Poradna

Pondelok 8.3.2021 meniny má Alan(a)

FITHALL cvičenie

Jogou proti bolesti chrbta

Jogou proti bolesti chrbtaBolesť chrbta je témou skoro rovnako častou, ako sú hovory o počasí. Kvôli sedavému životnému štýlu, nedostatku pohybu a chybnému držaniu tela, trápia bolesti v chrbte občas takmer každého. S tým, že v práci musíme sedieť pri počítači, bohužiaľ nič neurobíme, ale stále máme možnosť zamerať sa na cvičenie a prevenciu týchto nepríjemností.

Aby chrbát nebolel, je dôležité posilniť chrbtové aj brušné svaly. Posilňovať sa dá v posilňovni pomocou špecializovaných strojov, tu však hrozí riziko preťažovania určitých svalových skupín.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky

Jóga - liek na stres a bolesti chrbta

Pretiahnite sa v kancelárii

 

Ak je nesprávne držanie tela v stoji alebo v sede záležitosťou mnohých rokov, je veľmi pravdepodobné, že opornú funkciu plnia svaly, ktoré by ju plniť nemali a naopak tie, ktoré by sa mali zapájať viac, zaháľajú. Pri silovom tréningu potom opäť zaberajú svaly, ktoré sú na preťažovanie zvyknuté, avšak tie, ktoré by sme posilniť potrebovali, sú nečinné.

Ideálnym riešením, ako naučiť chrbtové a brušné svaly opäť plniť svoju funkciu, je joga. Jogové pozície nútia spiace svaly k činnosti, bez toho aby ich preťažovali či nadmerne vyčerpávali. Zatiaľ čo sa pri klasickom posilňovaní zapájajú skôr svaly povrchové, joga aktivuje tie, ktoré sú uložené hlboko v tele, a teda majú na držanie tela najväčší vplyv.

Vyskúšajte vedenú lekciu jogy alebo si zacvičte pár pozícií proti bolestiam v chrbte doma.

Stredná časť chrbta: ľahnite si na podložku na chrbát. Zdvihnite kolená k stropu a preložte pravú nohu cez ľavú, ako keď sedíte na stoličke. Nohy potom pomaly s výdychom pretáčajte doprava dole k zemi. Ramená nechajte na zemi, hlavu natáčajte doľava. Chvíľku vydržte a potom vykonajte na opačnú stranu.

Celá chrbtica: twist, ktorý uvoľní medzistavcové platničky a pretiahne svaly pozdĺž celej chrbtice, urobíte tak, že si sadnete na podložku a obe nohy natiahnete pred seba. Potom pritiahnite pravé chodidlo čo najbližšie k ľavému bedrovému kĺbu. Narovnajte chrbát a ľavú pažu zaprite o pravé stehno tesne pod kolenom. Pravú ruku oprite za chrbát a s výdychom urobte rotáciu. Rovnaký postup platí aj pre opačnú stranu.

Hrudná chrbtica: kľaknite si na podložku a dlane položte pred ňu. Zatlačte silou dlaňami a predlaktím do podložky, boky zdvihnite k stropu a strážte približne pravý uhol medzi lýtkami a stehnami. Vnímajte pretiahnutie hornej časti chrbta a priestoru medzi lopatkami. Chvíľu vydržte, potom povoľte a znova cvičenie zopakujte.

Bedrová chrbtica: Zostaňte kľačať na kolenách, dlane oprite o podložku. Zarovnajte kolená pod bedrá a zápästia pod ramená. S výdychom vyhrbte chrbticu k stropu, s nádychom sa naopak prehnite. Potom rozhýbte chrbticu do všetkých strán, ako Vás napadne. Hore, dole, do strán, krúžte, vlňte sa. Dokonale uvoľníte celý chrbát, od krku až ku kostrči.

Pri cvičení sa nikam neponáhľajte, dýchajte voľne a v krajných polohách vydržte aspoň 15 sekúnd. Necvičte cez bolesť, ale len do okamihu príjemného pretiahnutia. Uvidíte, že s trochu dôslednosti a pravidelnosti bude po problémoch.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
01-Cvicenia-a-trendy Stres zažeňte pohybom!
01-Cvicenia-a-trendy Bolí vás chrbát? Jedzte vitamíny a buďte v pohybe.