Poradna

Pondelok 8.3.2021 meniny má Alan(a)

FITHALL cvičenie

Ako voliť záťaž počas Vášho cvičenia?

Ako voliť záťaž počas Vášho cvičenia?Zabudnite na ružové kilové činky aj na kvalitný tréning s fľašami, ktoré naplníte vodou. Bez vhodne zvolenej záťaže výsledky nedosiahnete. Nemusíte sa báť, že kvôli ťažkým činkám naberiete veľké množstvo svalovej hmoty a budete vyzerať ako kulturistky - keby to vážne bolo tak jednoduché, súťažiacich vo fitness by bolo určite oveľa viac.

Svaly sú veľmi prispôsobivé a ľahko si na záťaž zvykajú. Aby cvičenie k niečomu skutočne bolo, musíte poskytovať svalovým vláknam čoraz väčšie výzvy, stimulovať ich ťažšími váhami a nútiť ich, aby si na novú záťaž privykli, rástli a silneli.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Prečo cvičiť s cvičebnými pomôckami

Cvičíte a stále to nie je vidieť? My vieme prečo!

Prvá návšteva posilňovne - Návod ako na to!

 
Skvelým závažím, ktoré máte vždy po ruke, je Vaše vlastné telo. Existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré môžete vykonávať, bez toho aby ste siahli po akejkoľvek inej pomôcke. Vykonávajte výpady, drepy, kliky a vzpory. To sú základné cviky, ktoré Vám pomôžu k pevnejšej postave, bez toho aby ste museli vytiahnuť päty z domu.

V určitom okamihu Vám hmotnosť vlastného tela už stačiť nebude - kúpte si pár činiek domov, alebo v lepšom prípade vyrazte do posilňovne, kde budete môcť náčinia častejšie striedať.

Nemožno paušálne povedať, ktorý cvik máte s akým závažím cvičiť - to vždy totiž záleží na Vašej forme, počtu opakovaní i sérií a druhu pohybu. Základným a univerzálnym pravidlom však je snažiť sa neustále váhy zvyšovať, bez toho, aby utrpela kvalita prevedenia cviku.

Skutoční nadšenci do posilňovania si môžu vypočítať hmotnosť závažia podľa vzorčekov,  ktoré operujú s maximálnou hmotnosťou, ktorú dokážu zdvihnúť. Na účely bežných ľudí je takýto prístup ale veľmi komplikovaný. Stačí, keď so záťažou, ktorú si zvolíte, dokážete vykonať cca 4 série po 12 opakovaniach. Pri posledných opakovaniach by ste mali cítiť únavu a takmer nemožnosť činku či závažie znova zdvihnúť. Ak docvičíte a ste úplne v pohode, nič Vás nebolí a nepáli a máte pocit, že by ste záťaž mohli zdvíhať ešte hodinu, nie je cvičenie príliš účelné. Na druhú stranu ani preceňovanie síl nevedie k výsledkom. S príliš ťažkým nákladom nebudete pohyby vykonávať správne, do cvičenia sa zapoja aj svalové skupiny, ktoré v tej chvíli vôbec precvičovať nechcete a môžete si tiež ublížiť.

Píšte si hmotnosť činiek, počet sérií aj opakovaní do tréningového denníka a po cca 4 týždňoch záťaž o trošku navýšte.

Silový tréning dodá Vášmu telu pevnosť a tvar, preto ho nepodceňujte. Posilňujte maximálne obdeň, aby ste zaistili svalom dostatočný čas pre regeneráciu. Snažte sa hmotnosť závažia systematicky zvyšovať a stanovujte si ciele.

Primeraný silový tréning je vhodný pre všetkých, avšak deti by mali cvičiť len s váhou vlastného tela a tehotným ženám sa odporúča skôr ľahká aeróbna aktivita. Pri posilňovaní organizmus spotrebuje veľa cukru a kyslíka a v prípade tehotenstva potom prebieha boj o tieto cenné látky medzi matkou a dieťaťom.

Pri používaní akéhokoľvek závažia je najdôležitejšie myslieť na správne držanie tela a precízne prevedenie pohybu. Nebojte sa činiek ani posilňovacích strojov, ale vždy rešpektujte možnosti a obmedzenia Vášho tela. Cvičením so záťažou máte svojmu organizmu prospieť, nie mu ublížiť.

Po silovom tréningu sa vždy ponaťahujte a doplňte spotrebované sacharidy a následne bielkoviny pre lepšiu regeneráciu.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
01-Cvicenia-a-trendy Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie
01-Cvicenia-a-trendy Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše
02-Jedlo-a-vyziva Čo jesť pred a po cvičení