Diéty a recepty

Pondelok 8.3.2021 meniny má Alan(a)

Diéty

Veľká jarná detoxikácia

Veľká jarná detoxikáciaTeplé počasie klope na dvere, príroda sa pomaly prebúdza a prichádza obdobie, kedy vyzlečieme zimné kabáty. Práve začiatok jari je ideálny pre detoxifikačnú kúru Vášho tela, ktorá naštartuje metabolizmus, prečistí pleť, ale tiež Vás dokáže zbaviť prebytočných zimných kíl. Dôkladného prečistenia organizmu docielite kombináciou jedálnička, pitného režimu a pohybu.
 
Základom všetkých detoxifikačných kúr je dostatok tekutín. Len vďaka nim má Vaše telo možnosť vylúčiť všetky škodliviny prostredníctvom močového systému, ale aj kože. Skúste preto piť obyčajnú, neperlivú a nesladenú vodu, bylinkové čaje, alebo veľa riedenej ovocnej šťavy. Vynechajte dosladzované džúsy, sladké malinovky a nápoje, ktoré sú plné umelých sladidiel. Snažte sa vypiť aspoň 3 litre tekutín denne.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Labyrintom pečiva

Ako zabrániť prejedaniu

Pitný režim v kocke

 
Ďalším oporným bodom jarného detoxu je ovocie a zelenina. Po dlhej zime sa opäť začínajú otvárať farmárske trhoviská, kde zoženiete sezónne a lokálne produkty tej najvyššej kvality, ale aj v bežných obchodoch je výber ovocia a zeleniny čím ďalej väčší. Prepašujte ich do každého Vášho jedla. Do ovsenej kaše na raňajky si pridajte banán, na desiatu si dajte jablko, na obed miesto prílohy zdvojnásobte porciu zeleniny, popoludní si dajte čerstvú mrkvu alebo šalát a večer si doprajte ďalšiu zeleninu.
 
Myslite na to, aby potraviny, ktoré jete, boli čerstvé a neboli priemyselne spracované. Čítajte preto na obaloch potravín ich zloženie a vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú umelé sladidlá, farbivá, dochucovadlá a rôzne prídavné látky. Jedlo, ktoré jete, by malo byť zložené zo základných a jednoduchých surovín. Miesto kupovaného müsli si trebárs pripravte vlastnú zmes z ovsených vločiek, semienok a orechov, miesto dosladzovaného a farbeného jogurtu si do poctivého bieleho pridajte trochu medu alebo domáce zaváraniny. Samozrejmosťou pri jarnej očiste tela je obmedzené popíjanie alkoholu a kávy, ale tiež sa na nejakú dobu skúste vyhnúť žuvačkám a cukríkom s umelými sladidlami.
 
Skvelým pomocníkom detoxifikácie je vláknina, ktorá funguje v črevách ako mechanická kefa. Vlákninu nájdete v zelenine a ovocí, celozrnných výrobkoch, ale tiež ju možno bežne kúpiť napríklad vo forme otrúb, ktoré pridáte do jogurtu alebo obilnej kaše. Pri jarnom detoxe využite rokmi preverené potraviny, ako je cesnak, cibuľa, med, citrón alebo zázvor. Dôležitá je tiež forma prípravy jedál. Obmedzte na minimum vyprážanie a ohrievanie jedál v mikrovlnnej rúre a pokúste sa jesť viac jedál dusených alebo len krátko povarených.
 
Aby Vaše telo dobre fungovalo, nestačí len správne jesť, ale mali by ste sa tiež dostatočne hýbať. Pohyb popoženie Váš metabolizmus, urýchli pohyby čriev a vďaka poteniu sa zbavíte toxických látok. Po športe je pre očistu tela tiež vhodná sauna.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiaci články
Upoutavky Princípy zdravého stravovania
02-Jedlo-a-vyziva Urobte si čas na jedlo
02-Jedlo-a-vyziva Čo jesť pred a po cvičení