás už samozrejmou súčasťou tréningu. Špeciálne cviky, ktoré sa líšia podľa druhu športu, udržujú a zlepšujú pohyblivosť kĺbov. Ale aj v prípade, keď sa nevenujete žiadnemu športu, môžete pre svoju ohybnosť niečo urobiť. Najmä vtedy, keď celý deň a často so zlým držaním tela sedíte v kancelárii a cítite, že ste v napätí. Kto z nás, čo dlhé hodiny vysedávame pri písacom stole, nemal nikdy bolesti hlavy spôsobené stuhnutou šijou, neboleli ho ramená, necítil bolesť v krížoch alebo nemal unavené nohy? Jednoduchým preťahovaním môžete mnohým týmto ťažkostiam predísť alebo ich aspoň zmierniť. Naťahujte sa každý deň 15 minút alebo aspoň 2x až 3x týždenne po dobu 30 minút. Dôležité je, aby ste cviky vykonávali naozaj presne.
 
Zdravé preťahovanie
V porovnaní s cvičením vo fitness centrách a pevne danými pohybovými lekciami sa strečing javí ako naozaj flexibilná záležitosť. Miesto a čas môžete zvoliť podľa chuti a ani intenzita cvičenia sa neodvíja podľa stanovenej schémy. Pokiaľ sa ale budete cvičeniu dôsledne venovať aj doma, znížite na dlhú dobu riziko kĺbových ochorení. Budete mať menej problémov s chrbtom, ramenami, kolenami i bokmi. S tým ako sa zlepšuje vaša pružnosť, sa dokonca zmenšuje aj nebezpečenstvo srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Kto sa preťahuje, prospieva aj svoje psychike. Má vzpriamenejšie držanie tela, lepšie sa mu dýcha. Okrem toho získate aj lepší pocit zo svojho tela.

Skôr jemne než prudko
Čím viac dbáte na správne vykonávanie cvikov, tým účinnejší  strečing je. Moderný strečing nemá nič spoločné s cvičením, ktoré si možno pamätáte zo základnej školy z hodín telocviku. Miesto prudkých pohybov sprevádzaných kmitaním, sa uprednostňuje pozvoľné preťahovanie. Držte sa pravidla: buďte natoľko pružní, koľko vám vaše telo dovolí. Mali by ste ísť až k hranici znesiteľnosti, ktorá sa ohlási ľahkým ťahaním vo svaloch. Cviky radšej niekoľkokrát zopakujte, než by ste ich vykonávali príliš intenzívne. Jeden cvik trvá približne 20 - 25 sekúnd, počas ktorých sa niekoľkokrát uvoľníme a napneme. Nesmiete zabúdať ani na pravidelné a vyrovnané dýchanie a nato, aby ste rovnomerne zaťažovali obe polovice tela.

Štyri cviky na každý deň

Cvik 1 - predná strana stehien
Zaprite sa rukou o stôl alebo operadlo stoličky. Pokrčte pravú nohu smerom dozadu, nohu pridržte pravou rukou za priehlavok, narovnajte panvu a podsaďte ju dopredu. Stehná ľahko ťahajte dozadu, priehlavok pritom tlačte proti ruke. Čo je dôležité: neprehýbajte chrbticu dopredu a koleno nekrčte do maximálneho uhla. Potom nohy vystriedajte.

Cvik 2 - prsné svaly

Rozkročte sa, predkloňte sa tak, aby horná polovica tela zvierala s tou dolnou pravý uhol. Predpažte a zaprite sa rukami o opierku stoličky. Paže majte natiahnuté, ramená tlačte smerom k zemi a lopatky k zadočku.

Cvik 3 - svaly bočnej strany krku a šije
Postavte sa vzpriamene, nakloňte hlavu k strane, uši smerujú k ramenám, opačnú ruku zľahka tlačte smerom k zemi. Čo je dôležité: nenatáčajte sa tvárou dolu.

Cvik 4 - zadná strana stehien

Chodidlom pravej nohy sa postavte na sedadlo stoličky, koleno majte zľahka pokrčené, spodná časť nohy je uvoľnená. Hornou polovicou tela sa ľahko nakloňte dopredu do tej miery, aby vás začalo ťahať vo svaloch na zadnej strane stehna. Potom zdvihnite špičku pravej nohy a opäť ju položte. Všetko opakujte s druhou nohou.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Strečing - Cvičenie pre dokonalé pretiahnutie
01-Cvicenia-a-trendy Bolí vás hlava? Skúste strečing.
01-Cvicenia-a-trendy Ako spoznať, kedy je cvičenia príliš?