Diéty a recepty

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Výživa

15 liečivých účinkov kajenského korenia

15 liečivých účinkov kajenského koreniaKajenské korenie sa najčastejšie využíva ako korenie, ktoré dodáva jedlu ostrosť a podporuje trávenie. Vedeli ste ale, že kajenské korenie je zároveň prírodným liekom, ktorý dokáže zahnať radu neduhov a môže vám pomôcť aj schudnúť?

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Vláknina v jedálničku

Sladkosti - je to skutočne hriech?

Chcete schudnúť? Jedzte zdravo a správne.

 

Čo obsahuje
Najdôležitejšou látkou v kajenskom korení je kapsaicín. Ten dodáva jeho chuti typickú ostrosť a je zároveň pôvodcom mnohých jeho liečivých vlastností. Obsahuje aj celú radu zdraviu prospešných látok - vlákninu, vitamíny A, C, B, E a vápnik a draslík. Zo všetkých bylín vám dokáže najrýchlejšie rozprúdiť krv. Podporuje cirkuláciu, trávenie, pôsobí antibakteriálne a dokáže utíšiť bolesť.

Nie je korenie ako korenie

Kajenské korenie je síce ostré, ale nie je to korenie. Získava sa z prášku veľmi ostrých sušených chilli papričiek. V latinskoamerickej a indickej kuchyni je kajenské korenie veľmi populárne, hlavne pri príprave omáčok tabasco, chilli a karí. Malá štipka stačí zvyčajne pre celý pokrm.

Účinky kajenského korenia

Hlavné liečivé vlastnosti kajenského korenia pochádzajú zo zložky, ktorá sa nazýva kapsaicín. Je to ingrediencia, ktorá dodáva paprikám pálčivosť. Čím je teda paprika pálčivejšia, tým viac kapsaicínu obsahuje.

1. Redukuje nadmernú krvnú zrážanlivosť. Bolo dokázané, že reguluje krvný tok, posilňuje srdce, tepny a kapiláry. Pomáha udržiavať krvný tlak v norme a vyrovnáva v tele hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov.

2. Má silný antibakteriálny efekt a posilňuje imunitný systém.

3. Obsiahnutý kapsaicín blokuje pocity bolesti znížením produkcie tzv. substancie P. Odstraňuje migrény, bolesti kĺbov a je vynikajúcim prostriedkom proti ochoreniu zubov a ďasien.

4. Stimuluje sekréciu tráviacich štiav a podporuje trávenie. Zmierňuje podráždenie žalúdka, pôsobí na vredy, bolesti v krku, tlmí dráždivý kašeľ a predchádza hnačkovým ochoreniam.

5. Prispieva k redukcii telesnej hmotnosti, pretože povzbudzuje spaľovanie cukrov a tukov. Znižuje kalorický príjem, stimuluje kalorický výdaj a podporuje prehriatie organizmu. Pôsobí ako antioxidant , chráni tkanivá pred oxidačným poškodením.

6.Pôsobí proti chrípke a prechladnutiu, pretože pomáha rozpúšťať a uvoľňovať hlien. Hneď ako hlien začne opúšťať telo, úľava od príznakov prechladnutia zvyčajne nasleduje.

7. Má anti-mykotické účinky.

8. Pomáha zmierniť alergie.

9. Pôsobí proti začervenaniu - to z neho robí skvelú bylinu pri mnohých chronických a degeneratívnych chorobách.

10. Pomáha produkovať sliny - kajenské korenie stimuluje produkciu slín, čo je dôležité pre zdravé zažívanie a udržanie optimálneho zdravia ústnej dutiny.

11. Pôsobí proti vzniku krvných zrazenín a znižuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice.

12. Podporuje detoxikáciu, pretože zvyšuje funkciu lymfatického a tráviaceho systému. Tým, že ohrieva telo, prirodzený proces detoxikácie je zjednodušený. Kajenské korenie tiež spôsobuje potenie, čo je ďalší dôležitý proces detoxikácie. V kombinácii s citrónovou šťavou a medom, je čaj z kajenského korenia vynikajúci ranný nápoj pre celkový telesný detox.

13. Môže pomôcť predísť rakovine pľúc u fajčiarov a nádorom pečene.

14. Podporuje zdravie srdca - kajenské korenie pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Rovnako vyrovnáva v tele hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov.

15. Lokálny prostriedok - ako obklad sa kajenské korenie používa na liečbu hadieho uštipnutia, reumatizmu, vredov a rôznych rán.

 

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Prečo jesť/ nejesť pečivo
02-Jedlo-a-vyziva Prečo jesť/nejesť mäso
03-vyziva Prečo jesť/nejesť - mliečne výrobky