Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Jedlo a výživa

Nenechajte svoje obličky v lete na suchu

Nenechajte svoje obličky v lete na suchuDodržiavanie správneho pitného režimu patrí k základným pravidlám, ako prekonať horúce letné dni. Zdravému človeku postačí mať k dispozícii dostatok vhodných nápojov a piť vtedy, keď má smäd. Obličky v spolupráci s ďalšími orgánmi zabezpečia distribúciu tekutín v organizme. Ľudia, ktorí trpia poruchami obličiek by však mali množstvo prijímaných tekutín upraviť podľa svojho zdravotného stavu a odporúčania lekára. Nedostatočný alebo naopak nadmerný príjem tekutín u nich môže vyvolať závažné zdravotné problémy.
 
Choré obličky sa potrebujú primerane "zavlažovať"
 
V Českej republike trpí významným znížením funkcie obličiek asi 500 tisíc ľudí a značná časť o tom nemá tušenie. Stav svojich obličiek by mal poznať každý z nás. "Chorý so zníženou funkciou obličiek by mal byť poučený svojím lekárom, koľko tekutín má vypiť. Dôležité tiež je, aby vedel spoznať, kedy je prevodnený alebo nedostatočne zavodnený a podľa toho príjem tekutín upravil, "hovorí nefrológ MUDr. Martin Havrda, primár I. internej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady v Prahe. Sledovaním množstva tekutín v organizme možno predísť závažným zdravotným problémom. Zavodnenie možno rozpoznať podľa stavu kože, zmien krvného tlaku alebo opuchov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Chcete schudnút? Pite!

Dehydratácia - letný strašiak

Urobte si čas na jedlo

 
Neutopte svoje srdce

Nadmerné pitie môže pacientovi s poruchou funkcie obličiek priniesť celý rad komplikácií. Najväčšie riziko vzniká u osôb, ktoré súčasne trpia ochorením srdca. Choré obličky na rozdiel od zdravých nedokážu vždy nadbytočnú tekutinu vylúčiť. "Prevodnenie sa prejaví opuchmi, zvýšením krvného tlaku i telesnej hmotnosti a sťaženým dýchaním," upozorňuje MUDr. Havrda. Stav môže vyústiť až zlyhaním srdca.
 
Obmedzenie príjmu tekutín môže byť nebezpečné
 
Tekutiny z tela odchádzajú nielen močom, ale aj potením a dýchaním. "Ich nedostatok v organizme sa prejaví malátnosťou, závratmi a únavou. Človek môže veľmi ľahko odpadnúť a zraniť sa, "vysvetľuje MUDr. Havrda. V niektorých prípadoch zareaguje telo na dehydratáciu i poklesom krvného tlaku. Nedostatočný pitný režim je vidieť aj na pokožke, ktorá je málo pružná, suchá a vráskavá. Zníženie množstva tekutín v tele sa prejaví aj poklesom telesnej hmotnosti, čo môže byť jedným z varovných signálov blížiacich sa problémov.
 
Voda a čaj

 
Medzi najvhodnejšie tekutiny pre osoby s nedostatočne fungujúcimi obličkami patria nápoje s nízkym obsahom cukru, draslíka a soli. "Ľudia s poruchou funkcie obličiek by mali radšej piť vodu alebo slabý čierny či zelený čaj. Nie sú pre nich vhodné minerálky s vyšším obsahom sodíka. Ovocné čaje, džúsy a paradajkové šťavy sú zase rizikové kvôli obsahu draslíka. Soľ sa však môže dostať do tela i z niektorých jedál. Jej zdrojom môžu byť najmä polotovary, konzervy, "sáčkové polievky" a podobne. Chorým s poruchou funkcie obličiek všeobecne neprospieva väčšia konzumácia alkoholu. Malé množstvo, napríklad pol litra piva alebo 2 dl vína denne, bude až na výnimky bezpečné. Väčšie množstvo však prináša riziko. "Veľké problémy môže spôsobiť napríklad pivo. Obsahuje totiž alkohol aj vodu. Obe tieto látky môžu, ak ich pacient pije nadmerné množstvo, narušiť funkciu srdca a obličiek. To môže viesť k prevodneniu aj zlyhaniu krvného obehu, "dodáva MUDr. Havrda.
 
Tipy, ako v lete osviežiť obličky
 
1. Počas dňa majte stále po ruke vodu alebo iný vhodný nápoj. Pite pri pocite smädu, riaďte sa však tiež radou svojho lekára, najmä ak máte choré obličky alebo srdce.
 
2. Pri väčšej telesnej námahe alebo v horúcich dňoch zvýšte príjem tekutín.
 
3. Smäd ľahko zaženiete vodou, slabším zeleným alebo čiernym čajom alebo minerálkou s minimálnym obsahom soli a draslíka.
 
4. Počas horúceho dňa sa vyhýbajte alkoholu vrátane piva.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Zdravý životný štýl Sauna prospieva telu viac než si myslíte