Diéty a recepty

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Diéty

Očistná kúra, áno či nie?

Očistná kúra, áno či nie?Možno neviete, že naše zažívanie nefunguje po celý rok rovnakým spôsobom. V zime organizmus lepšie spracováva tučné mäso a živočíšne tuky, ale s cukry a škroby si poradí oveľa horšie, alebo je dokonca nespracuje vôbec. Pankreas totiž v zimnom období nevie vyrábať potrebné enzýmy na trávenie. Na jar je tomu presne naopak. Jedinou potravinou, ktorú telo dokáže dobre spracovávať po celý rok je zelenina. Preto je dobré počas roka vhodne upraviť jedálniček a organizmu uľaviť šetrnými detoxikačnými kúrami.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Novoročné predsavzatie schudnúť - pomôžeme vám ho dodržať

Nestačí iba začať cvičiť

Principy zdravého stravovania

 

Zažívanie je ovplyvnené ročným obdobím

Dvakrát ročne, na jar a pred zimou je dobré upraviť stravovacie návyky. Tento rytmus poznali už naši predkovia, preto v predjarí a pred zimou držali pôst. V týchto zásadách je dobré pokračovať aj v dnešnej dobe, pretože nestrávená strava náš organizmus značne zaťažuje. Nemusíte držať práve pôst (niektorí dietológovia sú dokonca jeho odporcovia), ale postačí dodržať očistnú kúru, ktorá by mala trvať asi šesť týždňov. Pri očiste organizmu vám pomôže pitie bylinných čajov, ktoré zvyšujú výkonnosť pečene a obličiek. Na pečeň sa odporúča napríklad nechtík alebo ľubovník, obličky ovplyvňuje praslička, žihľava, podbeľ alebo prvosienka. Tieto bylinky väčšinou bývajú súčasťou bežne predávaných bylinných čajov. Tehotné a dojčiace ženy však tento druh očiste kúry podstupovať nesmie. Niektorí odborníci na zdravú výživu namiesto toho odporúčajú zvýšený príjem zeleniny, ovocia, čistej vody, ovocných čajov a zeleninových vývarov.

Tipy na detoxikáciu


1. Čreva. Jedzte stravu bohatú na vlákninu a veľa čerstvej zeleniny, tým sa upraví stolice. Miesto cukrom alebo medom zlaďte mliečnym cukrom obsahujúce prebiotikum.

2. Obličky. Pite asi dva litre tekutín denne, najlepšie pramenitú vodu alebo čaj (zelený maté, lapacho, žihľavový, z listov brezy alebo harmančekový). Skvelý je aj špargľa alebo petržlen, lebo podporujú vylučovanie obličkami.

3. Pečeň. Jedzte občas artičoky, pomáhajú pečeni v detoxikácii. Podobne pôsobí zelený čaj maté a čaj lapacho.

4. Koža. Prekrviť pokožku a odplaviť toxické látky z tela vám pomôže sauna a masáž.

5. Sliznice.
Telo zbavíte jedov tzv olejovou terapiou. Pôsobí detoxikačne na celý organizmus a zmierňuje rad problémov, predovšetkým zápalové procesy, chronické ochorenia kože a slizníc, bolestivé stavy a ženské problémy. Pred raňajkami, na prázdny žalúdok, si vezmite lyžicu nerafinovaného, ​​za studena lisovaného slnečnicového alebo sezamového oleja. Asi 10 až 15 minút ho pogúľajte v ústach. Po vypľutie by tekutina mala byť biela a vodnaté konzistencie. Tak zistíte, že doba pôsobenia bola dostatočná. Nakoniec si prepláchnite ústa vodou a vyčistite si zuby. Olej má úžasné schopnosti vyťahovať z tela toxické látky a pôsobí očistne, bez toho, aby narušil zdravú mikroflóru tela. Nenechajte sa znepokojiť, keď sa vaše ťažkosti prechodne horšie, pretože ide o prvú fázu liečenia.

6. Pľúca. Choďte na dostatočne dlhé prechádzky, výborný je nordic walking alebo cvičte jogu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
10-Zdravie-a-zivotny-styl Veľká jarná detoxikácia
02-Jedlo-a-vyziva Clean eating - jedzte čisto!
Upoutavky Princípy zdravého stravovania