Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Jedlo a výživa

Zelená káva a chudnutie

Zelená káva a chudnutieZelený čaj je všeobecne známym pomocníkom na ceste za štíhlejšou postavou. V súčasnej dobe ale jeho prvenstvo ohrozuje zelená káva, ktorá sa stala vyhľadávaným podporným prostriedkom pri zbavovaní sa nadbytočných kíl aj zlepšovaní zdravotného stavu.

Zelená káva je vo svojej podstate nepražená káva. Potom, čo sa zelené zrnko po určitej dobe sušenia vymrští z plodu kávovníka, je na svete. Pražením sa zelené zrno zmení na to, čo poznáme a milujeme - na klasickú voňavú kávu. Pôsobením vysokých teplôt pri pražení sa ale z kávových zŕn strácajú cenné látky, ktoré nás na ich zelenej variante zaujímajú predovšetkým.

 

Prostriedky na podporu chudnutia, vyrábané zo zŕn zelenej kávy, sa pýšia obsahom polyfenolov, a to predovšetkým antioxidačnej kyseliny chlorogénovej a kyseliny kávovej, ktoré spoločne s kofeínom (toho je v zelenej káve viac, ako v tej praženej) pomáhajú zachovávať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Stabilná hladina cukru v krvi prispieva k prevencii cukrovky II. typu, ale tiež znižuje riziko obezity a kardiovaskulárnych ochorení.

Keby ste uvažovali o popíjaní zelenej kávy vo forme nápoja, určite si do nej nelejte mlieko ani nesypte cukor.
Tieto látky v podstate zneutralizujú jej prípadné benefity.

Najdostupnejšia je zelená káva spracovaná do podoby doplnkov stravy. V tabletách sa okrem antioxidantov objavuje aj dávka kofeínu, takže by ste ich rozhodne nemali zapíjať silným espressom! Doplnky stravy s výťažkami zo zelenej kávy sa z tohto dôvodu neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám, deťom a tým, ktorým by stimulačný efekt kofeínu mohol uškodiť.

Od zelenej kávy nečakajte zázraky, pretože zázračná nie je. Tak, ako žiadna potravina na svete, vám ani zelená káva nepomôže zbaviť sa prebytočného tuku ako mávnutím čarovného prútika
. Ku štíhlejšiemu a zdravšiemu telu žiadne skratky nevedú. Jedine za predpokladu, že máte vyvážený, ľahko deficitný jedálniček, veľa sa hýbete a dosť odpočívate, vám môže zelená káva v chudnutí pomôcť.

Keď si budete čítať o tých najúžasnejších kladoch zelenej kávy (chudnutie, zníženie krvného tlaku, anti-aging efekt vďaka antioxidantom, viac energie, lepšie sústredenie, lepšia nálada) a zamyslíte sa nad tým zdravím sedliackym rozumom, tak zistíte, že sa v zásade rovnajú pozitívam zdravého jedálnička a cvičenia.

Ak vás láka vyskúšať si efekt tejto superpotraviny na vlastnej koži, smelo do toho. Dajte si však pozor na to, aby tablety s extraktom zo zelenej kávy pochádzali z overeného zdroja a k ich účinkom pristupujte realisticky.


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy? Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy?
Jedlo a výživa Škodí káva zdravie?
Jedlo a výživa Zázrak menom zelený jačmeň