Diéty a recepty

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Výživa

Poznáte rozdiely medzi hladovaním a pôstom?

Poznáte rozdiely medzi hladovaním a pôstom?Hladovanie a pôst majú na telo blahodarný vplyv. Tráviace orgány si oddýchnu, telo sa zbaví škodlivých látok a zvýši sa odolnosť organizmu. Medzi týmito dvoma kúrami je ale rozdiel. Mali by ste vedieť čo skutočne zahŕňajú a zvoliť metódu, ktorá Vám najlepšie vyhovuje.

Čo je pôst

 

Pôst je to, keď vo svojej strave vynecháte určité potraviny. Počas pôstu sa odporúča jesť iba jeden druh potravy - taký, ktorý nezostáva dlho ani v žalúdku, ani v črevách. Čím menej jednotlivých druhov potravín totiž zjete, tým bude pôst účinnejší. Tiež tekutiny by ste mali pozmeniť. Najlepšie sú bylinkové čaje a čerstvé zeleninové alebo ovocné šťavy. Vďaka pôstu si tráviace orgány môžu oddýchnuť a telo sa prečistí a ľahšie vylúči škodlivé látky z tela.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:
Clean eating - jedzte čisto!

Pôst: áno či nie?

Vyčistite organizmus šťavou

 

 

Čo je hladovanie

Pri hladovaní sa neje 24 hodín a pije sa len voda. Tráviace orgány odpočívajú a telo si začne brať zo svojich zásob. Hladovanie bez jediného sústa je ťažšie, ale má výraznejšie výsledky.

K čomu sú očistné kúry dobré

Pravidelný 24 hodinový pôst alebo hladovanie dodržiavané podľa fázy Mesiaca sú tou najlepšou prevenciou pre zdravých jedincov a chorým výrazne uľavujú. Je dokázané, že obe metódy spomaľujú starnutie, zlepšujú obranyschopnosť organizmu a podporujú látkovú výmenu. Kúru vyberajte podľa toho, akú máte kondíciu, ako sa cítite a čo vaše telo potrebuje. Poraďte sa tiež s lekárom.

Komu sa pôst alebo hladovanie neodporúča

- Diabetikom, tehotným alebo dojčiacim ženám, jedincom mladším než 18 rokov, pretože v tomto veku sa tvoria sa kosti a zuby.

 

- Ak trpíte pokročilým štádiom alkoholizmu, chorobami z podvýživy alebo nedostatočnej výživy, chradnutím apod.

 

- Máte vážne srdcové alebo kardiovaskulárne ochorenie, cirhózu pečene, krvácanie žalúdka a čriev, rôzne psychické choroby, alebo trpíte ochorením štítnej žľazy.

Ako sa pripraviť deň pred pôstom alebo hladovaním

1. Nejedzte v tento deň mäso - bielkoviny zostávajú v črevách až 36 hodín.

 

2. Jedzte čo najviac surovej stravy - zeleniny alebo ovocia.

 

3. Večer asi 2 hodiny po poslednom jedle si urobte klystír (kto má vysoký tlak, choré srdce, črevné choroby, poradí sa s lekárom!). Kto nechce klystír, môže použiť prírodné preháňadlo (napr. čaj z listov senny).

 

4. Choďte včas spať.

 

5. Prvým jedlom po 24 hodinách hladovania by mala byť jemne nastrúhaná mrkva alebo šťava z mrkvy.

Deň hladovania

Pite len 2 -3 litre: pramenitú vodu, destilovanú vodu (bez minerálov) alebo vodu po rozmrazení  (dajte zmrznúť fľašu vody, nechajte ju pozvoľna roztopiť a odlievajte). Voda by mala byť vlažná, nie ľadová!

Deň pôstu - štyri varianty

1. Pite zeleninové alebo ovocné šťavy. 1 liter šťavy doplňte 2 - 3 litrami vody. Šťavy by mali byť čerstvé. Pozor, zeleninu a ovocie nemiešajte.

2. Jedzte surovú zeleninu alebo ovocie (1 kg počas pôstu). Opäť nemiešajte. Pite vodu.

3. Jedzte iba zemiaky, pečené alebo varené v šupke (max. 1 kg počas pôstu), soľ nahraďte korením. Zemiaky sú močopudné, znižujú krvný tlak a sú vhodné pre toho, kto trpí pálením záhy. Pite vodu, prípadne zelený čaj.

4. Jedzte varenú ryžu - najlepšie v pare (300 g počas pôstu). Ak je príliš suchá, môžete ju premiešať s jemne nastrúhaným jablkom alebo nakrájanou paradajkou (bez šupky). Ryžu je dôležité dobre rozhrýzť. Pite vodu, prípadne zelený čaj.

Tip
V deň pôstu pri sebe noste lyžičku, kefku na zuby a pastu. Pri pocite nebezpečných chutí si rýchlo zoškrabte jazyk, aby ste okradli chuťové poháriky. Potom si dôkladne vyčistite zuby a ústnu dutinu. Ak máte možnosť, dajte si pri pocite hladu teplú sprchu a masáž celého tela hrubou žinkou alebo kefou. Žinku môžete namáčať vo vode s citrónom.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Chcete schudnúť? Pite!
10-Zdravie-a-zivotny-styl Chudnutie sa začína v hlave
10-Zdravie-a-zivotny-styl Veľká jarná detoxikácia