Fithall magazín

Streda 24.2.2021 meniny má Matej

Jedlo a výživa

Prospieva čokoláda zdraviu?

Prospieva čokoláda zdraviu?Je zdravé konzumovať tmavú čokoládu, alebo je to len ďalší marketingový humbug? Počas posledných desiatich rokov ste mohli čítať rad článkov, ktoré na čiernu čokoládu peli samú chválu. Údajne obsahuje osobitné antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať mnohým ochoreniam, napríklad ochoreniu srdca. Čo je na tom pravdy?
 
Horko sladký liek

Čierna čokoláda a kakao naozaj zlepšuje funkciu krvných ciev. Dokázali to štúdie publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Prvá štúdia zistila, že tmavá čokoláda alebo kakao môže zvýšiť hladinu HDL (dobrého) cholesterolu v tele a zastaviť nežiadúcu oxidáciu LDL (zlého) cholesterolu. Ďalšie štúdie ukázali, že sto gramov horkej čokolády denne, konzumovanej po dobu niekoľkých týždňov, zníži krvný tlak a vylepší citlivosť na inzulín. Priaznivé účinky boli najvýraznejšie u ľudí vo veku nad 50 rokov. Čierna čokoláda alebo kakao tiež znižuje riziko vzniku nebezpečných krvných zrazenín. Pritom mliečna alebo biela čokoláda tieto priaznivé účinky na organizmus nemajú.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Jedlo ako droga

Výživové doplnky? Áno, ale ....

Tuk - skrytý nepriatel´


Vyberajte kvalitu
Štúdie teda naznačujú, že tmavá čokoláda patrí medzi zdravé jedlá, lenže nie je čokoláda ako čokoláda. Väčšina komerčných čokoládových výrobkov obsahuje príliš veľa nasýtených tukov a má vysoký glykemický index, ktorý ako sa ukázalo, zvyšuje škodlivý LDL (zlý) cholesterol. Preto pozor, akú čokoládu konzumujete! Ak chcete niečo urobiť pre svoje zdravie, kupujte len kvalitnú čiernu čokoládu. Vedzte ale, že čokoláda nemôže poraziť zdravotné výhody zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a ďalších potravín s vysokým obsahom vlákniny.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Čo s dotieravou celulitídou
Zdravý životný štýl Bylinné kúpele liečia dušu aj telo
Zdravý životný štýl Nechudnete? Na vine môžu byť hormóny!