Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Jedlo a výživa

Prečo si dať po cvičení desiatu?

Prečo si dať po cvičení desiatu?Jednou z najviac frekventovaných diliem vo svete cvičenia a výživy je, či pred a po cvičení jesť, a v prípade, že áno, tak po čom by sme mali ideálne siahnuť.

Veľa jedincov, ktorí sa snažia redukovať nadbytočné kilogramy, žijú často v mylnom presvedčení, že po pohybovej aktivite nebudú jesť nič a tým pádom schudnú rýchlejšie. Veď jedlom by sa predsa spálené kalórie znova doplnili, tak načo by potom celé to snaženie bolo? Navyše sa možno niekde dočítali, že by príjem živín zrýchlený metabolizmus opäť spomalil - a to predsa nechcú riskovať.

Druhým extrémom sú ľudia usilujúci sa o nárast hmotnosti, pri najlepšom v podobe čistej svaloviny. V snahe navýšiť svoj energetický príjem, a tým pádom aj rast svalov, sa po tréningu napchávajú všetkým, na čo narazia. Po čase sa ale táto nerozumná "objemová" fáza zrejme prejaví pretekajúcimi boky, tukom na bruchu či širokým zadkom.

Prečo si dať vždy po cvičení desiatu, sa dozviete tu:


1. Glykogén - počas fyzickej aktivity čerpá naše telo energiu zo zásobného glykogénu, ktorý máme uložený vo svaloch a v pečeni. Glykogén je (jednoducho povedané) vlastne cukor, vďaka ktorému sa môžeme hýbať. Pokiaľ ho cvičením vyčerpáme a znovu nedoplníme (napr. jednoduchými i komplexnými sacharidmi), organizmus začne pre získavanie ďalšej energie páliť svalovú hmotu - a to rozhodne nechceme!

2. Rast - po športovaní musíme nepochybne doplniť okrem sacharidov tiež chudé proteíny. Chudé nie preto, aby sme nemali vysoký cholesterol (to je mýtus) alebo nepriberali, ale skrátka preto, pretože tuk spomaľuje vstrebávanie živín a my ich práve teraz chceme do svalov dostať rýchlo. Proteíny sa postarajú (spoločne so sacharidmi) o reparáciu poškodeného svalového tkaniva, vďaka čomu svaly budú rásť a silnieť.

3. Regenerácia - aj v prípade, že neusilujeme o nárast novej svalovej hmoty, chceme zlepšovať svoju výkonnosť, výdrž aj vytrvalosť, a preto je nevyhnutné namáhané svaly zregenerovať. Optimálnu regeneráciu zaistíme jedine dostatočným príjmom makro aj mikroživín, to znamená sacharidov, proteínov, minerálov a vitamínov. Čas na regeneráciu je samozrejmosťou.

4. Hormóny - do procesu chudnutia, udržiavania hmotnosti, ale aj naberania svalov, sa zapája celá rada hormónov (inzulín, kortizol, somatropín, leptín, ghrelin, testosterón). Niektoré hormóny sú syntetizované v našom tele vďaka príjmu tukov, iné reagujú na obsah cukru v krvi a jeho adekvátny príjem. Po tréningu doplňte všetky živiny, aby ste si zbytočne nerozhádzali hormonálnu sústavu.

5. Psychika - predstava tvrdého tréningu a pôstu nie je práve lákavá. Naopak cvičiť s tým, že si potom môžete úplne legálne dopriať napríklad zmrzlinu alebo koláčik, môže byť motiváciou. Vyžmýkané svaly využijú energiu zo všetkého, čo môžete považovať za "nezdravé" alebo "nevhodné do diéty".

 

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Ako sa správne hýbať a jesť po päťdesiatke
Výživa Tipy na zdravé a diétne desiaty
Jedlo a výživa TOP 6 polnočných desiat pre chudnutie