Diéty a recepty

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Diéty

Alternatívne prístupy ku stravovaniu - diéta podľa krvných skupín

Alternatívne prístupy ku stravovaniu - diéta podľa krvných skupínTeória diéty krvných skupín sa opiera o fakt, že sa ľudia počas svojej histórie presúvali z miesta na miesto a vplyvom vonkajších podmienok boli nútení prispôsobovať sa okolitému prostrediu. Podľa toho, kedy sa daná skupina krvi vyvinula, a aký spôsob obživy v tej dobe prevládal, by mal jesť teoreticky človek aj dnes.

Krvná skupina je vlastne opis vlastností červených krviniek jedinca. V súčasnosti existuje asi 30 rôznych systémov krvných skupín, ale najznámejší a najpoužívanejší je ten, ktorý hovorí o skupine A, B, AB a 0 (tzv. AB0 systém).

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako sa v starobe správne stravovať

Byť či nebyť vegetariánom

Urobte si čas na jedlo

 

Teória hovorí, že ako prvá vznikla skupina 0. To bolo v čase prevládajúceho lovu, a preto by mali jedinci s touto skupinou krvi jesť predovšetkým živočíšne výrobky a mäso. Naopak skupina A patrí poľnohospodárom, ktorí by mali konzumovať prevažne rastlinnú stravu. Skupina B vznikla údajne miešaním rás a skupina AB tiež.

Zástancovia stravovania podľa krvných skupín tvrdia, že protilátky proti krvným skupinám sú tými najsilnejšími v ľudskom imunitnom systéme, a takými protilátkami môžu byť dokonca samotné potraviny. Preto potraviny vhodné pre určitú skupinu krvi nemusia byť vhodné pre inú.

Krvná skupina 0, ktorej sa tiež hovorí lovecká, by mala jesť predovšetkým mäso (hovädzie, baranie alebo teľacie), ale vyhýbať sa má obilninám, mliečnym výrobkom, arašidom a podobne.

Skupine A, nazývanej poľnohospodárska, sa odporúča vegetariánska strava, založená na obilninách, zelenine a ovocí, a naopak sa zakazujú mäsové výrobky a syry.

Kočovná skupina B si môže dopriať takmer čokoľvek, vďaka odolnému tráviacemu ústrojenstvu. Obmedziť by mala len hydinové mäso, orechy, tekvicu, pšenicu, raž a kukuricu.
   
Najmladšia skupina AB nie je tak preskúmaná, ale hovorí sa, že je pre ňu vhodné hydinové mäso, jogurty aj syry. Mala by si naopak odpustiť bravčové mäso, maslo, kukuricu, tučné mlieko a syry.

Zoznamy toho, čo tá či ona krvná skupina môže alebo nemôže jesť, sú takmer nekonečné a veľmi sa líšia podľa ich autorov. Výpočty zakázaných a povolených potravín nemajú v podstate žiadne logické zákonitosti a vedeckými výskumami nikdy nebolo preukázané, že by diéta podľa krvných skupín fungovala.

Určite je zaujímavé prečítať si práve o tej svojej skupine a zhodnotiť, či tie či oné potraviny jete alebo nejete - neočakávajte však, že aj po dodržiavaní všetkých zásad nejako výrazne schudnete.

Ako každý stravovací systém má aj teória stravovania podľa skupín krvi tú výhodu, že sa človek začne o potraviny zaujímať, neje náhodne všetko, čo mu príde pod ruku a viac o svojom jedálničku premýšľa. Potom má na redukciu hmotnosti väčší vplyv toto správanie, než zloženie stravy ako takej (rovnako tak funguje delená strava).

Ak Vás teória krvných skupín oslovuje, pokojne tento systém stravovania vyskúšajte a uvidíte, ako sa budete cítiť. Každý človek je iný, a preto nie je možné paušálne tvrdiť, že nebude diéta krvných skupín fungovať na nikoho. Je však dôležité neobmedzovať pestrosť jedálnička príliš a nečakať zázraky. Pre udržanie kondície či zníženie nadváhy stále platí nutnosť pohybu, dostatku chudých bielkovín a obmedzenia priemyselne spracovaných potravín a polotovarov.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
02-Jedlo-a-vyziva Jedlo ako droga
02-Jedlo-a-vyziva Čo jesť pred a po cvičení
02-Jedlo-a-vyziva Ako si správne rozvrhnúť jedlo počas dňa (noci)?