Poradna

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

FITHALL cvičenie

Jóga - liek na stres a bolisti chrbta

Jóga - liek na stres a bolisti chrbtaPred stresom možno ťažko niekam ujsť, ibaže by sme sa presídlili na pustý ostrov. Ale ani tam by nás nečakala len pohoda. Dostavil by sa stres zo samoty. Proti stresu sa ale môžeme brániť a eliminovať jeho vplyv na našu psychiku i telo. Psychika pod nátlakom totiž môže spôsobiť rôzne bolesti fyzického rázu, ako je napríklad bolesť chrbta alebo hlavy. Našťastie existuje jóga, ktorá tento nešvár modernej doby dokáže zvrátiť.


Stres číha všade
Stres je všade okolo nás a je ťažké sa mu úplne vyhnúť. Zažívate stres nielen v práci, ale aj doma a často môžete mať pocit, že ste povinnosťami a úlohami priam zavalení. Záťaž sa čoskoro prejaví vo zvládaní a organizovaní chodu domácnosti, každodenných starostí a vybavovaní osobných záležitostí. Miera únosnosti aj reakcie na stres je, ako vieme, u každého človeka úplne iná. Stres dokonca pociťujú aj deti. Najviac však reagujeme na stres zo vzťahov - partnerských, manželských, mileneckých, pracovných a iných.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zostaňte mladá!

Úsmev lieči dušu a zhadzuje kilá

Zásady cvičenia doma

 

Prejavy stresu
Akonáhle máte pocit, že ste priam zavalení požiadavkami, starosťami a úlohami, telo sa začne plniť tzv. ťažkou energiou. Tú vytvárajú nepríjemné pocity a emocionálne stavy, napr. strach, napätie, hrôza, panika, tieseň, nedôvera, úzkosť, depresia. Vlna negatívnych emócií aktivuje organizmus a vy cítite ťažobu v oblasti žalúdka, pocit na vracanie, bolesť v podbrušku, knedľu v krku, sucho v ústach, tras v rukách alebo dokonca v celom tele. Postava sa začne chúliť, svaly brucha aj chrbta povolia, celá chrbtica sa zosunie a telo sa nahrbí.

Stres sa usadzuje:
1. Na chrbte - bedrá a spodná časť chrbta
2. Na krku - v oblasti ramien a šije
3. Medzi lopatkami

Ďalšie prejavy:
• Bolesti chrbta a kĺbov
• Bolesti hlavy, migrény
• Žalúdočné problémy
• Problémy s vyprázdňovaním (zápcha, hnačka, nadúvanie)
• Problémy so spaním a ďalšie

Čo dokáže jóga
Jóga v klasickej podobe dokáže zvrátiť vplyv stresu na vašu psychiku a tiež vás naučí stresové situácie lepšie zvládať. Cvičením jogy postupne vrátite telu jeho prirodzenú pohyblivosť. Držanie tela bude pre vás razom nenútené a pritom pohodlné. Naplníte telo zdravím a myseľ pohodou. Účinky spoznáte nielen vy, ale aj vaše okolie. Telo sa vám napriami, tvár rozjasní, bolesti zmiznú a napätie sa uvoľní. Dokonale si vyčistíte myseľ i dušu. A to za to stojí, nemyslíte?


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov