Výživa
 |
Ako sa správne stravovať pri vode?
|
Každý rok na jar vypukne šialenstvo okolo chudnutia do plaviek, ako by na tom ako vyzeráme po zvyšok roka, skoro nezáležalo. Ľudia sú naozaj motivovaní zapracovať na svojej postave práve v teplých mesiacoch, pretože sa k slovu dostanú nátelníky, šortky, sukienky a plavky, ktoré nekompromisne upozornia na každý nedostatok. Navyše je teplo, nemáme chuť na tučné a ťažké jedlá a môžeme sa hýbať na čerstvom vzduchu až do neskorých hodín, takže je chudnutie ľahšie.
ČÍTAJTE TIEŽ:
Chcete schudnúť? Jedzte zdravo a správne.
Jete málo alebo veľa?
Potrebujete sa rýchlo a zdravo najesť? My vieme, čo si pripraviť.
Keď sa potom so svojím letným, vyšportovaným telom dopravíme k vode, aby sme nachytali nejaký bronz, zistíme, že bufety urobia všetko pre to, aby sme zoštíhlené centimetre opäť nabrali. Okolo vonkajších bazénov, kúpalísk a nádrží sa to len hemží nezdravým rýchlym občerstvením, takmer bez možnosti dopriať si niečo zdravé. Všade sa vinie vôňa langošov s cesnakom a tatárskou omáčkou, vôňa hranolčekov, párkov v rožku, cukrovej vaty, palaciniek aj vychladeného piva. Za rohom číha zmrzlina a sladká ľadová triešť, a keby človek odolal a do dlhej fronty pred stánok si nestúpol, predajcovia prídu pre istotu až k vašej deke.
Najväčšou chybou by bolo predpokladať, že vydržíte pri vode celý deň bez jedla, bez toho aby ste zvodom nezdravých lákadiel podľahli. Ak teda nechcete odchádzať z kúpaliska s nafúknutým bruchom, bolesťou žalúdka a množstvom tuku a cukru v krvnom obehu, pripravte si jedlo na celý deň so sebou.
Ideálnym občerstvením pri vode je čerstvé ovocie a zelenina. Vďaka vysokému obsahu vody hydratuje organizmus, ale tiež zaženie hlad bez toho, aby ste sa cítili prejedení. Zeleninu aj ovocie doma starostlivo umyte, nakrájajte a uložte do plastových krabičiek. Na kúpalisku krabičky ukryte do tieňa a snažte sa zdravú desiatu skoro zjesť, pretože sa v teple môže ľahko pokaziť. Voľte radšej pevnejšie ovocie aj zeleninu, ako sú jablká, hrušky, banány, paradajky, papriky, uhorky či mrkvy.
Zistite, či sa v okolí vody nenachádza predajca, ktorý by ponúkal čerstvé zeleninové šaláty alebo grilované mäso - tým pádom by ste mali postarané o obed. Dajte však pozor na to, v akých podmienkach je jedlo pripravované, a ako je skladované. Určite nie je dobrý nápad dávať si kurací steak, o ktorom neviete, ako dlho leží za vitrínou predajného pultu.
Aby ste sa zasýtili z vlastných zdrojov, pripravte si obložené sendviče alebo bagety z celozrnného pečiva. Premažte ich slabou vrstvou tvarohovej nátierky, pridajte zeleninu a tvrdý, nízkotučný syr. Šunke sa radšej vyhnite, pretože v teple nevydrží. Vhodnú alternatívu tiež predstavuje trvanlivé pečivo, ktorému vyššie teploty nevadia (knäckebroty, ryžové a kukuričné chlebíky, rôzne sucháre). Pre letné maškrtenie pri vode sú tiež ako stvorené ovsené sušienky a müsli tyčinky bez polevy, ktoré ľahko odolajú aj vyšším teplotám.
V plážovom jedálničku nie je veľa bielkovín (ak si nedáte na obed spomínaný steak), a to z toho dôvodu, že sa kazia rýchlejšie, než uvedené sacharidové jedlá. Po príchode z pláže si preto pripravte pokrm s vysokým obsahom proteínov, aby ste denný príjem živín vyrovnali.
Keď si budete chcieť dať niečo zo stánku, vyberajte si tie ľahšie varianty - miesto smotanových zmrzlín skôr ovocné a tvarohové, hranolky namáčajte v kečupe, nie v tatárskej omáčke a s množstvom takých pochúťok to nepreháňajte. K letu a vode občas nejaká nezdravá maškrta patrí, ale to neznamená jesť jeden párok v rožku za druhým a splachovať ich pollitrami ovocného piva. Snažte sa veľa plávať, občas sa prejdite okolo vody a keď už si dáte niečo kalorickejšie, tak si to nevyčítajte!
Autor: Veronika Staňková
Späť na zoznam článkov
Súvisiaci články
Urobte si čas na jedlo
Jedlo ako droga
Čo jesť pred a po cvičení