Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Jedlo a výživa

Ženšen a jeho blahodárne účinky na zdravie

Ženšen a jeho blahodárne účinky na zdravieŽenšen pravý, všehoj ženšenovitý alebo tiež Panax ginseng - všetky tieto mená označujú rastlinku zo skupiny aralkovitých, s takmer zázračnými účinkami na naše zdravie a vitalitu. Účinná látka, ktorá sa z nej získava, je známa pod označením ženšen čínsky či kórejský. Slovo ženšen nemá nič spoločné so ženami (okrem toho, že im prospieva tiež), pochádza z čínštiny a vyjadruje pojmy ako život, duch alebo identita.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ovocie, zelenina, bylinky a korenie v mesiaci máj

Pripravte si zdravý a vyvážený zeleninový šalát

Müsli na raňajky? Dajte si pozor, nie každé je diétne!

 

Medzi najvýznamnejšie látky, ktoré v tejto liečivej bylinke nájdeme, patria saponíny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy.
  
Výpočet blahodárnych účinkov na naše zdravie je takmer nekonečný - ženšen totiž pôsobí na obehový systém (srdce, cievy, žily), centrálnu nervovú sústavu (mozog, miecha a nervy), na systém žliaz s vnútornou sekréciou (to sú tie nesmierne dôležité hormóny!) aj na imunitu. Ženšen sa užíva na prebudenie sexuálneho apetítu, ale aj ako doplnok stravy pri cukrovke i chudnutí. Ďalej sa uvádza prospešnosť ženšenu pri ateroskleróze, zápaloch, vysokom krvnom tlaku, nespavosti či neplodnosti.
  
O ženšene sa hovorí ako o tzv. Adaptogéne, ktorý dokáže zvýšiť odolnosť organizmu proti fyziologickému i psychologickému stresu. Tento efekt je pripočítaný zmenám v hospodárení s kyslíkom a prechodnej zmene v metabolizme cukrov a tukov.

Túto rastlinku môžete zohnať v podobe tabliet, tinktúr či sirupu, ktorý je vhodné užívať dva mesiace v kuse, potom si dať dva mesiace pauzu a potom opäť dvojmesačnou kúrou pokračovať.
  
Dvojmesačná pauza v užívaní ženšenu je veľmi dôležitá, pretože pri predávkovaní sa môžu objaviť nežiaduce príznaky, ako je zvýšený tlak krvi, poruchy trávenia, nespavosť i nervozita - ale pozor - nežiaduce účinky sú veľmi ojedinelé.

Diabetici by mali užívanie ženšenu konzultovať so svojím lekárom, pretože táto rastlina mierne znižuje hladinu cukru v krvi, čo je síce žiaduce, ale pri kombinácii s liekmi na cukrovku by efekt mohol byť príliš silný.

S využitím ženšenu sa možno stretnúť predovšetkým v oblasti čínskej medicíny, ktorá túto rastlinu využíva na liečebné účely už od 1. storočia pred naším letopočtom!

Ak sa rozhodnete účinky ženšenu vyskúšať na vlastnej koži, ničoho sa nebojte - predáva sa ako doplnok stravy a jeho užívanie je bezpečné. Druhou stranou mince je fakt, že sa množstvo účinnej látky v jednotlivých doplnkoch stravy veľmi líši, takže nikdy nemáte istotu, že si kupujete naozaj kvalitný prípravok.

 

660x250_2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Najlepšie prírodné antidepresíva
Jedlo a výživa 10 potravín, o ktorých sa domnievate, že sú zdravé a diétne
Jedlo a výživa 5 zdravých raňajkových receptov do pohára