Diéty a recepty

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Diéty

Tabletky na chudnutie - prečo nám samé o sebe nepomôžu?

Tabletky na chudnutie - prečo nám samé o sebe nepomôžu?Ľudia už od nepamäti hľadajú jednoduché riešenia, ktoré by im pomohli zbaviť sa prebytočných kilogramov. Dosiahnuť vysnívanú postavu bez práce a akýchkoľvek zmien v pohybových a stravovacích návykoch je veľmi lákavé, a práve to je dôvod, prečo sa tabletky na chudnutie tak dobre predávajú, aj keď je ich účinnosť prakticky nulová.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako sa správne stravovať pri vode?

Chcete schudnúť? Jedzte zdravo a správne.

Jete málo alebo veľa?

 

Redukcia hmotnosti sa riadi jednoduchým pravidlom - keď prijmeme menej energie, než koľko jej vydáme, budeme chudnúť a naopak. Do tejto rovnice sa síce čiastočne zapájajú aj ďalšie princípy, ktoré nie sú tak zrejmé (hormonálne zmeny, psychika apod.), avšak pridaním niekoľkých tabliet do rovnice zázraky nenastanú.

Tablety na chudnutie možno rozdeliť podľa účinnosti alebo tiež podľa princípu ich fungovania. Čo sa účinnosti týka, existujú lieky na redukciu hmotnosti, ktoré preukázateľne fungujú, kilogramy po nich miznú ako mávnutím zázračného prútika a pri ich správnom užívaní pod skúseným lekárskym dohľadom skutočne môžu pomôcť. Háčik je v tom, že takmer všetky lieky na chudnutie, ktoré boli v minulosti na predpis, sú v súčasnej dobe zakázané, pretože ich nežiaduce vedľajšie účinky prevažovali nad výhodami, ktoré pacientom prinášali. Aj v prípade, že človek vďaka pilulkám schudol, po ich vysadení hmotnosť opäť spravidla stúpla, pretože bez pohybu a zmien v jedálničku je udržanie nižšej váhy dlhodobo nemožné. Lekári teda aktuálne nemajú vo svojich rukách také tabletky, ktoré by ľuďom pomáhali chudnúť, ale zároveň nemali devastujúce dopady na zdravie.

Na pultoch lekární a drogérií sú k dispozícii voľne predajné doplnky stravy, sľubujúce pomoc v chudnutí. Tak, ako všetky doplnky stravy, fungujú len vo veľmi obmedzenej miere. Ako napovedá ich samotný názov, iba dopĺňajú zložky, ktoré chýbajú v strave. Napríklad taký populárny L - karnitín má na metabolizmus tukov naozaj vplyv, ale ak jete dosť mäsa, je jeho užívanie vo forme doplnkov zbytočné. Rovnako tak chuť potláčajúci chróm, vlákninu, kofeín a podobne, nájdete aj inde, než len v plastových škatuľkách s prehnanou cenou.

Podľa princípu fungovania možno lieky na chudnutie rozdeliť na tie, ktoré zabraňujú vstrebávaniu tukov zo stravy (zvyčajne vedú k veľmi nepríjemným hnačkám) a tie, ktoré nejakým spôsobom zrýchľujú metabolizmus a využívanie prijatej energie (vedľajšími účinkami sú nespavosť, podráždenosť, búšenie srdca, atď.). Doplnky stravy možno potom triediť podľa látok v nich obsiahnutých. Existujú "spaľovače tuku", ako už spomínaný L - karnitín, kofeínové tablety, prášky s výťažkami zo zeleného čaju či tropických rastlín, ďalej doplnky, sľubujúce potlačenie chuti do jedla, udržanie stabilnej hladiny krvného cukru alebo dokonca tabletky zamedzujúce vstrebávaniu a ukladaniu tuku v tele.

Všeobecne možno povedať, že prášky na chudnutie sú obľúbené, pretože vytvárajú dojem ľahko dosiahnuteľného úspechu, sú drahé, pretože výrobcovia vedia, že ľudia túžia po instantnom a rýchlom chudnutí bez námahy a väčšinou fungujú na základe placebo efektu (čiže „viera tvoja ťa vylieči“).

Na ceste za štíhlejším a zdravším telom neexistujú skratky. Je to cesta dlhá, spletitá, plná prekážok. Aj napriek tomu sa však oplatí sa touto cestou vydať - cestou rozumného jedálnička, dostatku fyzickej aktivity a primeraného odpočinku. Ak chcete aj napriek tomu chudnutie podporiť tabletkami, vyberte si len tie solídne vyzerajúce a nečakajte od nich žiadne dramatické účinky, ale berte ich len ako barličku. Peniaze radšej investujte do nákupu permanentky do posilňovne alebo nových tenisiek na behanie.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Chcete schudnúť? Pite!
10-Zdravie-a-zivotny-styl Ako schudnúť? Máme pre vás zaručené tipy.
10-Zdravie-a-zivotny-styl Najväčšie mýty o chudnutí