Diéty a recepty

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Diéty

Odľahčite v lete svojmu organizmu

Odľahčite v lete svojmu organizmuAk nepatríte medzi tých, pre ktorých je leto synonymom grilovacích párty, sladkých alkoholických drinkov, smotanových zmrzlín a ľadových káviček so šľahačkou, môžete toto obdobie využiť pre celkovú očistu organizmu. Tiež tí, ktorí si letné dobroty doprajú, ale pomaly začínajú následky častého opekania špekáčikov a popíjania orosených pív na sebe cítiť, majú možnosť využiť mesiace, v ktorých telo pracuje na plné obrátky a trochu mu odľahčiť.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako sa stravovať v horúcich letných dňoch

Reverse dieting - obrátená diéta

Máte spomalený metabolizmus? Rozhýbte ho!

 

Pre lepší pocit nie je nutné dodržiavať špeciálne detoxikačné programy a prejedať sa mladým jačmeňom alebo zobať zázračné pilulky - stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, na chvíľku zaťať zuby a odolať lákadlám.

Pite vodu - voda očistí telo lepšie, než čokoľvek iné - a to ako zvonku, tak aj zvnútra. Základom správneho fungovania metabolizmu je prítomnosť dostatku vody, preto pite, pite, pite. Denný príjem tekutín si rozdeľte do menších dávok - ak vypijete priveľa vody naraz, telo ju nedokáže využiť a len budete behať na záchod. Voda prostredníctvom potu a moču dokáže odplaviť veľa odpadových látok z tela, vyčistí póry, rozjasní pleť a vyhladí celulitídu.

Jedzte zeleninu - dajte si stonkový zeler, paradajky, šalátovú uhorku, ľadový šalát aj papriku. Zeleninu jedzte pokiaľ možno čerstvú a nesoľte ju. Vďaka vláknine, množstvu vitamínov i minerálov, obsahu vody a minimálnej kalorickej hodnote je absolútnou jednotkou medzi detoxikačnými potravinami.

Raňajkujte otruby - do ovsenej kaše alebo do jogurtu si prisypte ovsené alebo špaldové otruby. Je to vláknina, ktorá má minimum kalórií, do jedla dokáže dodať objem, čistí črevá a vďaka schopnosti viazať vodu a napučiavať, tiež dobre zasýti.

Zobkajte semienka
- keď zjete nedrvené ľanové semienko, tak organizmom prejde takmer bezo zmeny. Funguje ako upratovacia služba pre naše črevá a podporuje trávenie aj vylučovanie. Po nadrvení z nich zase získate veľa cenných vitamínov a minerálov. Ľanové semienka aj semienka šalvie tiež dokážu nadobudnúť na objeme a vytvárať okolo seba akýsi rôsol, vďaka ktorému sa sa budete cítiť oveľa skôr sýti.

Nevyprážajte - ľahko orestované kuracie prso na troche oleja vám určite neublíži, avšak pre očistu tela je lepšie mäso dusiť alebo pripravovať v trúbe. Zeleninu je vhodné jesť čerstvú alebo dusenú. Skúste vynechať vyprážanie, fritovanie i grilovanie - pri takejto úprave potravín sa do jedla dostáva veľa škodlivých látok, ktoré zbytočne telo zaťažujú.

Jedzte potraviny tak, ako sú - zjedzte biely jogurt bez pochybných ovocných dochucovadiel, papriku umyte a chrúmte ju bez soli, k zemiakom nepridávajte tatarku a cestoviny nenechajte plávať v mori kečupu. Naučte sa jesť potraviny tak, ako sú, vnímajte ich prirodzenú chuť a postupne znižujte množstvo soli i cukru vo vašom jedálničku. Samozrejmosťou musí byť vynechanie spracovaných potravín, ako sú čokoládové tyčinky, šišky, muffiny, chipsy, majonézové šaláty, údeniny a podobne. Vypustením bieleho pšeničného pečiva určite tiež nič nepokazíte.

Rozhýbte lymfu - lymfatický systém pomáha odvádzať z tela toxíny, tuk a ďalšie nepotrebné látky. Rozprúďte svoju lymfu jogou, behaním alebo obyčajnou chôdzou. Nemusíte ani platiť za špeciálne masáže - stačí sa pravidelne hýbať, nesedieť dlho v jednej polohe a chodiť tak veľa, ako je to len možné.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
10-Zdravie-a-zivotny-styl Buďte v pohode a schudnete!
02-Jedlo-a-vyziva Chcete schudnúť? Pite!
10-Zdravie-a-zivotny-styl Chudnutie zima verzus leto