Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Jedlo a výživa

Zostavte si svoj zdravý jedálniček

Zostavte si svoj zdravý jedálničekČi už chcete chudnúť, priberať alebo si hmotnosť udržať, správne zostavený stravovací plán je základom. Existuje nepreberné množstvo rôznych odporúčaní a ukážkových jedálničkov, ktoré by Vám mali pomôcť vo Vašej snahe, ale málokedy sú tieto odporúčania uskutočniteľné a niekedy bývajú aj nezmyselné. Informácií o stravovaní, diétach, kvalite a výbere potravín je v poslednej dobe všade veľa, často sú však protichodné a ľudia bývajú všetkými tými radami zmätení. Tu sa dozviete základné princípy pre zostavenie optimálneho jedálnička, vďaka ktorým môžete zdravo chudnúť, váhu udržať, ale pritom nezruinovat svoje zdravie a peňaženku.

1. Pravidelnosť
To, že je dobré jesť pravidelne, v ideálnom prípade po troch hodinách, nie je výmyslom ženských časopisov. Toto odporúčanie vychádza zo znalostí fyziológie ľudského tela a trávenia, ktoré najlepšie funguje, ak je stimulované menšími dávkami živín, ale v kratších intervaloch. Metabolizmus človeka funguje podobne ako kotol - keď do neho priložíte veľa dreva naraz, plameň zhasne. Naopak najlepšie horí, keď prikladáte menšie množstvo paliva, ale častejšie.
Trojhodinový interval medzi jedlami zasa vychádza zo znalosti dĺžky glykemickej krivky u zdravého človeka. Je to teda doba, kedy cukor v krvi pomaly klesá a je preto nutné živiny opäť doplniť, aby nedošlo k rozkolísaniu hladiny cukru a záchvatom vlčieho hladu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako prejsť na zdravý životný štýl bez trápenia

Čo jesť pred a po cvičení

Víkend - zabijak diéty

 

2. Pestrosť
Zamyslite sa nad sortimentom potravín, ktoré nakupujete. Ak sa na Vašom nákupnom zozname opakujú stále tie isté položky, skúste to zmeniť. Človek je všežravec - mal by teda jesť všetko, ale v rozumnej miere. Obohaťte Váš jedálniček novými chuťami, experimentujte a občas siahnite po potravinách, ktoré bežne nekupujete. Čím je zloženie stravy pestrejšie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude mať Váš organizmus z prijatých živín úžitok a bude lepšie fungovať. Učte sa variť nové jedlá a spoznávať nové chute, ale snažte sa aj o pestrosť farieb na Vašom tanieri. Predstavte si, ako vyzerá tanier žltých hranoliek so žltým vyprážaným syrom - a ako vyzerá šalát z červených paradajok, žltej papriky, zelených uhoriek, čiernych olív a šťavnatého tuniaka!

3. Sezónne a lokálne
V dnešnej dobe je úplne bežné, že v januári zoženiete paradajky a v lete tekvicu, že je po celý rok dostať prakticky tie isté potraviny, ale tiež, že môžete jesť ananás zo Srí Lanky, sójové bôby z Číny a dať si kávu z Kuby. Na rozmanitom výbere nie je nič zlého, ale každý by mal vedieť, odkiaľ jedlo, ktoré je, pochádza. Predstavte si napríklad, koľko živín obsahujú vo februári jahody, dovezené z druhého konca planéty, pestované bez denného svetla, týždeň prevážané, týždeň skladované - veľa nie. Ľudský organizmus navyše sezónne a v danom mieste vypestované potraviny tiež lepšie trávi, pretože je tiež ovplyvnený podnebím, v ktorom žije.

4. Sedliackym rozumom

Univerzálne návody, odporúčania a jedálničky nikdy nemôžu fungovať, pretože každý človek je iný a každému vyhovuje niečo iné. Oplatí sa aspoň na chvíľu sa nad svojím stravovaním zamyslieť a použiť povestný "sedliacky rozum". Odporúča sa napríklad nejesť 3-4 hodiny pred spaním. Zjesť dva chleby s masťou a škvarky a ísť si ľahnúť naozaj nie je dobrý nápad, ale ak sa vrátite z cvičebnej lekcie, dáte si kúsok mrkvy a cottage a idete spať, naopak svojmu telu len prospejete. Celozrnná múka je síce zdravá, ale ak viete, že Vám pôsobí nadúvanie a zle ju trávite, nie je nič racionálnejšie, ako sa jej vyhnúť.

Pri zostavovaní svojho vlastného jedálnička myslite teda na to, aby bol zdravý, pestrý, vyvážený, chutný a rozumný. To, že jete správne, spoznáte potom tak, že Vám po jedle bude lepšie, ako pred ním, budete mať dostatok energie, ale pritom nebudú pribúdať čísla na váhe, ani centimetre v páse.

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Výživové doplnky? Áno, ale ...
Výživa Bez zeleniny a ovocia to určite nepôjde
Jedlo a výživa Zásady zdravého domáceho stravovania