Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Jedlo a výživa

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 2. diel

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 2. diel

Pitný režim v kockeKaždý človek, ale aj ostatné živočíchy a rastliny, potrebujú nutne k svojmu životu vodu. Zatiaľ čo v prírode príliš veľa druhov nápojov na výber nie je, v ľudskom svete je ich nespočetné množstvo. Takéto spektrum možností je však človeku skôr na škodu, ako na úžitok, pretože len máloktorý z nich prospieva nášmu zdraviu.

Pretože sú tekutiny nevyhnutnou podmienkou správnej funkcie organizmu a ich nedostatok naopak spôsobuje vážne problémy, je nutné vedieť, čo piť a koľko toho piť.

Čo sa týka množstva, neexistuje univerzálne odporúčanie pre všetkých. Objem potrebných tekutín sa totiž prirodzene líši u každého človeka podľa toho, ako je fyzicky aktívny, či je leto alebo zima, koľko vody obsahujú potraviny, ktoré počas dňa zje (polievky, ovocie a zelenina), ale aj podľa pohlavia a hmotnosti. Všeobecne sa odporúča vypiť okolo 2-3 litrov denne, ale tieto čísla sú naozaj veľmi orientačné.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. diel

 

Voľbou číslo jedna je v našich podmienkach obyčajná, nesladená a nesýtená voda, či už v kohútiku alebo balená. Tá by mala byť zastúpená v pitnom režime približne z jednej tretiny. Druhú tretinu potom tvoria minerálne vody, ktoré vám doplnia potrebné látky, ako napríklad horčík alebo vápnik. Tieto vody by rozhodne nemali prevažovať, pretože práve vysoký obsah minerálov by pri častej konzumácii organizmus zbytočne zaťažil. Poslednú tretinu vypite v podobe ovocných alebo bylinkových čajov. Predovšetkým v zime, kedy telo potrebuje zahriať, sú čaje veľmi vhodné. Zelený čaj navyše stimuluje metabolizmus a podporuje chudnutie, ale tiež obsahuje prospešné antioxidanty.

Ak ste milovníci kávy, nemusíte sa v rámci zdravého pitného režimu vzdávať ani tohto potešenie. Mnohé štúdie, ktoré sa účinkami kávy zaoberali, nikdy presvedčivo nepotvrdili, že by jej konzumácia viedla k dehydratácii organizmu, naopak sa skôr objavujú štúdie, ktoré potvrdzujú jej pozitívny vplyv na zdravie. Tu však tiež platí "všetko s mierou".

Absolútne nevhodné sú sladené sýtené nápoje, alebo ich "light" verzia s umelými sladidlami. Sladené nápoje v sebe obsahujú obrovské množstvo jednoduchých sacharidov, takže nielen, že Vám zaručia rozkolísanie krvného cukru, ale aj priberanie podkožného tuku. Umelé sladidlá zase zmätú mozog tým, že mu vyšlú signál sladkej chuti. Vaše telo potom očakáva prísun cukru, ale žiadny cukor v tú chvíľu nepríde. Organizmus po ňom začne teda volať a Vy budete mať o to väčšiu chuť na sladké.

Ak si chcete pitný režim niečím spestriť, dajte si veľmi nariedený ovocný džús, alebo vodu ochuťte citrónom a zázvorom. Tým sa postaráte zároveň o detoxikácii organizmu.

Pri stredne náročnom športovaní, ktoré netrvá dlhšie, než deväťdesiat minút, si vystačíte s obyčajnou vodou. V prípade dlhotrvajúcej, nadmernej záťaže radšej siahnite po iontovom nápoji,
ktorý doplní do tela minerály a ióny, o ktoré ste v priebehu športovania prišli. Keď plánujete pohybovú aktivitu, pite priebežne celý deň. Nesnažte sa všetko dohnať tesne pred cvičením, telo nedokáže veľké množstvo tekutín naraz tak efektívne využiť. Zároveň platí, že čím viac sa potíte, tým viac vlahy svojmu telu dodávajte.

Naučte sa nosiť si všade so sebou fľašu s vodou, ktorá Vám bude nutnosť pravidelného pitného režimu pripomínať.


K rozhýbania metabolizmu, okrem správneho pitného režimu, patrí aj pravidelný pohyb. Preto nezabudnite na ďalšie cvičenia, ktoré si pre vás pripravila trénerka Mária Korseltová.

 

Nakopnite-svoj-metabolizmus-cvicenim-2diel.jpg

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. diel